Кальцеолярія – 120 фото кімнатної рослини, правила догляду, посадка, розмноження, як і коли поливати

Докладний список корисних порад як доглядати кімнатну квітку кальцеолярію. Багато фотографій, цвітіння, розмноження, правила пересадки, як і коли поливати.

Є кімнатні рослини, що багато років формуються. Потрібно чекати, доки вони розкриють свої властивості. Кальцеолярія кімнатна квітка, що відразу виявляє себе, дворічний, який дарма місце на підвіконні займати не буде.

Кальцеолярія зробить пишним оздоблення балкона, прикрасить кімнату. Якщо набридне, можна буде її незабаром замінити, а якщо сподобається, потрібно буде отримати розсаду та оновити домашній садок.

Ботанічні особливості

Родом рослина кальцеолярію із Центральної та Південної Америки. У природному середовищі представлена багаторічними сортами, дворічні і однорічники. Деякі різновиди відносяться до трав'янистих рослин, інші до чагарників. Зараховується до сімейства Кальцеолярієвих, раніше сімейства Норичникових.

Перші згадки про неї датовані 1770 роком. Її незвичайні властивості, краса зацікавила свого часу Карла Ліннея. Саме він зайнявся науковим дослідженням особливостей, склав ботанічний опис квітки. Пізніше розпочалася робота з культивації, виведення сортів. Сьогодні відомо кілька сотень різновидів кальцеолярії.

Висота куща варіативна, сортова ознака. Залежить умов середовища. Може становити від 10 до 60 см. Листя ланцевидної форми, приємного насиченого зеленого відтінку з прожилками. Поверхня пластин покрита ворсинками, до 10 см завдовжки. Цвітіння починається у травні, завершується у вересні. На місці суцвіть утворюються насіннєві коробочки.

Рекомендації щодо змісту та розведення

Декоративні кімнатні квіти, кальцеолярія, різні сорти домашнього квітництва використовуються для створення затишку, краси, стильного дизайну. Це головне. Але її екзотичні риси мимоволі викликають побоювання щодо того, які необхідні умови. Водночас роблять її затребуваним варіантом у домашньому квітникарстві.

Чутливість до поливу, температури повітря, освітлення, їй, безумовно, можна пробачити. Якщо з урахуванням усіх основних сортових особливостей здійснюється догляд у кімнатних умовах, організований правильно, незвичайним буде сад, наповниться яскравими фарбами.

Вологість та температура повітря

Кальцеолярія любить високу вологість повітря та прохолоду. Температура повітря не в діапазоні 14-17 градусів може негативно вплинути на неї. Вирощувати цю квітку можна як удома, так і на клумбі в переносних вазонах, використовувати для прикраси балкона, тераси, штучного ставка, фонтану.

Бажано створити для спекотних днів імпровізовану оранжерею. Можна виділити приміщення для цього або обладнати лоджію.

Догляд у домашніх умовах має на увазі переміщення кальцеолярії з настанням теплої погоди в приміщення з кондиціонером, що регулює вологість повітря системою, лампами для квітів або як мінімум углиб кімнати, на підвіконня розташованого з північного боку вікна.

Який має бути ґрунт

Квітка любить легкий, добре дренований грунт. Необхідно змішати торф та пісок у співвідношенні 7:1. Додати в нього крейду з розрахунку 20 г на 1 кг суміші. Бажано додати також деревну золу або доломітове борошно. Можна також вирощувати квітку методом гідропоніки або використовувати покупну суміш для тропічних рослин.

Як поливати кальцеолярію

Як поливати квітку, це залежить від кількох факторів. Насамперед, потрібно враховувати загальні особливості рослини. Грунт завжди повинен бути трохи важливим, але потрібно забезпечити відтік зайвого запасу вологи. Зробити це можна за допомогою горщиків з отворами на дні. Обприскування не проводиться.

Від змін мікроклімату, сезону залежить інтенсивність поливу. Чим тепліше повітря, тим частіше потрібно поливати ґрунт. Можна облаштувати міні-сад, поставити кальцеолярію в піддон з піском, черепашками, мохом. Навколишній простір також поливати, створюючи середовище, яке відповідатиме її потребам.

Під час цвітіння вологи їй потрібно більше, ніж зазвичай. Рекомендується використовувати мінеральні добрива для надходження всіх потрібних речовин. Після формування коробочки з насінням інтенсивність поливу потрібно зменшити.

Пересадка

Купивши саджанці або дорослу квітку, слід пересадити її, щоб вона швидше звикла до нових умов. Потрібно підібрати найбільш підходящий за габаритами вазон, замінити ґрунт.

Це спростить подальше вирощування в домашніх умовах, дозволить своєчасно помітити хвору рослину. Під час пересадки бажано провести антистресову профілактику, із застосуванням препаратів, що зміцнюють і стимулюють зростання.

Інтенсивність освітлення

Не можна сказати, що кальцеолярія любить тінь. Їй потрібно багато світла. Однак пряме проміння не бажане. Потрібне розсіяне світло, не менше 8 годин тривалістю світловий день.

На зиму можна повністю ввести її в стан вегетативного спокою, зрізавши надземну частину. Це допоможе їй у новому сезоні знову сформувати листя, суцвіття.

Можна не зрізати листя, застосовувати досвічування для підтримки зростання. На другому році життєвого циклу кальцеолярію завжди менш пишно цвіте, менш тривало.

Нові саджанці екзотичної квітки

Основний спосіб розмноження – пророщування з насіння. Можна купити, вивчивши фото кальцеолярії популярних сортів, особливості, потрібне насіння в магазині, а потім зібрати нові з материнської рослини.

Слід врахувати, що для формування коробочки з насінням має відбутися запилення. Штучно воно проводиться за допомогою зібраного з інших кальцеолярій пилку або придбаного. Наноситься на суцвіття квітковий пилок за допомогою кисті з м'якою щетиною.

Також Мексиканську кальцеолярію, Пурпурну, Гібридну Данті F1, Голдбукет, всі популярні сорти можна розмножити методом живцювання. Живці зрізають на початку весни або наприкінці літа. Вибираються для пророщування добре розвинене листя. Зрізається повністю надземна частина.

Гілочка занурюють у горщики з живильним грунтосумішчю і накривають скляною судиною відповідних габаритів. На формування кореневої системи потрібний приблизно місяць. Метод вважається менш кращим. Насіннєвий спосіб основний, оскільки здатність до розмноження через живці у кальцеолярії слабо розвинена.

Хвороби та шкідники

Екзотична кімнатна рослина, кальцеолярія може сильно постраждати і навіть загинути, якщо заразиться попелицею або білокрилкою. Попелиця селиться найчастіше на молодому листі. Населення може швидко рости, переміститися на сусідні квіти. При виявленні потрібно провести обрізання з'їдених стебел, обприскування інсектоакарицидними препаратами.

Білокрилка, як і попелиця харчується соком рослин, але крім цього синтезує липку рідину, якою покриває поверхню листя, погіршуючи фотосинтез, створюючи сприятливі умови для грибкових спор. Вона навіть небезпечніша за попелицю. Для лікування також застосовуються інсектоакарицидні препарати.

Небезпечна сіра гнилизна. Оптимальна для цього грибка середовище схоже на ту, яка краща для кальцеолярії — висока вологість, відносно висока температура повітря. Для лікування застосовують фунгіцидні препарати.

Фото Кальцеолярії