Як виростити манго з кісточки в домашніх умовах – поетапна інструкція з фото та опіанням

Легка інструкція з докладним описом, як виростити манго з кісточки своїми руками. Правила поливу, підживлення, вибір ґрунту, пересадка, цікаві факти та особливості вирощування манго будинку.

Батьківщиною цієї рослини, яка зараз росте в багатьох країнах та на різних континентах, вважається східна частина Індії. За заявою вчених цієї країни, мангове дерево там почали культивувати близько шести тисяч років тому, а починаючи з 1300-х років н. е., завдяки піратам, мандрівникам і дослідникам, манго розпочало своє успішне поширення у всьому світі.

Як виглядає манго

Манго – це вічнозелене тропічне дерево, що належать до сімейства анакардієвих (сумахових). У природі воно може зрости до 20-30 метрів заввишки, а розмах його крони може досягати 40 метрів. Взагалі ж, крона цього дерева дуже красива – широка, за формою нагадує півсферу, з яскравим зеленим листям, трохи світлішим зі зворотного боку.

Окремо варто описати квітки манго – маленькі, жовті, часом з невеликим червонуватим відтінком, вони зібрані у великі суцвіття, які покривають дерево у лютому – березні. У плодів манго немає єдиного "стандарту" як у кольорі, так і у формі, розмірі. Найчастіше вони бувають овальними з жовтою, зеленою або рожевою шкіркою.

За смаком фрукт чимось нагадує абрикос, а його вага коливається між 200-стами та 800-стами грамами. До речі, вважається, що найбільше манго виростили філіппінські садівники Серхо та Марія Сокорро Боді-онган. Вага плоду становила майже 3,5 кг.

Чи можна виростити манго вдома

Манго – тропічна рослина, до того ж дерево. Цей важливий факт слід обов'язково враховувати перед тим, як вирішити зайнятися вирощуванням екзотичних фруктів. Так, у середній смузі дерево на вулиці не приживеться – йому насамперед буде недостатньо тепла та світлового дня. Але виростити манго вдома, хоч це і не кімнатна рослина, цілком реально. Тільки треба враховувати, що деревцю потрібно виділити хоча б 1,5-2 метри простору.

Підготовка та вибір насіння

Вибираючи кісточку для посадки манго, потрібно звернути увагу на те, щоб плід, з якого вона витягується, був обов'язково зрілим. Допоможуть це визначити такі ознаки:

 1. Щільна та гладка шкірка.
 2. При натисканні на манго воно має трохи проминатися, але водночас відбитків залишатися не повинно.
 3. Від плоду повинен виходити солодкуватий запах.
 4. М'якуш не повинен «прилипати» до кісточки.

Визначившись з вибором кісточки, потрібно відразу приступати до посадки, не чекаючи, поки вона завітриться.

Для початку кісточку миють у воді, а потім за допомогою ножа акуратно розкривають – це прискорює процес та ймовірність сходу рослини. Щоправда, одразу стулки розкрити може і не вийти. У такому разі кісточку поміщають на 10 – 20 днів у теплу воду, яку необхідно регулярно міняти (приблизно один раз на 2 дні).

Розкривши стулки, необхідно вибрати найбільше і гладке насіння для посадки. Перед її початком бажано обробити насіння фунгіцидом – засобом, що запобігає розвитку грибкових та бактеріальних захворювань.

Посадка манго

Процес посадки манго включає:

 1. Проростання насіння. Її потрібно помістити в невелику ємність з тирсою, яка хороша тим, що, будучи пухкою, пропускають повітря. Тирсу слід регулярно поливати і стежити за тим, щоб вона не висихала. Зверху ємність необхідно накрити целофаном, створивши міні-парник. Приблизно через 2 тижні насіння повинне прорости.
 2. Підготовку ґрунту та горщика для посадки. Для вирощування в домашніх умовах мангового дерева вниз горщика необхідно покласти дрібні камінці або керамзит, створивши дренажний шар не менше п'яти сантиметрів. Зверху його потрібно засипати пухким та легким ґрунтом.
 3. Посадку паростка. Не слід пророщене насіння повністю засипати землею, приблизно одну його третину або чверть слід залишити на поверхні.
 4. Полив ґрунту, обприскування водою паростка.
 5. Створення парника. Зазвичай рослину накривають пластиковою пляшкою, з виконаними отворами для вентиляції. Як можна судити з багатьох фото вирощування манго з кісточки, цей спосіб є найпростішим і найефективнішим.

Поки паросток не зміцнів, його потрібно берегти від потрапляння прямих сонячних променів, надлишку вологи.

Приблизно через 3-4 тижні, після того як паросток манго більш-менш сформується, його потрібно поступово починати привчати до кімнатної температури, іноді позбавляючи парникового захисту.

Догляд за деревом

Після того як рослина набрала сили і у неї з'явилося перше листя, необхідно забезпечити дерево:

 1. Світлом. Рослина вже не «боїться» прямих сонячних променів і потребує цілорічного освітлення. У цьому може допомогти фітолампа.
 2. Комфортною температурою. Оскільки дерево це тропічне, то оптимальна йому температура становить 25 – 27 °З.
 3. Своєчасним поливом. Крім сухого грунту, рослина не переносить і сухого повітря, тому іноді його рекомендується обприскувати водою.
 4. Постійним місцем проживання. Дерево погано переносить часті пересадки з одного горщика до іншого.
 5. Підживлення. Звичайно, можна обійтися і без неї, але для більш швидкого росту дерева можна застосовувати органічні підживлення, а під час цвітіння азотовмісні.

Догляд у домашніх умовах за манго передбачає підрізування та формування крони. Як тільки у дерева з'являється восьмий листок, йому прищипують верхівку. Повноцінне обрізання дерева починають проводити, коли воно досягає 1,5 метрів у висоту.

Багато садівників любителів навіть не задаються питанням про те, як поливати манго під час цвітіння. Тим не менш, це досить важливо: полив у цей час потрібно скорочувати, але необхідно стежити, щоб листя дерева не зав'яли.

Щеплення манго

Для того, щоб манго цвіло і плодоносило, догляд у кімнатних умовах за ним не тільки повинен виконуватися бездоганно, рослина потрібно ще й завчасно прищепити.

Робити цю аж ніяк не найпростішу процедуру слід після не менше 1,5 років після посадки дерева, коли його стовбур досягне хоча б 1 см. в діаметрі. Для цього потрібно:

 1. Придбати в розпліднику нирку від дерева, що плодоносить.
 2. Зробити на стволі дерева Т-подібний розріз.
 3. Помістити в розріз, під відігнуті краї нирку, і притиснути її ізолентою.

Проводити цю процедуру найкраще у червні – серпні. У разі її успішного проведення, манго почне цвісти через кілька років.

Фото манго із кісточки