Кімнатний молочай (110 фото): правила догляду в домашніх умовах, види, фото, полив, пересадка

Інструкція для новачків, як правильно доглядати за кімнатним молочаєм. Фото квітки, види, цвітіння, цікаві факти, як пересаджувати, корисні властивості.

Рід Молочай (Euphorbia) – це дуже великий рід, що налічує понад 2000 видів, зокрема популярну пуансеттію. Мешкають в основному в субтропічних областях, рідше в тропіках, і лише кілька видів у холодній зоні. У домашніх умовах вирощують лише кілька видів та отриманих від них сортів.

Молочай Міля (Міліуса) м. прекрасний, м. блискучий Euphorbia milii var. splendens


Це, мабуть, найпоширеніший і найпоширеніший у квартирах вид молоча. А також самий життєстійкий, невибагливий і абсолютно невибагливий до догляду.

Саме його найчастіше забувають вчасно полити – і він стоїть у пересохлій землі, скидає жовті листочки, але не гине. Він не потребує обприскування і чудово переносить сухе повітря у приміщенні. Може рости цілий рік при кімнатній температурі, не потребуючи холодної зимівлі, і при цьому майже весь час цвісти.

Вирощують молочай Міля (або Міліуса) в кімнатах з 1821 р. Тоді ж і було додано до його видової назви (м. блискучий) прізвище людини, яка доставила рослину до Франції.

Як не дивно, це був не ботанік, а губернатор острова Реюньйон, барон П'єр Бернар Міліус. В англомовних країнах цю рослину іноді називають терновим вінцем – якщо вірити легенді, вінець Ісуса був сплетений з стебел молоча блискучого.

Росте у формі куща. Високі стебла майже часто покриті гострими колючками. Причому шипи настільки густо розташовані, що на батьківщині рослини (о. Мадагаскар) його висаджують для створення непрохідних живоплотів.

Невеликі еліптичні листочки довжиною до 7 см. зберігаються лише у верхній частині пагонів. Квіти в щиткоподібних суцвіттях дрібні та непоказні, зате приквітки цього кімнатного молоча великі та яскраві: червоні, білі, рожеві в залежності від сорту.

Розмножують м. Міля стебловими живцями в період активного росту (навесні чи влітку). Чумацький сік, що виділяється на зрізі, отруйний, хоча і не смертельно.

Молочай тригранний Euphorbia trigona

Молочай, який практично всі квіткарі-початківці або недосвідчені беруть за кактус. І їх досить складно буває переконати: адже ця рослина справді значно більше схожа на величний кактус, аніж на звичний нам кімнатний молочай.

Вигляд молочай тригранний має темно-зелені, соковиті та товсті стебла, що ростуть вертикально вгору. Ребра стебел знизу догори посаджені міцними короткими щипами.

Листочки невеликі, довжиною бл. 3-4 см, зберігаються лише на верхівках стебел. Гілкуватися починає, коли досягне вже порівняно великої висоти. Тоді стає схожим на величезний густий канделябр.

Росте дуже швидко, перетворюючись всього за рік з маленького черешка на солідне «дерево». У кімнатних умовах легко досягає висоти 2-3 метри.

На батьківщині, в країнах Південно-Західної Африки, гігантські канделябри молоча тригранного використовують для створення живоплотів.

Як кімнатна рослина дуже невибагливий. Нормально переносить сухе повітря (хоча не відмовиться і від обприскування), терпимо ставиться до пересушування земляної грудки (і зовсім не виносить застою води в піддоні), може обходитися без підгодівлі і однаково добре росте за будь-якої освітленості – в тіні та на сонці.

Втім, влітку рослину бажано прикривати від прямих сонячних променів, щоби на стовбурах не утворилося опіків.

Оскільки цей вид ніколи не цвіте, розмножують його виключно живцюванням:

 • на живці можна брати як бічні пагони, так і верхівкову частину стебла
 • зрізати живець потрібно обережно, щоб не забруднити себе і рослину густим молочним соком
 • користуватися краще міцним гострим ножем із тонким лезом
 • зріз черешка відразу промити теплою проточною водою, поки не перестане виділятися сік
 • живець залишити підсихати на кілька днів
 • вкорінювати можна у воді, або відразу в ґрунті

Молочай тригранний при вирощуванні в домашніх умовах має лише один недолік – дуже потужну і важку зелену масу при слабкому корінні. Тому, часто виростаючи на підвіконні однобоким, легко перекидається разом із горщиком. Щоб не сталося подібної катастрофи, дно горщика доводиться заздалегідь обтяжувати камінням.

Молочай гребінчастий або ребристий Euphorbia lophogona


Уродженець о. Мадагаскар, що мешкає у прибережних лісах. Якщо цей молочай з якоюсь рослиною і плутають через недосвідченість, то вже не з кактусом, а з пальмою. Справа в тому, що листя цього виду, як і у багатьох інших видів молоча, зберігається тільки на верху голого стебла.

Але саме листя, що вигідно відрізняє його від інших близьких родичів, дуже великі і красиві: яскраво-зеленого кольору зверху і значно світліше знизу, черешки червоного відтінку.

Прилистки не перетворюються на шипи, швидше вони нагадують смужку ворсу або вії. Стебло на початку росту округле, з віком поступово товщає і утворює 4-5 ребер, або гребенів (звідки і назва виду).

Росте вертикально вгору, згодом може трохи спірально закручуватися, розгалужується незначно. На гладкій зеленій поверхні стебел добре помітні сірі або коричневі серпоподібні мітки від опалого старого листя.

