Бальзамін кімнатний: вирощування та догляд у домашніх умовах, фото квітки, види, пересадка, полив

Детальний огляд всіх особливостей правильного догляду в домашніх умовах за бальзаміном рослинний кімнатний. Фото, полив, підживлення, пересадка, розмноження, цікаві факти.

Бальзамін (Impatiens L) – завжди був затребуваною кімнатною квіткою. Його батьківщина – Занзібар. Ще він росте у Східній Індії. До нас Імпатієнс потрапив завезений у 19 столітті з Азії.

У Импатиенс багато інших імен, кожне з яких підкреслює певний опис квітки. За здатність виводити зайву вологу на поверхню листя бальзаміну прозвали Ванькою мокрим.

За яскравістю суцвіття в народі його назвали Вогником. Недоторгою – за унікальний винахід методу поширення свого насіння. Ще це Ванька-Встанька – за здатність квітки вирівнюватись із будь-якого положення.

Існує приблизно 400 видів бальзаміну. На сьогоднішній день на ринку велика сортова і гібридна різноманітність, різні і по висоті, і по фарбуванню, по махровості квітки. Нещодавно з'явилися ряболисті сорти.

Фото бальзаміну кімнатного, найпопулярніші сорти.

 1. Бальзамін Уоллера – Невеликий кущик до 40 см. Поодинокі квіти мають різноманітне забарвлення (білі, червоні, рожеві, бузкові).
 2. Новогвінейський – Гібридний вигляд. Легко переносить високу температуру та сухе повітря. При належному догляді цвіте цілий рік. Має яскраво-зелене, бронзове, строкате забарвлення листя. Квіти прості (є напівмахрові сорти), досить великі до 6 см у діаметрі.
 3. Махровий – Гібрид розділений на три групи: гвоздикокольорові, рожеподібні, камелієподібні. Великий вибір відтінків. Взимку, при низькій вологості може скидати листя. Тому в зимовий період бажано утримувати за температури не вище +18 градусів.

Догляд та вирощування

Імпатієнс – квітка невибаглива, витривала. І потрібно сильно постаратися, щоб занапастити екземпляр, що полюбився. Але все ж таки і в нього є деякі вимоги, які слід врахувати при вирощуванні в домашніх умовах.

Місце та освітлення

При велику любов до світла бальзамін може жити на будь-яких підвіконнях. Але найкраще якщо це буде східна сторона. У літній період бажано прибрати рослину від прямих сонячних променів, щоб листя не одержали опіків. У зимовий час вогник, навпаки, слід поставити на південну сторону.

Цей красень дуже любить свіже повітря та не буде проти провітрювання приміщення. Тільки в цьому випадку його потрібно буде тимчасово прибрати, оскільки протягів він не виносить.

Якщо квітці в зимовий період створити сприятливий догляд у кімнатних умовах за допомогою штучного освітлення, то бальзамін радуватиме вас усю зиму пишним цвітінням.

Температура

Маючи тропічне минуле, бальзамін вкрай негативно ставиться до холоду. Бажано, щоб у зимовий період температура в приміщенні, де стоїть квітка, була в межах +12-+14 градусів. Влітку Ванька мокрий легко перенесе +25 і вище.

Вологість

Вологість повітря не така важлива для Вогника. Але якщо температура повітря піднімається вище +25, особливо в зимовий період, потрібно обприскування рослини і контроль за станом грунту. Не можна допускати пересихання земляної грудки.

Полив

Багатьох власників Вогника цікавить питання «Як поливати квітку взимку?». Дуже просто, полив помірний, один-два рази на тиждень, після просихання верхньої частини ґрунту.

Влітку, за підвищених температур, полив рясний 3-4 рази на тиждень. Але лише після просихання верхнього шару субстрату. При цьому слід стежити, щоб вода не застоювалася в піддоні.

Правило: «Краще недолити, ніж перелити».

