Фікус священний (100 фото): догляд у домашніх умовах, інструкція з вирощування в горщику

Детальний огляд з фото та описом, правильного догляду за рослиною фікус священний. Як і коли поливати, підживлення, пересадка, розмноження, особливості вирощування.

Рослина фікус священний є вічно зелене дерево, яке відносяться до роду Тутових. Він включає понад 150 різних видів чагарників і компактних дерев. Кожен сорт відрізняється пристроєм листових пластин, їх забарвленням та розташуванням. Також відмінною особливістю вважають висоту дорослого чагарника та його період життя за правильного змісту.

Фікус священний називають деревом "Бодхі" або "Священна фіга". Батьківщиною квітки є Індія, східна Азія та Китай. Зарості з фікуса зустрічали на Шрі-Ланці, в Тайланді та Бірмі. Чагарники та дерева цього виду можуть рости на рівнинних та скелястих територіях. Вчені зустрічали зелені зарості в Перу та на острові Мадагаскар.

Відмінні особливості

Згідно з науковими описами квітки виділяють сорти фікуса, що досягають понад 35 м заввишки. Вони можуть рости в дикій природі і комфортно почуватися у закритих приміщеннях. На території РФ рослині не вистачає комфортної температури.

Відсутність необхідного рівня вологості негативно позначається на швидкості росту та декоративних якостях зеленої крони. Саме тому дорослі кущі можуть досягати лише 3-5 метрів. На фото фікуса представлена доросла рослина, вирощена в домашніх умовах.

Такі параметри не підходять для вирощування малогабаритних просторах. Кімнатну рослину вважають за краще утримувати в просторих оранжереях, торгових центрах та медичних закладах. Відобразити всю велич вічно-зеленого чагарника можна на великих та просторих площах. У квартирі фікус необхідно обрізати для формування правильної крони.

Листові пластини мають гладку структуру та мигдалеподібну форму. Їхня поверхня гладка з невеликим глянцем. Розмір кожного листа в середньому становить від 5 до 12 см завдовжки. Деякі види фікуса можуть мати широке листя, довжина якого може перевищувати 20 см. Вони поєднують у собі кілька відтінків.

Поверхня ствола оформлена тонкою корою світло-коричневого відтінку. У міру зростання вона набуває помаранчевого кольору. Фікус священний вважають багаторічною рослиною. При правильному догляді в домашніх умовах рослина здатна прожити від 15 до 25 років.

У дикій природі у джунглях зустрічали рослини, вік яких перевищував 600 років. Зарості фікуса розташовувалися вздовж річкових долин та водоспадів, де відзначали високий рівень вологості.

Як цвіте фікус?

Період цвітіння кімнатного дерева починається з червня по серпень. На ньому утворюються численні суцвіття, поверхня яких покривається тонким шаром коричневого моху. Вчені прозвали його – сіконій.

Рослинні елементи щільно розташовуються одна одній у районі листових пазух. Суцвіття мають гладку оболонку з невеликим блискучим глянцевим. У домашніх умовах фікус запилюють за допомогою комах. Деякі фахівці вважають за краще переносити пилок з однієї рослини на іншу за допомогою пінцету.

Тонкощі домашнього вирощування

Вирощування в домашніх умовах складається з кількох важливих пунктів. Вони складаються з таких вимог:

Освітлення

Фікус священний віддає перевагу яскравому і регулярному освітленню. Для того, щоб кімнатна рослина не втратила своїх декоративних якостей, рекомендується придбати освітлювальний прилад з фіолетовим світлом. Лампа повинна розташовуватись на відстані 2-2,5 м від кашпо з квіткою.

Фахівці рекомендують мати ємність з рослиною на південних вікнах. Північні та східні підвіконня не здатні заповнити необхідний рівень освітлення.

Вологість повітря

Ця тропічна культура віддає перевагу підвищеній вологості. Для цього кущі фікуса регулярно обприскують із пульверизатора. Поруч із кашпо можна встановити побутовий зволожувач повітря.

У дикій природі рослина росте у місцях, де більшу частину часу спостерігають високу вологість. Волога позитивно впливає на листя та стовбур рослини. Завдяки їй кущ священного фікуса швидко розвивається.

Полив

Як поливати квітку? У літню пору року священний фікус потребує регулярного та рясного поливу. При посадці декоративної культури потрібно правильно підібрати дренажний шар.

Накопичення вологи негативно позначається на стані кореневої системи. Взимку полив скорочують до 2 разів за 7 днів. Для цього використовують очищену та відфільтровану воду. Використання водопровідної рідини провокує захворювання кімнатної рослини та сприяє скиданню листя.

Чи є у складі рідини спостерігаю високу концентрацію хлору, то листя починає жовтіти і опадати. Підвищений рівень солей супроводжує уповільнення зростання та відсутність формування нового листя.

Склад ґрунту

Рослина віддає перевагу грунту, що складається з чорнозему, листяного перегною та торфу. Щоб зробити грунтовий склад рихлішим, використовують річковий пісок;

Внесення поживних компонентів

Своєчасне підживлення допомагає збільшити декоративні якості священного фікуса. Завдяки їй листя набуває яскраво зеленого забарвлення. Крім цього, кущ збільшує швидкість зростання. Внесення підживлення має проводитися тричі на рік. Провесною, влітку і в кінці осені;

Обробка від шкідників

Єдиним недоліком фікуса вважає його схильність до багатьох захворювань.

Особливу небезпеку становить сіра гнилизна. Відсутність своєчасної обробки може спричинити загибель декоративного куща.

Як розмножується фікус?

Отримати молоду рослину можна шляхом живцювання, посівом насіння або використання повітряного коріння. Кожен процес вимагає дотримання черговості дій:

При живці використовують молоді пагони, довжина яких повинна бути не менше 12 см. Нижній зріз роблять під кутом 45 градусів, а верхній роблять прямим. Далі черешок поміщають у невелику ємність з пухким грунтом, ретельно поливають і накривають плівкою для подальшого вкорінення;

Насіння можна придбати у квіткових відділах. Посадковий матеріал розташовують в окрему ємність. Ґрунт ретельно поливають і накривають плівкою до появи перших сходів. Приблизно через 15 днів можна спостерігати за молодими пагонами.

Фото фікуса священний