Фаукарія (150 фото): догляд за рослиною, пересадка, правила поливу та вирощування в домашніх умовах

Опис кімнатної рослини фаукарія, інструкція, як доглядати в домашніх умовах, багато фото. Корисні поради щодо пересадки рослини, як поливати, підживлення, особливості вирощування.

Якщо подивитися на фото фаукарії, то мимоволі, на думку спадає порівняння з хижаком. Недарма цю південноафриканську красуню називають «котячою» або «тигриною пащею».

Трохи історії

Фаукарія відноситься до сімейства Аізових. Клімат на її батьківщині вкрай посушливий, тому як і всі сукуленти рослина має здатність накопичувати та утримувати вологу всередині себе, щоб переживати періоди посухи.

На листових пластинах рослини розташовані м'які вирости у вигляді шипів, які роблять її схожою на зів тварини і відлякують травоїдних представників фауни.

Висотою «котяча паща» досягає 10 см, в розетці може налічуватися від 6 до 12 соковитих і товстих трикутних листків. Забарвлення варіюється від темного до світлого зеленого відтінку з візерунком у вигляді бурих штрихів або крапок.

Цвіте ця «хижачка» із середини і до кінця літа. Бутони розпускаються в обід і не закриваються до вечора у сонячну погоду. Саме цвітіння триває трохи більше 8 днів. В описі квітки Фаукарії сказано, що вона забарвлена у найрізноманітніші відтінки жовтого. Віночок складається з великої кількості пелюсток і досягає у розмірі 7 см.

Утримання будинку

Основи догляду в кімнатних умовах полягають у створенні для рослини параметрів навколишнього середовища, наближених до природних «тигрина паща» дуже світлолюбна, тому для її розміщення слід вибрати південну сторону.

Температура влітку для цієї кімнатної рослини повинна становити не менше ніж 25–30 градусів. Восени починається період спокою та температуру для Фаукарії треба знизити до 10 градусів.

Як поливати квітку, яка вміє накопичувати рідину? Зволоження здійснюється малими порціями води кімнатної температури, що відстоялася, при цьому уникають зайвого намокання тіла рослини. У період спокою зволожувати ґрунт не треба.

До вологості повітря Фаукарія невибаглива, вона непогано вживається поруч із гарячими радіаторами опалення. Рекомендується по необхідності протирати листя м'якою тканиною, щоб прибрати пил, що на них накопичився.

У період з квітня по серпень раз на 30 днів допускається внесення половинної дози будь-якого добрива для суккулентів та кактусів, це прискорить появу квітів Фаукарії.

Раз на два роки фахівці радять міняти ґрунт у цієї кімнатної рослини. Для посадки краще використовувати низький та широкий горщик, на дно якого треба насипати 4 см дренажу (глиняні черепки, биті шматочки цегли, керамзит або галька).

Субстрат має бути досить пухким, щоб забезпечити надходження повітря до коріння. Можна зробити грунт самостійно, використовуючи в рівних частках великий пісок, листовий і дерновий ґрунт, або купити готову суміш у магазині.

Розмноження у домашніх умовах

Стати власником нової кімнатної рослини можна за допомогою насіння, живців або через поділ батьківського кущика.

Для пророщування беруть добре зволожений ґрунт, що складається з піску чи торфу. Насіння Фуакарії дуже дрібне, тому його просто розподіляють по поверхні ґрунту, потім трохи присипають.

Для пророщування необхідна температура 20-25 градусів і достатня вологість, тому горщик з насінням треба вкрити шматком скла або укутати прозорою плівкою. При такому методі догляд полягає в регулярному провітрюванні парника і

зволоженні підсохлого субстрату. Результат праць можна буде спостерігати вже за тиждень, а приступати до пікування на етапі появи двох справжніх листочків.

Набагато простіше розмноження живцями. Достатньо гострим ножем відрізати бічний пагін, припудрити зріз вугільним порошком (можна використовувати товчену активовану таблетку), і просушити заготівлю протягом 3 днів. Після цього проводиться висаджування живця в чистий пісок. Після двох-трьох тижнів, коли відбудеться укорінення, Фаукарію пересаджують у звичайний горщик.

Вегетативне розмноження здійснюється шляхом поділу батьківської листової розетки, поряд з якою розташовуються дітки. Для пересадки підходять пагони, що мають кореневу систему. Їх також підсушують протягом 2-3 днів і далі доглядають як у випадку з живцями.

При застосуванні двох останніх методів не рекомендується виставляти рослину під пряме сонячне проміння до появи ознак нового зростання.

Хвороби у шкідники

«Котяча паща» досить стабільна щодо хвороб і мало чутлива до шкідників завдяки своїй товстій шкірці. Однак якщо не дотримуватись вимог до вирощування даної рослини в домашніх умовах, то вона слабшає і стає сприйнятливою до негативних впливів ззовні.

Комахи, які здатні нашкодити Фаукарії – павутинний кліщ, черв'яка борошнистий або кореневий, попелиця. Ознаками поразки можуть бути ватободобные білуваті грудки на розетці, павутинка, зелені жучки. Лікування в цих випадках – стандартне – обробка акарицидними та інсектицидними засобами.

Сіра гнилизна, борошниста роса вражають рослину, яка міститься в сирому та темному місці. Допомагає пересадка в нову простерилізовану ємність, дезінфекція ґрунту та обробка фунгіцидами.

Проблеми догляду в домашніх умовах

Вирощування в домашніх умовах не потребує особливих зусиль, але важливо пам'ятати деякі моменти:

  • Листя Фаукарії зморщується і чорніє при зайвому зволоженні ґрунту в період спокою;
  • Сонячний опік проявляється у появі бурих плям на листочках;
  • надлишковий полив і занадто важкий грунт, що не пропускає кисень до кореневої системи, стають причиною м'якого на дотик листя;
  • пересушування грунту та нестача живлення в період активності рослини призводять до зменшення розміру та зморщування листя, втрати соковитого зеленого забарвлення;
  • Витягування стебла відбувається через нестачу освітлення влітку або підвищеної температури взимку.

Цікаве про рослину

Вважається, що люди, чий знак зодіаку є скорпіоном, є ідеальними господарями для рослини Фаукарія. Колючки та запаси води – це саме те, що їм треба.

А також рекомендується мати «котячу пащу» тим, у кому є телепатичний дар, і хто бажає розвиватися в цьому напрямку. Фаукарія допомагає бачити те, що приховано від очей пересічних людей, розуміти космічні процеси, знати майбутнє.

Як сусіди для рослини можна вибирати будь-які кактуси, ехмею, полоненосну гінуру, алое та агаву.

Фото рослини Фаукарія