Бігонія домашня: інструкція з догляду за кімнатною рослиною, вирощування, догляд, пересадка

Детальний огляд всіх особливостей правильного догляду за кімнатною рослиною домашня бегонія. Фото, види, цікаві факти, пересадка, підживлення, правила поливу.

Вперше згадка про квітку було зроблено у 17 столітті. Священнослужитель Шарлем під час поїздки Антильськими островами знайшов 6 видів цієї рослини. Монах зробив опис квітки і вирішив назвати його на честь свого друга губернатора острова Гаїті Мішеля Бегона.

В даний час бегонія користується величезною популярністю, сімейство Бегоній налічує у своєму складі понад 1000 видів. Кімнатна квітка завоювала серця садівників у всьому світі, численні фото домашньої Бегонії в мережі інтернет тому доказ. Бегонії настільки різноманітні, що кожен знайде квітку до душі.

Освітлення

Декоративні бегонії люблять сонячне світло і порадують мальовничим забарвленням, коли Ви поселите їх на південному вікні.

Вирощування в домашніх умовах квітучих бегоній бажано виконувати на вікнах східних та західних напрямків.

Бегонії люблять свободу і рівномірну освітленість, розташовуючи їх поряд з іншими рослинами, залишайте між ними простір. Слідкуйте, щоб сусіди не затіняли квітку, інакше вона страждатиме.

В осінньо-зимовий час нестачу освітлення компенсуйте спеціальними лампами.

Температура

Рослини погано реагують на різкі температурні перепади. Оптимально для нього в літню пору витримувати температуру в районі 20 – 25 градусів, під час відпочинку 14 – 18 градусів.

Полив

Бегонія – це рослина з підвищеними вимогами щодо вологості повітря. Інформація про те, як поливати квітку не буде зайвою для поціновувачів рослини.

Для поливу квітки використовуйте відстояну воду кімнатної температури. Слідкуйте, щоб вода не застоювалася в горщику, інакше може загнити коріння.

Декоративно-листяні сорти з мочкуватим корінцями слід рясно поливати в період активного росту.

Бульбові сорти вимагають помірного поливу. Повторно зволожувати ґрунт потрібно лише після того, як ґрунт у горщику наполовину просохне.

Якщо бегонія росте в приміщенні із сухим повітрям, то її кінчики з часом почнуть підсихати, гарні квіти засихати. Виправляйте ситуацію негайно. Встановіть поруч із квітами зволожувач повітря або придбайте піддон із ґратами, під якою буде розташований мокрий керамзит.

Горщики з бігоніями встановіть на решітку, а волога, що випаровується з керамзиту, дозволить бегоніям рости в комфортних умовах.

Підживлення

Рослина Бегонія домашня любить добрива і віддячить Вам рясним та яскравим цвітінням. Рекомендується із середини весни до середини осені раз на два тижні поливати рослини мінерально-вітамінним комплексом для квітучих рослин.

У спеціалізованих магазинах Ви зможете підібрати потрібний комплекс для своїх рослин. Для квітучих видів вибирайте фосфорно-калійні добрива, для декоративно-листяних підійдуть добрива з високим вмістом азоту.

З листопада по березень добриво квітів слід припинити і не заважати відпочивати бегониям перед наступним квітучим роком.

Грунт

Для посадки бегоній вибирайте пухкий ґрунт із слабокислим або нейтральним середовищем. У квіткових магазинах існують спеціальні ґрунти для Бегонієвих.

Якщо Ви волієте самостійно підготувати ґрунт для рослин, то дотримуйтесь такого складу:

  • 3 частини листової землі.
  • 1 частина торфу.
  • 1 частина перегною.
  • 1 частина великого піску.

Перед посадкою ґрунт як покупний, так і самостійно підготовлений рекомендується знезаразити – проморозити, пропарити, пролити розчином гарячої марганцівки або розчином фітоспорину.

Ємність для квітки

Ємність для рослини оптимальна широка та низька. Діаметр горщика повинен бути більшим за кореневу систему бегонії не більше ніж 4 см. У разі вибору більшого за обсягом горщика Ви ризикуєте тим, що рослина пізніше зацвіте.

Має значення та матеріал, з якого виготовлений вазон. Найкращим рішенням для бегонії стає горщик із кераміки.

Посадка

Заповніть підготовлений вазон на третину керамзитом, для профілактики грибкових хвороб додайте невеликий шар вугілля. Зверху висипайте частину підготовленого ґрунту. Помістивши бегонію в підготовлений горщик, акуратно додайте недостатній ґрунт і рясно полийте рослину.

Посадку бегоній найкраще виконувати навесні березень – квітень. В цей час день досить довгий і рівень освітлення достатній для гармонійного розвитку рослини.

Якщо Ви готуєте до посадки бульбові бегонії, спочатку їх необхідно проростити у світлому вологому місці при температурі 16-18ºС.

Пересадка

Кімнатна рослина швидко зростає і потребує періодичної пересадки. Коли коріння рослини почне виглядати з дренажних отворів Вам необхідно задуматися про пересадку в більший горщик.

Рясно пролийте рослину водою, щоб легше звільняти бегонію від старого ґрунту. Кореневу частину після звільнення обережно промийте теплою водою, видаліть коріння, що підгнили і пошкоджені. Для знезараження залиште коріння на п'ять хвилин у слабкому розчині антисептика. Далі просушіть коріння та обробіть свіжі зрізи вугільним порошком.

