Кампанула (Наречений та наречена): фото квітки, правила догляду в домашніх умовах

Вчимося вирощувати кімнатну квітку кампанула разом. Опис всіх етапів догляду, правила поливу, пересадка, розмноження, вибір горщика, особливості та цікаві факти кімнатної рослини "наречений і наречена".

Кампанула (Дзвіночок) входить до групи декоративно квітучих кімнатних рослин. До роду Дзвіночків належить понад 400 видів рослин. Батьківщиною Кампанули прийнято вважати Середньоземноморське узбережжя.

Однак багато видів цієї культури можна зустріти і в інших широтах помірного клімату (Європа, Північна Америка тощо). Рослина Кампанула можна легко вирощувати в кімнатних умовах навіть квітникарам-новачкам.

Загальні відомості

Для вирощування у приміщеннях найбільш підходять такі види:

Campanula isophylla (Дзвіночок рівнолистний) – найпопулярніший вид у квітникарів. Листя – маленьке, світло-зелене, висота рослини – 22 см. Квіти пофарбовані в небесно-блакитний колір. Також існують форми з білими (alba) та рожево-ліловими (mayi) кольорами.

Campanula fragilis (Дзвіночок ламкий) – стебла досягають 35 см. Листя більш м'ясисті і квіти більші, ніж у Дзвіночка рівнолистого. Забарвлення – густо-блакитний. Розмножувати цей вид краще насінням.

![](f iles/ ewx_3384.jpg )

Існують види і з махровими квітами, але їхнє забарвлення все одно варіює від білого до фіолетового діапазону.

Кампанула – невибаглива рослина. Один із секретів продовження цвітіння – це своєчасне видалення відцвілих бутонів.

Температурний режим

Кампанула не любить високих температур. Під час активної вегетації прийнятна 20-250С. Цей процес припадає на весну та літо. Варто зазначити, що культура любить свіже повітря, тому квіткарі радять виносити влітку її на вулицю, маючи в своєму розпорядженні півтіні.

До осені Дзвіночок входить у стадію спокою. Його слід занести до приміщення, зменшити температуру, скоротити полив та обрізати кущ, залишивши приблизно 1/3 від загального обсягу. Настає стадія відпочинку.

Освітлення

Загальна характеристика – яскраве, але розсіяне, особливо влітку. При виборі вікна краще зупинитися на західному або східному. Можна розташувати горщик на південній стороні, тоді слід прикривати рослину від гарячих сонячних променів.

Північні вікна не підійдуть для вирощування даної кімнатної рослини, тому що стебла Кампанули витягуються, виглядають болісно, набувають світло-зеленого забарвлення.

Рослина страждає від нестачі світла. Радять вирощувати цю культуру в підвісному кашпо. Це і виглядає декоративно, і досягається рівномірніше освітлення стебел по всій довжині (є види зі стеблами до 50 см).

Полив

Як поливати квітку? Полив проводити відстояною водою. У період зростання полив має бути рясним. У період спокою – помірним. Але в жодному разі не можна допускати ні пересихання земляної грудки, ні її перезволоження. Під час виходу рослини після зимового відпочинку обов'язкові підживлення комплексними добривами для кімнатних квітів.

Вологість повітря

Догляд у кімнатних умовах передбачає максимальне наближення до природних умов зростання культури. Основні різновиди Кампанули – вуличні рослини. Тому кімнатні види люблять обприскування, яке імітує дощ. Особливих умов для вологості створювати не потрібно.

Пересадка чи посадка?

Пересадка дорослої рослини не має особливого значення. Кампанула хоч і вважається багаторічною рослиною, термін життя дорослого куща 3-4 роки. Потім він втрачає декоративність, вироджується. Це треба враховувати. Трагедії у цьому немає. Знаючи цю особливість, можна заздалегідь омолодити кущ за допомогою розподілу маточника або живцювання

Нові саджанці або ділянки висаджують у легкий ґрунт з додаванням піску та торфу. На дно горщика укладають добрий шар дренажу. Процедуру омолодження проводять навесні, у фазу початку активної вегетації.

Розмноження

Поділ маточного куща та живцювання – методи розмноження Кампанули прості та ефективні.

Методом поділу розмножується рослина, що розрослася. Матковий кущ за допомогою гострого ножа поділяється на 2-3 частини. Місця зрізів слід обробити потовченим активованим вугіллям. Можна опудрити Корневін або іншим фітогормоном. Перші 3-4 дні нові Дзвіночки притінюють від яскравого сонця.

Метод живцювання використовується для молодих пагонів, навесні. Живець відривається разом з «п'яточкою», поміщається в субстрат для розсади і накривається скляним куполом. «П'яточку» бажано обробити фітогормоном.

Хороше прирощування черешка спостерігається за температури 12-150С приблизно 25-30 днів. Для зручності спостереження за утворенням коренів квітникарі часто використовують прозорі ємності.

Також Дзвіночки дуже добре розмножуються насінням. Посів проводять навесні. Насіння у Кампанули дрібне, тому його акуратно висівають на вологу ґрунтову суміш для розсади, присипають невеликим шаром землі і накривають склом. Деякі квіткарі не присипають насіння. Це ризиковано, тому що багато пророслих насіння потім обсихають.

Полив такого розсадника виробляють акуратно, за допомогою обприскувача, періодично провітрюючи. Пікірування молодих рослин в окремі ємності відбувається після появи 3-4 справжніх листочків. Верхівку прищипують для появи бічних пагонів та кращого укорінення при пересадці.

Хвороби та шкідники

Хвороби Кампанули виникають через несприятливі умови. Перезволоження призведе до появи гнилей та борошнистої роси. Щоб вилікувати рослину, треба повністю зрізати всі пагони, залишивши приблизно 1/3 частину та обробити фунгіцидом. Жаліти не варто, тому що стебла Дзвіночки трав'янисті і піддаються захворюванням нарівні з листям.

До поширених шкідників для цієї культури належать: попелиця, павутинний кліщ, щитівки. Для обробки добре використати інсектицид Фітоверм. Його клас небезпеки дозволяє використовувати препарат у кімнатних умовах. Крім того, він має широкий спектр дії. Обрізання втеч можна використовувати і в даному випадку.

Увага! Обрізка пагонів не зашкодить Кампанулі, проте квітник може досягти максимального ефекту. Заражені обрізані пагони викинути!

"Наречений і наречена"

Кампанула дуже улюблена квіткарями за простоту вирощування. Існує безліч повір'їв, які розповідають про дивовижні властивості квітки зберігати сімейне вогнище.

Народна чутка назвала Кампанулу «наречений і наречена». "Наречений" – з блакитними квітами, а "наречена" – з білими дзвіночками. Особливо цю парочку радять завести у себе вдома молодятам.

Треба сказати, що існує практичний досвід, який не радить садити «нареченого» і «наречену» в один горщик, оскільки білі сорти Кампанули завжди сильніші за блакитні сорти, і просто забивають їх своєю зеленою масою. Вони цінують особистий простір!

Фото рослини Кампанула (Наречений та наречена)