Догляд у домашніх умовах не складний, важливо лише дотримуватися кількох вимог. Потребує хорошого освітлення, але не виносить прямі сонячні промені. При нестачі світла утворює дрібне листя, а старе скидає. Як сукулент з товстим і соковитим стеблом, терпимо ставиться до сухого грунту, проте віддає перевагу регулярному поливу.

Золоте правило на випадок сумнівів, як слід правильно поливати цю квітку: полити глибоко, достатньо, щоб зволожити всю кореневу грудку, потім дати ґрунту висохнути, перш ніж знову поливати. Зрештою, не тримати рослину на протягу.

За такого відходу молочай починає цвісти вже до кінця першого року життя. Щоправда, квітки у нього непоказні. Зате утворюється така кількість насіння, що відпадає будь-яка потреба у спеціальному розмноженні цього виду. Дозріле насіння самостійно розселяються по всіх сусідніх квіткових горщиках, які стоять поблизу на підвіконні.

Приблизно через місяць за температури від +22 до +25° C з'являються сходи. Підрослі сіянці розсаджують по окремих горщиках. Молочай гребінчастий можна і черешкувати – у тому випадку, якщо сіянців не вистачило всім охочим!

Молочай біложилковий або біложильчатий Euphorbia leuconeura


Майже точна копія молоча гребінчастого, від якого відрізняється чітко видимими на темно-зеленому листі світлими прожилками (назва виду leuconeura утворена з двох давньогрецьких слів «leukos» — яскравий, білий, і «nera» – нерв). Щоправда, настільки привабливе листя молодої рослини, а з віком воно стає просто зеленим.

Ендемік острова Мадагаскар, де його природним місцем існування є скелясті ділянки в темних лісах. У кімнатах, до речі, молочай біложилковий також терпимо ставиться до тіні, як і в природі.

Навесні та влітку його слід прикривати від прямих сонячних променів, щоб не було опіків листя. В іншому невибагливий, і швидко зростає. У добрих умовах зростає високим (до 1,5-1,8 м).

Англомовні любителі квітів називають цей молочай Мадагаскарський дорогоцінний камінь – чесно кажучи, вони самі дивуються, звідки у них взялася така дивна, хоч і гарна назва.

Молочай красивіший, або пуансеттія Euphorbia pulcherrima


Молочай найкрасивіший – квітка, куди більше відома широкому загалу під ім'ям пуансеттія або Різдвяна зірка, докладного опису, мабуть, не потребує.

Ефектною пуансеттією взимку заповнені всі садові центри та супермаркети, і дуже важко пройти повз і не помітити її великі яскраві квітки (насправді, звичайно, це приквітки – як і у всіх інших представників роду Euphorbia).

Своє друге і головне ім'я цей молочай, що дико зростає в Центральній Америці, отримав у 1836 р, вже на той момент маючи офіційну назву. Пуансеттіей його стали називати на ім'я американського посланця в Мексиці Дж. Робертса Пуансетта – людину цікавої долі, видатного політичного діяча та великого любителя ботаніки. Саме він першим звернув увагу на цікаву рослину і одразу відіслав перші екземпляри до себе на батьківщину, до Південної Кароліни.

Естафету з просування «різдвяної квітки» прийняли комерсанти. З тих давніх часів і до цього дня пуансеттія була і залишається однією з найкомерційніше важливих кімнатних квітів на світовому ринку.

Сучасні сорти та гібриди, яких налічується вже кілька десятків, дуже далеко пішли від свого дикого предка – високого чагарника з червоними приквітками, який не надто любив жити і цвісти в кімнатних умовах. Тепер це компактні густі кущики не більше 30-45 см заввишки, не вимогливі до догляду та утримання.

Яскраві «квітки» різних кольорів тримаються довго, іноді до півроку. Потім, коли свята закінчуються та рослина відцвітає, її просто викидають.

Пуансеттія: правила догляду

Проте викидати живу рослину – це не наш менталітет. Набагато розумніше спробувати зберегти кущик, більше того: зуміти домогтися повторного цвітіння до наступного Різдва. Це не так складно, як здається.

Принесену з магазину квітучу рослину бажано поставити на добре освітлене місце у приміщення з невисокою температурою (+16-18° C). Поливати рясно, але без фанатизму. Обприскувати іноді. Оберігати від протягів.

До речі, чутки про отруйність пуансетті сильно перебільшені – ні сама рослина, ні його чумацький сік не отруйні!

Нарешті пуансеттія відцвіла. Подальший догляд у кімнатних умовах полягає в наступному:

 • Дочекавшись, коли листя опаде (зазвичай це лютий – березень), обрізати стебла до висоти бл. 10 см
 • віднести горщик з рослиною в прохолодне напівтемне приміщення (Т +12-15 ° C)
 • полив дуже рідкісний, тільки щоб не допустити повного пересушування земляної грудки
 • у квітні-травні пересадити у свіжий ґрунт
 • поставити в тепле, добре освітлене місце
 • почати поливати регулярно
 • з початком зростання нових пагонів підгодовувати

З кінця вересня починається найважливіший етап: штучно регульована тривалість світлового дня. День – 10 годин, ніч – 14 годин. Можна переносити горщик із пуансеттією до приміщення, куди не проникає світло. Або, в крайньому випадку, надягати на рослину світлонепроникний пакет.

Через 8 тижнів час повертати рослину на підвіконня і доглядати, як завжди. Так, це досить нудна, хоч і не складна справа, і можливо, в якийсь момент не захочеться тягати горщик з пуансеттією з кімнати в кімнату. Але тоді варто подивитися фото квітучого кімнатного молоча найкрасивішого різних сортів – ця краса надихає!

Фото кімнатного молоча