Підживлення

У період активного росту та рясного цвітіння, а цей час з березня по листопад, потрібно допомогти бальзаміну, і підгодовувати його раз на чотирнадцять днів комплексними добривами для квітів. З грудня кількість добрива, що вноситься, бажано знизити до мінімуму. А як тільки, з настанням тепла, рослина знову почне рости перейти на звичайний режим підживлення.

Обрізка

Щоб Недоторка радував вас своїм буйним цвітінням і добре сформованим кущем, його слід час від часу обрізати. Особливо це стосується весняного періоду. Після зими кімнатна рослина, природно, витягнулася, десь оголився стволик або просто потрібна стимулююча обрізка для розростання бічних пагонів.

Порада: Протягом усього вегетативного періоду можна формувати квітку, обрізаючи непотрібні гілочки.

Пересадка

З кінця лютого і до кінця березня Імпатієнс слід пересаджувати. Для пересадки потрібно горщик на 2-4 см більше за попередній. Грунт береться поживний, покупний для квітучих рослин. Можна, звичайно, грунт суміш приготувати самостійно. Але для чого, якщо є готові субстрати. На дно лягає керамзит або інший матеріал, який підходить для дренажного шару. Насипається ґрунт, ставиться рослина та присипається. Обов'язково потрібний полив.

Порада: Брати горщик великого діаметра не варто, тому що коренева система рослини почне обживати горщик на шкоду цвітінню.

Способи розмноження

Вогник швидко росте, тому до нового сезону краще мати молоді, перспективні рослини. Є два способи відродити квітку, що полюбилася.

Насіннєвий спосіб

Вирощувати Ваньку мокрого з моври заняття дуже цікаве і не таке важке, як може здатися на перший погляд.

Насіння можна придбати в спеціалізованих магазинах або заготовити самим.

Порада: Чим свіжіший посадковий матеріал, тим якіснішим буде розсада.

Посів проводиться з останньої декади березня до квітня, у південних регіонах можна і на початку травня.

Технологія посіву проста, для цього потрібно:

 • посадковий матеріал;
 • ємність, не висока близько 8 см;
 • ґрунт, універсальний

Підготовлений ґрунт насипається в заздалегідь приготовлену ємність (ємність має бути прозорою). Субстрат насипається на половину ємності, змочується водою. мовру можна попередньо промочити стимулятором зростання (будь-яким).

Викласти посівні зерна на поверхню ґрунту, не заглиблюючи їх! Зверху присипати тонким шаром піску, ґрунту чи вермикуліту. Знову полити (не сильно). накрити кришечкою. Поставити у тепле місце. Бажано щодня провітрювати контейнер та стежити за станом ґрунту.

Десь за 2-3 тижні з'являться сходи. Після появи сходів кришечку потрібно прибрати.

Після появи чотирьох справжніх листочків розсаду потрібно пікірувати в окремі горщики. Правило: Слід пам'ятати, що листочки у молодого импатиенса ніжні, тому при поливі слід уникати прямого контакту рослини з водою.

При нестачі світла, підвищеній температурі, а також при ранньому посіві розсада може витягнутися. Якщо це сталося треба: використовувати додаткове освітлення і перенести розсаду на більш прохолодне місце.

Вегетативний

В арсеналі квітникарів є кілька способів розмноження живцями.

Укорінення у воді

Зрізавши черешок, довжиною не більше 10 см з 2-3 міжвузлями і видаливши нижні листочки, а також бутони і квіти, поставити в посудину з водою. Живець повинен знаходитися у світлому, теплому місці. Приблизно за два тижні відросток дасть коріння. Наступним етапом йде посадка живця. Для цього потрібно:

 • Невеликий горщик, на дно якого слід покласти дренаж;
 • Грунт, підійде універсальна квіткова.
 • та тепла вода для поливу.

