Пізонія – 100 фото кімнатної рослини + покрокова інструкція з догляду в домашніх умовах

Особливості вирощування кімнатної рослини пизонію. Фото, цікаві факти про походження рослини, як і коли поливати, правила пересадки, розмноження, особливості розміщення у квартирі чи приватному будинку.

Пізонія є вічнозеленою рослиною у вигляді чагарників та дерев, має 50 різновидів. Виростає у тропічних і субтропічних областях, і островах південної півкулі – Гавайських, Нової Зеландії, Квінсленд, Норфолк. А також в Австралії та на островах поблизу Південної Америки.

Назву отримала від прізвища нідерландського вченого В. Пісо (1611-1648), який був і фізиком, і натуралістом. Дерево має прізвисько «птахів» через виділення липкої речовини на плодах, до яких прилипають комахи та дрібні пернаті.

Має великі, яскраво забарвлені приквітки для залучення комах і суцвіття, які розташовуються на кінцях відгалужень. Належить до сімейства Ніктагінових, у якому налічується 30 пологів та 300 видів дерев, чагарників, ліан та трав'янистих багаторічних рослин.

Пізонію люблять вирощувати в домашніх умовах квітникарі, але не всі види придатні для цього. Опис квітки, яку можна виростити в кімнаті як культурно-декоративну, можна буде дізнатися в цій статті.

Пізонія – кімнатна рослина

Як кімнатну рослину використовують зонтичну Пізонію (Пізонія Брауна), завезену з Австралії або Таїті і Маркізських островів. Є інша версія, що її привезли з острова Маврикій поблизу Африки. На батьківщині вона досягає 6-ти метрової висоти, у квартирі ж зростає не вище двох метрів і діаметром до 1 м.

Суцвіття в домашніх умовах рідко коли з'являються, але не варто засмучуватися, оскільки вони не мають декоративний вигляд і схожі на кулю або парасольку. Після закінчення цвітіння утворюються липкі плоди, подовженої форми, що нагадують пальці.

Чим тоді приваблює ця кімнатна квітка квітникарів любителів? Та тим, що у садової форми Variegait незвичайні глянцеві листи з малюнком, схожі на фікусові, довжиною до 30 см і шириною до 10 см. Немов художником намальовані плями-клякси, широкої колірної гами – від сріблясто-зеленого до біло- кремового та жовтого забарвлення.

Догляд

До кожної рослини потрібно мати індивідуальний підхід, і квітка Пізонія не є винятком. Догляд у домашніх умовах невибагливий, але має особливості.

Освітлення

Рослина можна розташувати з усіх боків світла. Оберігати від потрапляння прямих сонячних променів. При недостатньому освітленні, не вийде таке дивне забарвлення, яким володіє листя.

Температурні норми

Ця квітка не переносить спеку, тому в літній період температура має становити 18-22°С, а в зимовий період 16-18°С. Погано переносить протяги.

Полив

Як поливати квітку? Для поливу використовують дощову чи централізовану відстояну воду. Зволожують ґрунт так, щоб між їхніми інтервалами ґрунт встиг просохнути на третину свого об'єму. У зимовий період поливають через 8-12 днів, влітку трохи частіше.

Добриво

Не забувати удобрювати під час інтенсивного зростання – навесні, влітку. Використовувати краще рідкі органічні добрива спеціальні для строкатих рослин.

Обрізка

Рослина росте дуже повільно. У рік з'являється 2-3 листочки і тому обрізки рослина не потребує. Але у дорослої рослини можна прищипувати верхівки для появи нових відгалужень.

Підготовка ґрунту

Грунт використовують або покупний універсальний для квітково-декоративних культур, або збирають своїми руками – по одній частині перегною, піску та дернової землі. Перед посадкою субстрат необхідно пролити окропом або прожарити в духовці.

На дно горщика для дренажу насипати шар керамзиту або битої цеглини. У ґрунт можна додати деревну золу і трохи хвої.

Пересадка

Рослина щороку набирає велику кореневу масу, тому перші 5 років потребує щорічної пересадки в горщик на 2-3 см ширше в діаметрі попереднього. Наступні роки пересадку скоротили до одного разу на 2-3 роки. Метод перевалювання йому не підходить. Потрібно звільнити коріння від землі та вкоротити найдовші на 1/3.

Розмноження

Розмноження в домашніх умовах відбувається живцюванням. Живець можна брати при пересадці з здерев'янілим корінцем, але можна і відщипнути від верхівки або в середині стовбура, але так, щоб було як мінімум три міжвузля. Посадити у вологий ґрунт і накрити зверху плівкою, проробивши в ній вентиляційні отвори.

Для стимуляції коренеутворення можна використавши препарати "Корневін", "Атлет", "Етамон". Через три тижні повинні з'явитися коріння, після чого маленьку рослину можна пересадити в горщик і доглядати за ним, як за дорослим. Насіння в кімнатних умовах розмноження не застосовується.

Особливості

Незважаючи на всю красу, ця квітка не має властивостей очищати повітря від шкідливих домішок, але й шкоди від неї теж немає.

Шкідники

  1. Якщо на листі змінився малюнок – з'явилися коричневі плями, то, швидше за все, завівся павутинний кліщ. У початковій стадії ураження можна обійтися і обтиранням мильним розчином, але якщо з'явилася видима оку павутиння на звороті листа, обробити інсектицидами.
  2. Невеликі опуклі воскові цятки свідчать про появу щитівки, яку знищити можна тільки хімікатами.
  3. Поява на листі як би приклеєної вати, говорить про появу борошнистих червців.
  4. Трипси також можуть завдати непоправної шкоди квітці.

Щоб цього не трапилося, потрібно уважно оглядати листя і землю в горщику, оскільки комахи можуть потрапити на рослину з відкритого вікна або з необеззараженного грунту.

Захворювання

Якщо окантовка у листя набула жовтуватого відтінку, а забарвлення втратило яскравість – значить вони отримали сонячний опік. У цьому випадку зробити квітку дощування і поставити в півтінь.

Подрібнення листа говорить про брак освітлення, отже рослину треба поставити ближче до вікна.

Втома листя може свідчити про надлишок вологи та загнивання коренів.

Догляд у кімнатних умовах за Пізонією невибагливий, зате тим, хто виростить цю екзотичну квітку, він додасть неповторної приємної атмосфери та затишку.

Фото рослини Пізонія