У підготовлений більший за розміром горщик висаджуйте оброблену рослину, засипавши рослину до верхньої кореневої шийки і рясно полийте.

Пересаджену квітку поверніть на своє місце і спочатку рясно поливайте.

Молоді рослини віком до 3 років добре переносять пересадку, а ось доросліші набагато гірші і можуть після пересадки довго хворіти. Фахівці рекомендують розділяти дорослу рослину на кілька частин та розсаджувати по різних ємностях.

Період спокою

Декоративно-листяні сорти

Вічнозелені види бегоній мають слабко виражений період спокою. У зимовий час рослина уповільнює своє активне зростання і менше цвіте. Рекомендується скоротити підживлення бегоній до одного разу на місяць і зменшити полив.

Якщо є можливість, організуйте у зимовий час для бегоній приміщення з високою вологістю та температурою в районі 15-18 градусів. Помірно обприскуйте ваші рослини і вчасно видаляйте сухі та пошкоджені частини, щоб не допустити розвитку хвороб.

Бульбові сорти

З середини осені бегонії з бульбовим корінням починають підготовку до зимової сплячки. Листочки на них поступово засихають і відмирають, віддаючи всі корисні речовини на зберігання бульбочкам. Полив рослини в цей період слід зменшувати, а підживлення звести до мінімуму.

Після повного відмирання надземної частини горщики з бігоніями слід віднести в темне прохолодне приміщення з температурою від 10 до 16 градусів.

Буває, що бульбова бегонія, як неслухняна дитина, не хоче впадати у сплячку. Не слід йти на поводу у рослини, змушуйте її заснути, інакше ризикуєте влітку залишитися без квітів. Зменшіть полив та обріжте надземну частину рослини.

Якщо влітку бульбова бігонія росла у відкритому ґрунті, то не забудьте в середині осені викопати її та занести до приміщення. Надземну частину бегонії обріжте так, щоб залишилося 3 см стебла, просушіть бульби протягом 2 тижнів, а потім покладіть їх у ящик, засипте піском і помістіть на зберігання в темне приміщення з температурою 6-10 градусів.

Розмноження бегонії

Існує багато способів розмножити улюблену рослину. Варто докласти небагато зусиль, і вони будуть винагороджені красивою квітучою рослиною.

Вирощування з насіння

Насіння у бегонії дуже дрібне. Для того, щоб поступово розподілити насіння при посадці рекомендується перемішати їх з піском або борошном. Грунт для пророщування насіння має бути легким – рівні пропорції торфу, піску, листової землі.

Пророщування насіння слід розпочинати з кінця лютого початку березня. Насіння рівномірно розподіляють поверхнею підготовленого субстрату і акуратно зволожити водою з розпилювача. Зверху ємність накрити склом або плівкою і поставити в добре освітлене тепле місце.

Після того, як насіння почне проростати, плівку необхідно зняти. Як правило, перші паростки повинні з'явитися протягом 2-3 тижнів. Коли маленькі рослини підростуть і випустять по три справжні листки їх можна пікірувати.

Через 2 місяці молоді рослини, що підросли, можна висадити в індивідуальні горщики. Забезпечте якісний догляд у домашніх умовах і молоді рослини зможуть зацвісти вже в перший рік.

Вирощування з бульб

Бегонію можна розмножувати поділом бульби. Робиться це провесною, бульба розрізається на частини так, щоб на відрізаній частині обов'язково була нирка.

Зрізи на бульбі обробляються товченим вугіллям, бульби трохи підсушуються і розсаджуються окремими ємностями.

Вирощування з листя

Для розмноження листям необхідно вибрати здоровий та великий листок. Листок акуратно зрізають з материнської рослини, роблять розрізи по жилках зі зворотного боку.

Листок акуратно укладають зворотним боком на підготовлений субстрат і притискають його до землі. Полив рослин слід проводити через піддон.

Через кілька місяців на місцях розрізів відростають коріння та починають утворюватися нові рослини. Як тільки дітки підростуть, їх рекомендується відсадити в окремий горщик.

Вирощування з живців

Найбільш простий та ефективний спосіб розмножити улюблену рослину. З дорослої бегонії зрізається черешок з 4 листям, зріз його обробляється товченим вугіллям і висаджується в ґрунт.

Горщик з живцем ставиться у світле місце, яке захищене від протягів та потрапляння прямого сонячного світла. Поливати черешок слід помірно, між поливами ґрунт повинен просихати на глибину 2 см.

Є ще один спосіб укорінення живців – це у воді, коріння відростають протягом місяця. Після цього рослину висаджують у ґрунт і забезпечують належний догляд у кімнатних умовах.

Корисні якості квітки

Листочки рослини містять у собі велику кількість фітонцидів. Фітонциди – біологічно активні речовини, які ефективні проти хвороботворних бактерій та грибів, зокрема стафілококів.

Бегонії ефективно очищають повітря від пилу, токсичних речовин та електромагнітних випромінювань.

Багато господарів рослини помітили, що кімнатні квіти Бегонія домашня сприяють підвищенню імунітету та розумової діяльності, знижує втому та підвищує працездатність. Вчені та письменники вітають знаходження цієї квітки у своїх оселях.

Лікувальний ефект квітки давно доведено фітотерапевтами. Зелені частини квітки відмінний антисептик, мають знеболюючий та протиалергічний ефект.

Фото бігонії домашньої