Антуріум (100 фото): догляд в домашніх умовах, опис квітки, пересадка, розмноження, підживлення, полив

Особливості правильного догляду за кімнатною рослиною – антуріум. Багато фото квітки, цікаві факти, фото, правила поливу, підживлення, пересадка, розмноження, види.

Рослина антуріум (Anthurium) походить із сімейства Ароїдних. Він є найпоширенішою та численною культурою у своїй родині. Усього налічується близько 500-900 видів.

Антуріуми бувають у вигляді ліан, трав'янистих рослин, епіфітів, напівепіфітів та навіть літофітів. Його довкілля – тропіки і субтропіки Південної та Північної Америки.

Біологічна назва походить від грецьких слів "anthos" – "квітка", і "oura" – "хвіст". Воно пояснюється зовнішнім виглядом квітконоса – це великий качан з листком-покривалом.

Цікаво: Антуріум називають «чоловічим щастям», «вогненною мовою» та «квіткою фламінго».

Опис квітки

У домашніх умовах культивація антуріуму відбувається не лише як декоративно-листяної рослини, а й як квітучої. Він може цвісти майже без перерв, цілий рік. У літній період у антуріуму може бути 6-10 кольорів, за умови, що рослина почувається комфортно. У зимовий період кількість кольорів зменшується до 3-4.

Квітки антуріуму мають різні забарвлення: білий, синій, червоний, коричневий, зелений та ін У одомашнених рослин існують гібриди з різнокольоровими і чорними приквітками.

Зрізані квіти можуть простояти у воді більше місяця, а завдяки своїй декоративності чудово вписуються в будь-яку квіткову композицію.

Цікаво: Найчастіше сорту дають ім'я на честь кольору листка-покривала. Наприклад, у сорту Vivaro Pink — рожевий колір квіток, а у Black Queen — чорний.

Догляд за рослиною в домашніх умовах

У домашніх умовах слід вирощувати гібридні сорти, тому що не одомашнений антуріум досить норовливий. Найчастіше в магазинах продаються гібриди, що походять від Антуріума Андре. Вони невибагливі, хворіють лише за порушення правил вирощування і уражаються комахами.

Освітлення

Ідеальне розміщення для антуріуму – західні та східні вікна. Якщо доступ тільки до південного вікна буде не зайвим поставити рослину на відстані від нього або затінити за допомогою штор.

Важливо уникати, щоб на рослину потрапляли прямі сонячні промені, інакше листя пожовкне і покриється опіками. Також не можна ставити рослину у занадто темне місце. У такому разі він перестане цвісти, а листя втратить яскравість забарвлення. Тому на північних вікнах квітку ставити не варто, незважаючи на те, що вона тіньовитривала.

У зимовий період, коли сонячний день стає коротшим, важливо компенсувати квітці нестачу освітлення. Для цього потрібно переставити рослину на південне вікно та організувати підсвічування лампами.

Температурний режим

Комфортна температура для рослини -20-25 градусів із вологістю приблизно 70-80%. Чим вище температура, тим вище має бути вологість, щоб квітка не пересихала.

Взимку потрібно контролювати, щоб ртутний стовп не опускався нижче за 16 градусів. Через різкі стрибки температури рослина гине. Також на антуріум негативно впливають протяги. Тому при провітрюванні кімнати потрібно забезпечити квітці захист.

Полив

Антуріум любить підвищену вологість та регулярний полив. Але переливати рослину не можна, інакше вона загине. Регулярність повинна становити – кожні 3-4 дні влітку, у міру осушення ґрунту та 1 раз на тиждень у холодну пору року. Поливати дощової, талої або відстояною водою кімнатної температури.

Важливо: після поливу через певний проміжок часу потрібно злити зайву воду з піддону, щоб не загнивали коріння.

Вологість

Рослина віддає перевагу підвищеній вологості повітря. Тому потрібно регулярно обприскувати його тією ж водою, яка використовується для поливу. Важливо обприскувати і повітряне коріння, а ось на квітки краще попадання крапель не допускати.

Взимку краще обприскувати повітря поряд із квіткою.

Є ще один спосіб підвищити рівень вологості – покласти на поверхню ґрунту вологий мох-сфагнум. Він добре вбирає вологу і згодом її випаровує, тим самим зволожуючи повітря навколо рослини. При висиханні моху слід його знову намочити.

Інший спосіб ще більше поширений серед квітникарів. Він є наповненням піддону вологим керамзитом, який також обприскується в міру висихання.

Підживлення

У період вегетації рослина потребує удобрення мінеральними та органічними речовинами з високим вмістом фосфору та калію.

Підживлення слід проводити 2 рази на місяць.

Можна застосувати органічні добрива – курячий послід та коров'як. Проводиться така процедура не частіше ніж один раз на місяць.

Пересадка

Пересаджувати кімнатну рослину потрібно навесні чи влітку, щоб знизити рівень стресу.

Молода рослина потребує щорічної пересадки, а дорослі – раз на 2-3 роки.

Для того, щоб пересадити антуріум потрібно:

  • Полити його і залишити на 1-1,5 години у спокої;
  • очистити та обробити коріння;
  • підготувати дренаж, засипати шар почвосмесью;
  • акуратно вставити квітку в горщик, розправивши коріння;
  • засипати необхідною кількістю землі;
  • Полити.

Важливо: сік рослини отруйний, тому може викликати подразнення на шкірі та слизовій оболонці. Тому всі маніпуляції з квіткою слід проводити у захисних рукавичках.

Розмноження

Розмножується антуріум розподілом рослини, насінням та живцюванням.

Найпростіший спосіб – стебло в період з травня по червень. Частини стебла вирощують у тепличці чи ящику під склом чи плівкою.

Насіння можна добити лише при штучному запиленні. Висівання відбувається за дозріванням плода (8-12 місяців). Якщо антуріум вирощений таким шляхом, вперше він починає цвісти лише через 4 роки.

Хвороби та шкідники

При правильному догляді антуріум має низьку схильність до захворювань. Тому шукати причини спочатку слід у тому, чи всі правила догляду дотримані.

Шкідники, які найчастіше нападають на рослину: попелиця, черв'яки, кліщі, щитівки.

Вивести небажаних гостей можна препаратами від шкідників, що продаються у спеціалізованих магазинах. Або ж шляхом промивання рослини з мильно-тютюновим розчином.

Фото рослини Антуріум