Кавове дерево (140 фото): вирощування та догляд у домашніх умовах, пересадка, підживлення, як поливати, плоди

Детальний огляд всіх видів кавового дерева, правила вирощування та догляду в домашніх умовах. Як і коли поливати, плоди, цвітіння, вибір горщика, де поставити рослину в квартирі, цікаві факти про походження.

Для багатьох кавове дерево давно перестало вважатися екзотикою. Цю рослину успішно вирощують у домашніх умовах жителі будь-яких широт. Знавці запевняють, що особливих зусиль цей процес не вимагатиме.

Кімнатна рослина «Кава» не потребує постійної уваги. Дотримання мінімуму умов забезпечить присутність у будинку вічнозеленого деревця з гарним цвітінням та цікавими плодами.

Правила догляду за кавовим кущиком

Для того, щоб вирощування в домашніх умовах кави принесло позитивні результати, не потрібно докладати багато зусиль. Рослини забезпечують необхідні умови, враховуючи деякі нюанси.

Особливості температурного режиму

Незважаючи на те, що рослина «Кавове дерево» в природних умовах росте в тропіках, їй не потрібні спека, сонце, що палює. Сприятливими для зростання температури вважаються значення з діапазону 23–25 °C у літній період. У зимовий період допустимими вважаються 15–17 °C. Значення нижче можуть бути згубними.

Нюанси розміщення

Тропічне походження рослини не означає, що його необхідно ставити на південне вікно під сонце. За надмірно жарких умов деревце ризикує не зацвісти. Від прямих променів рослина краще берегти, але освітлення ретельно організовувати.

Якщо кімната розташування виходить північ чи захід, то квітку ставлять на підвіконня. У приміщеннях на південь та схід горщик видаляють від віконного отвору до 1,5 м-коду.

Обов'язково пам'ятати, що куща кави не можна міняти місце розташування. Повертають горщик із «вихованцем» одного разу за п'ятиріччя. Для симетричності формування куща поруч із рослиною допустима установка дзеркала, яка не відображатиме прямі сонячні промені.

Водні процедури

Для забезпечення правильного догляду корисно знати, як поливати квітку. Кавове дерево потребує достатньої кількості вологи, але не зазнає застоювання рідини у ґрунті. Від цього коріння рослини можуть загнивати. Протистояти подібному розвитку подій можна за допомогою правильного дренажу.

Нестача вологи швидко відбивається на зовнішньому вигляді деревця. Рослина стає млявою, опускає листя. Після зволоження ґрунту ситуація швидко нормалізується.

Полив виконують за графіком:

  • Влітку через кожні 2-3 дні;
  • взимку не частіше ніж раз на тиждень;
  • для контролю тестують висихання ґрунту на глибині до 1 см.

У теплий період обов'язково обприскують листя. Робити це треба через кожні 1-2 дні. Для усунення пилу зелень можна додатково протирати вологою тканиною. Для всіх водних процедур використовують відстояну воду, яка на 2–3 градуси вища за температуру навколишнього простору.

Вибір ґрунту для рослини

В описі квітки обов'язково вказано, що вона віддає перевагу кислому грунту. Рівень pH середовища повинен бути в діапазоні 5–5,5. Найлегше використовувати готовий субстрат. Для кавового дерева ідеально підходять суміші, призначені для цитрусових.

Створити ґрунт можна, з'єднавши:

  • 1 частина торфу;
  • 2 частини великого піску;
  • 2 частини листової землі;
  • 4 частини гною перегною;
  • 4 частини дерну.

Додатково додають частину подрібненого моху сфагнуму. Проконтролювати кислотність можна за допомогою лакмусового папірця. У разі порушення показника ґрунт треба штучно закислити.

Графік підживлення

Обов'язково догляд у кімнатних умовах за кавовим деревом передбачає підживлення. Для цього підходить спеціальні комплексні добрива. Можна зробити розчин на основі курячого посліду власноруч.

Підживлення виконують регулярно. У теплу пору року це роблять приблизно двічі на місяць. Взимку процедури не проводять частіше за 1 раз за 30 днів. При цвітінні деревце можна додатково підгодувати добривом з калійним складом.

Якщо листя починає тьмяніти, то його допустимо протерти соком лимона. Роблять розчин: літр води та 2–3 ч. л. вичавки цитрусового. Рідину, що залишилася, корисно вилити в грунт. Робити подібну процедуру частіше за 1 раз на місяць не рекомендується.

Пересадка та формування куща

За кавовим деревом догляд у домашніх умовах неможливий без регулярної пересадки. Молодій рослині змінюють місце проживання щороку. Деревце переміщають у горщик, який більше колишнього на 5-6 см у діаметрі.

Дорослій рослині старше 3 років пересадка потрібна рідше. Процедуру зазвичай виконують не частіше 1 разу за 2-3 роки.

Важливо правильно вибрати момент. Пересадку не роблять під час цвітіння чи плодоношення. Після збирання врожаю для цієї процедури настає слушний момент.

Пересаджують кавові дерева способом перевалки. Рослину переміщують на нове місце разом з наявною земляною грудкою на корінні. Кавові деревця прийнято садити групою. У міру зростання формується пишний кущ, крону якого треба обов'язково оформляти. Для цього наприкінці зими або на початку весни виконують обрізання.

Крім цього, може знадобитися обмеження висоти. Для цього верхівку прищипують або виконують перетяжку. Після цього рослина набуває кулястої форми, крона стає густою і пишною.

Розмноження кавового дерева

Придбати кавовим деревом найпростіше, зробивши покупку готового куща в магазині. Важливо уважно оцінити стан екземпляра. Після покупки за рослиною деякий час уважно стежать, відокремивши його від решти домашніх насаджень.

Якщо жодних негативних ознак не видно, новачка пересаджують на постійне місце. Можна спробувати розмножити дорослу рослину, відокремивши від неї черешок. Для цього відсікають гілку з двома парами листя. Зріз роблять приблизно на 3 см нижче за нирку.

Відкрита основа рекомендується обробити будь-яким засобом, призначеним для стимулювання вкорінення. Гілочка розміщують у вологому грунті. Саджанець прикривають імпровізованою тепличкою. У пакеті залишають отвір, через який його регулярно зрошують теплою водою.

Укорінення вважається завершеним після появи нової пари листочків. З ягоди чи насіння теж вдасться виростити деревце. Цей процес довгий, але за правильного підходу увінчається успіхом.

Хвороби та складності у вирощуванні

Правильний догляд у домашніх умовах зазвичай не призводить до захворювання деревця. Єдине, зелень може атакувати павутинний кліщ. Боротьбу із ним проводять з допомогою спеціальних препаратів. Діють згідно з інструкцією.

Інші хворобливі стани зазвичай пов'язані з неправильним доглядом. Кожен стан слід окремо розглянути, розібратися у його причинах, виконати відповідне коригування умов.

Подивившись на фото кавового дерева, стає зрозуміло, як ефектна ця рослина. Воно стане чудовим доповненням будь-якого інтер'єру. При цьому варіант не завдасть клопоту при вирощуванні.

Фото кавового дерева