У ґрунті робиться ямка, далі розміщується черешок, землю навколо саджанця слід ущільнити. Щойно посаджений сіянець слід рясно полити теплою водою. Горщик із рослиною ставиться на підвіконня. Догляд у домашніх умовах у перший тиждень після посадки нетрудомісткий, потрібно стежити за вологістю ґрунту – не допускається пересихання.

Укорінення в ґрунті

Зрізається якісна гілка від материнського екземпляра з 2-3 вузликами довжиною до 15 см. Видаляються всі нижні листочки, бутончики та квіти. Для кращого результату вкорінення живців можна вмочити в будь-який фітогормон (наприклад, Циркон, Корневін, Епін Екстра, Атлет).

Для посадки підійде субстрат, що складається з торфу, вермикуліту, перліту у пропорції 1:1:2. Садити відросток слід аналогічно першому способу. Потрібен контроль за вологістю ґрунту.

Для того, щоб живець швидше укоренився, потрібно створити тепличні умови. Для цього горщик із рослиною поміщається в целофановий пакет і ставиться в тепле, світле місце.

Порада: Щоб отримати квітучу рослину до літа, почати живцювання слід у березні.

Хвороби Недоторки

Як і інші рослини, кімнатні квіти бальзамін схильний, особливо при порушенні режиму вмісту, різним бактеріальним захворюванням.

Коренева гниль

Надлишок вологи, при неконтрольованому поливанні призводить іноді до гниття кореневої системи. Так звана Коренева гнилизна. На ранніх етапах прояву цього підступного захворювання рослину можна врятувати. Потрібно видалити пошкоджене коріння і пересадити квітку в новий ґрунт.

Сіра гнилизна

На листі з'явилися бурі плями, а стебла вкрилися білим нальотом — це грибкова інфекція, Сіра гнилизна. Хвороба з'являється внаслідок неправильного вмісту квітки.

Кущ слід терміново пересадити у новий горщик, а також обробити препаратом фунгіцидної дії (Абіга-Пік, Оксихом, Вектра, Дискор). Не можна допускати застою води у піддоні. Слід використовувати для поливу відстояну воду кімнатної температури.

Борошниста роса

У найспекотніші періоди літнього сезону бальзамін може захворіти на таке небезпечне захворювання, як Борошниста роса. Збудник захворювання може за лічені дні знищити повністю рослину. Як урятувати? Слід видалити всі уражені частини рослини. Пересадити в новий горщик із новим субстратом. Обприскати квітку фунгіцидом (Скор, Топаз).

Бактеріоз

Є такі бактеріальні захворювання, при яких врятувати рослину Бальзамін кімнатний не вийде. Захворілий екземпляр слід знищити.

Це захворювання виникає на тлі низьких температур при надлишку вологи. Щоб цього не відбувалося, потрібно дотримання правил утримання рослини.

Шкідники та Ванька мокрий

Щоб не боротися зі шкідниками надалі, потрібна постійна профілактика рослин. Ось кілька порад:

 • Дотримуватися правил утримання рослини, не допускати переливів та пересушування ґрунту;
 • Стежити за вологістю повітря;
 • Постійний огляд рослини для виявлення шкідників на ранніх етапах.

Які комахи-шкідники можуть досадити бальзаміну. Це насамперед павутинний кліщ, трипси, білокрилка та попелиця.

Якщо листочки у Недоторки стали сохнути, кольору практично немає, рослина виглядає пригніченою, отже, якийсь із цих шкідників оселився на вашій квітці. Що робити?

 1. Потрібно ідентифікувати шкідника.
 2. Видалити всі пошкоджені частини рослини.
 3. Пересадити на новий субстрат.
 4. Обробити інсектицидами (Фітоверм, Натур Гард, Іскра золота, Гаупсін).

Гарний і водночас простий у змісті Бальзамін радуватиме власників своїм яскравим і бадьорим виглядом увесь рік за умови дотримання його змісту та своєчасного реагування на проблеми рослини.

Фото рослини Бальзамін кімнатний