Криптомерія: фото, види рослини, догляд, пересадка, розмноження, полив, підживлення

Інструкція для догляду за рослиною криптомерія. Багато фото, цікаві факти, як пересаджувати, як і коли поливати, цікаві факти та всі особливості рослини.

Рослина криптомерія відноситься до сімейства Кіпарисових, проте часто плутають його з представниками Соснових. Виростає квітка досить великою, у дикій природі зустрічається в Китаї та в деяких місцях Японії.

Опис криптомерії

У природних умовах квітка виростає до 60 м заввишки, діаметр стовбура досягає максимальних розмірів 2 метри. При догляді в кімнатних умовах і на вулиці як декоративна рослина криптомерія максимум зростає до 2 метрів.

У природному середовищі деревце може зростати до 1000 років. Колір голок – світло-зелений або темно-зелений. Взимку на вулиці хвоя може прийняти жовте або навіть буре забарвлення.

Квітники люблять криптомерію за її корисні властивості. Догляд у домашніх умовах дає мешканцям квартири користь у вигляді антимікробної та противірусної дії рослини. У криптомерії високий вміст ефірних олій, які вона виділяє у повітря.

Як доглядати за рослиною

Вирощування в домашніх умовах буде досить складним, тому що криптомерія є вибагливою рослиною. Вона боїться протягів, не любить яскраве сонце і дуже вимоглива до ґрунту.

Болісно переносить перелив.

Для кращого зростання квіти криптомерії потрібно підтримувати в певних температурних умовах – влітку не більше 25 градусів, взимку не нижче 12 градусів. При цьому є вимоги щодо температури і до вулиці: якщо вона опускається нижче 8 градусів за Цельсієм, то у відкритий ґрунт криптомерію не висаджують, її садять тільки в горщики або діжки. Неприпустиме виникнення протягу, але потрібне регулярне провітрювання приміщення.

Криптомерія любить сонячне світло, проте в прямому промені дуже чутлива. Краще якщо вони будуть розсіяними. Добре переносить і півтінь.

Багато хто не знає, як поливати квітку, і бояться її залити чи перелити. Криптомерія не любить перезволожений ґрунт, тому полив має бути помірним. Але й не варто допускати того, що ґрунт у горщику підсохло.

Якщо почали жовтіти хвоїнки, то криптомерії не вистачає вологості. І тут її обприскують чи влаштовують теплий душ. Якщо рівень вологості в нормі, крона криптомерії насичена зеленим кольором та дуже пишна у своїх обсягах.

Щоб надати рослині вигляду куща, його верхні пагони зазвичай прищипують, коригуючи таким чином його зовнішню форму. Крім цього, щовесни проводять санітарну обрізку гілок.

Добриво вносять двічі на рік, коли настає літо. Кімнатну рослину криптомерію підгодовують мінеральними добривами. За сезон це роблять двічі на рік.

Грунт для квітки має бути слабокислою або нейтральною кислотністю. На дно горщика завжди укладають дренаж.

Взимку рослина перебуває у стані спокою. У цей час воно потребує рідкісних поливів і нижчої, ніж зазвичай, температури. У зимовий період активне зростання криптомерії припиняється.

Як пересадити рослину

Молоді рослини у горщиках пересаджують щороку. Рослини, яким вже 5 і більше років, пересаджують рідше приблизно раз на 4 роки.

Для того, щоб пересадити рослину, потрібно взяти горщик, який відрізнятиметься за розміром від попереднього. Субстрат також має бути новим, бо зі старого криптомерію вже взяла всі поживні речовини. Коріння обов'язково потрібно акуратно розподілити по горщику.

Пересадку здійснюють у квітні методом перевалки. Грунтогрунт повинен бути слабокислим, а на дні обов'язково має бути дренаж. Це дозволить рослині не загнивати, тому що дренажний шар забиратиме в себе всю зайву вологу.

Якщо доросла рослина пересаджувати важко і турбувати її не хочеться, достатньо хоча б просто щороку оновлювати ґрунт.

Як розмножують криптомерію

Криптомерію можна розмножити за допомогою 3 способів:

  • Насіння
  • Відведеннями
  • Живцюванням

В описі квітки зазначено, що розмноження за допомогою насіння можливе, але досить складно, через що цей спосіб використовують переважно у розплідниках, де фахівці займаються розведенням.

Щоб розмножити криптомерію насінням, потрібно підготувати ємність, яку можна буде накрити зверху прозорим матеріалом, щоб сконструювати домашню теплицю.

У маленьку ємність поміщають субстрат із піску та торфу. Насіння вносять у субстрат і добре поливають. Потім закриту ємність ставлять у тепле освітлене місце і чекають, поки насіння дасть сходи.

Якщо ви вирішили розмножувати криптомерію відведеннями, то для цього знадобиться другий горщик, куди можна буде вкоренити відросток материнської рослини.

Декілька нижніх гілок материнського куща потрібно очистити від хвої і зробити невеликий надріз на гілках. Перед цим слід підготувати ще одну ємність із субстратом. Гілки з надрізом потрібно протягнути до нового горщика і трохи присипати землею. Тепер треба чекати, поки відведення дадуть коріння. Після цього відведення відрізають і садять у новий горщик як самостійна рослина.

Найпростіший і найшвидший спосіб – це живцювання. На верхівці для цього потрібно підібрати кілька добрих і міцних пагонів. Потім відрізати їх та очистити нижню частину від хвойних голок. Тепер живці можна помістити у ємність із водою.

Після того, як рослина дала коріння, її висаджують в окремий горщик, спочатку влаштовуючи тепличні умови для того, щоб легше пройшов період адаптації. Живцювання краще робити в серпні – це пора вважається найбільш сприятливою для цієї процедури.

Хвороби рослини

На фото криптомерії видно, що іноді хвоя може жовтіти. Це може бути пов'язано з тим, що рослина отримує надмірний полив, який міг спричинити загнивання коренів. Після того, як хвоя пожовкла, вона може далі темніти і взагалі відмерти, внаслідок чого рослина поступово загине.

Щоб запобігти цьому, потрібно виконати такі дії:

  • Потрібно оглянути криптомерію та видалити ділянки із захворюванням
  • Потім місця зрізів уражених ділянок обробляють активованим вугіллям
  • Криптомерію потрібно пересадити в новий, не залитий водою грунт
  • Крону можна обробити фугніцидом

Пожовкла хвоя може служити і сигналом про те, що рослина стоїть на надто яскравому сонці. Для запобігання подальшому пожовтенню дерева можна просто переставити горщик у більш темне місце.

Якщо почала обсипатися хвоя, це служить сигналом те, що криптомерії недостатньо вологи. Виправити це можна рясним поливом та додатковим обприскуванням.

Фото криптомерії