Каланхое (150 фото квітки): догляд та вирощування в домашніх умовах

Правила догляду за кімнатною рослиною Каланхое. Багато фото, вибір горщика, правила пересадки, як і коли поливати, особливості квітки, види, цікаві факти про походження рослини.

Дерево життя – так часто називають каланхое. Догляд за цією домашньою квіткою нескладний, і з нею впорається навіть квітникар-новачок-початківець. Та й на фото каланхое так привабливо виглядає, що хочеться додати будинку яскравих фарб. Рослина невибаглива, але не любить вологість та надлишок води.

Особливості рослини: мешканець субтропіків

У природі каланхое зустрічається в Австралії, Америці та Азії – у тропічних регіонах. Рослина пристосована як до тривалого перебування при посусі, так і виживання при підвищеній вологості. Частого пересадження або підживлення каланхое не потребує.

Ця кімнатна рослина славиться своєю стійкістю. Якщо кімнатна квітка стала підгнивати або пропадати, є шанс її врятувати. Можна розділити рослину на живці – вона легко розмножується за допомогою "діток".

Каланхое: вибір квітки

У природі росте приблизно 200 видів каланхое, але будинки вирощують лише деякі. Рослини дуже різні: одні виростають під 3-4 метри, інші – невисокі, 15-20 см. Є яскраві види, що вражають ефектними квітами. А є ті, які порадують милими, але ледь помітними дзвіночками. Два види вважаються лікарськими – дегремона та каланхое перисте.

Відома декоративна рослина Каланхое Блоссфельда – квіти у нього зібрані у суцвіття у вигляді парасольок. У природі – червоні, але створені сорти з помаранчевим, білим, жовтим та рожевим відтінком. За красу цвітіння цінують вигляд каландів. Відмінність – махрові квіти різноманітного забарвлення. Серед інших квітучих підвидів – мангіна, розаліну мікс, ромбопілоз, бехарський.

Популярне вирощування в домашніх умовах та каланхое, які відносяться до неквітучих видів. Серед незвичайних сортів – мармурове каланхое, у якого смугасте листя та білі квіти. Нестандартно виглядають і котячі вушка. Так у народі прозвали повстяне каланхое.

Відповідні умови

Рослина потребує достатнього освітлення. Оптимальний варіант – приблизно 12 годин. Взимку квітку рекомендують розміщувати на південній стороні, а в теплий період переміщати на західну чи східну. Якщо в холод день занадто короткий, потрібно додаткове підсвічування – штучне.

При достатньому освітленні краї листя мають червоний відтінок. Але важливо, щоб на листя не потрапляло пряме сонячне проміння. Інакше рослина отримає опіки – з'являться великі плями солом'яного кольору.

Грамотний догляд у домашніх умовах вимагає і відповідної температури – від +15 до +29. Рослина не переносить зниження температури. Якщо на градуснику +10 і менше, каланхое може захворіти та загинути.

Догляд за рослиною

Хоча каланхое відноситься до сукулентів, але повне висихання земляної поверхні неприпустимо. Через пересушений ґрунт масово облітає листя. Взимку, наприклад, полив потрібен через 3-4 доби після висихання землі.

Важливо й те, як поливати квітку. Вода повинна попадати на листя, обприскування при поливі неприпустимо. Рекомендується поливати квітку через піддон. Іноді рослину можна промивати водою, щоб позбутися пилу. У спекотні дні каланхое буде «вдячний» за обприскування. Але навіть якщо не охолоджувати квітку в спеку, вона все одно не пропаде.

Який ще догляд потрібний за каланхое:

  • підживлення влітку та восени, коли відбувається формування бутонів (підійдуть добрива для кактусів);
  • обрізка старого листя;
  • формування куща надання акуратного виду;
  • Після завершення цвітіння – період спокою на місяць-півтора;
  • пересадка при необхідності (коли коріння вже стає тісно в горщику).

При пересадці потрібно подбати про дренаж з невеликих шматочків цегли або керамзиту, що позбавить застою води. Для пересадки молодих рослин потрібна суміш із піску, торфу, листяного та дренажного ґрунту (підійде субстрат для сукулентів).

Для вирощування каланхое нерідко використовують насіння – це найпростіший спосіб. Рослина росте швидко. Розростається як надземна частина, і коренева система.

Цвітіння

Якщо догляд у кімнатних умовах забезпечений грамотний, то рослина зацвіте. Але потрібно забезпечити відповідну тривалість світлового дня – до 10-12 годин навесні та влітку. Причому освітлення має бути яскравим. Зазвичай цвітіння відбувається щорічно, але деякі хитрують, використовуючи штучне світло.

Зазвичай каланхое тішить квітами наприкінці зими та закінчує цвітіння у березні. Але є й «пізні» сорти, що розквітають навесні. Якщо умов дотримано, а цвітіння немає, потрібно перевірити наявність грибів, паразитів та плісняви.

Іноді квіти Каланхое високі – їх можна обрізати та поставити у вазу з водою. Коли цвітіння закінчилося, частину пагонів обрізають і формують гарну форму кущика. При необхідності обрізані стебла укорінюють.

Можливі проблеми

Каланхое завжди зберігає свої цілющі властивості, а ось декоративні може втрачати, якщо догляд недостатній. Особливо важлива вологість та розташування горщика. Наприклад, привабив опис квітки – він дійсно радує красивим темно-зеленим листям, але суцвіть все немає і немає. Можлива причина – надмірне удобрення ґрунту.

Що ще здатне вплинути на рослину:

  • Через нестачу світла псуються листя: втрачають забарвлення, стають тонкими, витягуються стебла;
  • якщо цвітіння було багате і рослина перестала розвиватися, потрібно підживлення або пересадка;
  • Через підвищену температуру листя відмирає.

Іноді верхнє листя раптом жовтіє, а нижнє опадає. Так відбувається через нестачу сонячного світла. Якщо листочки жовтіють рівномірно по стеблі, можливо, рослина страждає через агресивні сонячні промені.

Ця квітка поводиться так, ніби зайвий раз не хоче турбувати людину. Надмірну опіку каланхое, навпаки, не любить. Багато поливу, підживлення, обприскування – це не для нього.

Якщо ж квітка сохне, причин кілька. Перша – відсутність поливу протягом тривалого часу. Друга – паразити, які живуть у кореневій системі та забирають вологу з головного стебла. Іноді рослині просто не підходить ґрунт – потрібно поміняти її склад.

Фото каланхое