Пуансеттія (Різдвяна зірка): 90 фото квітки, опис кімнатної рослини + інструкція з догляду в домашніх умовах

Огляд усіх особливостей кімнатної рослини пуансеттія або Різдвяна зірка. Багато фото красивої квітки, цікаві факти, як поливати, пересадка та розмноження в домашніх умовах.

Квітка пуансеттія отримала незвичайну назву з двох причин – по-перше, суто зовні, за своєю формою, вона нагадує зірку, а по-друге, тому, що повністю розкриває свою красу напередодні католицького Різдва.

Батьківщиною рослини вважається Мексика, де її вперше побачив і описав квітку Джоел Пойнсетт, а потім почав розводити у своєму будинку. Вже в тридцятих роках XIX століття рослина потрапила до Європи і швидко завоювала популярність серед любителів квітів, як чудова прикраса різдвяного свята. А свою офіційну назву Віфлеємська зірка отримала на прізвище першовідкривача.

Прикмети

З прекрасною кімнатною рослиною пов'язано кілька народних повір'їв:

 • молодята, які мріють про поповнення сімейства, повинні купити молоду рослину та помістити у своїй спальні;
 • якщо листочки рослини несподівано пожовтіли і починають опадати – хтось наврочив і навів псування на сім'ю;
 • Вважається, що квітуча рослина приносить успіх і успіх, і має цілющу силу.

Головна прикраса

Кімнатна квітка пуансеттія має одну унікальну властивість – квіти рослини маленькі, блідо-зеленого кольору і виглядають досить пересічно. Вся краса полягає в листі, що оточує суцвіття, і саме вони надають рослині надзвичайно ефектний вигляд.

Забарвлення квітки лежить у діапазоні від персикового до бордового відтінку. Коли відцвітають суцвіття, опадає листя. Небагатьом квітникарам вдається зберегти рослину до наступного року. Це досить складний процес.

Пожвавлення

Догляд за пуансеттією в кімнатних умовах потребує дотримання низки правил. Тільки ретельне дотримання перерахованих нижче пунктів допоможе досягти повторного цвітіння Різдвяної зірки:

 • кущ необхідно обрізати, залишивши не більше п'яти найсильніших пагонів;
 • З кінця вересня квітку слід укутати пакетом, що не пропускає світло;
 • вночі горщик з квіткою треба перенести у темне місце;
 • з настанням світлого часу, квітка знову поміщається на підвіконня;
 • Полив квітки в цей період має бути помірним.

Приблизно через шість-вісім тижнів квітка повинна почати «прокидатися». Починають формуватися бруньки, а потім відростати і листочки.

Важливо! Поруч із квіткою не повинно бути ніяких фруктів. Газ, що виділяється ними, призводить до в'янення листочків – головної краси Віфлеємської зірки.

Селекція

У природі приквітки рослини бувають лише насиченого червоного кольору. Однак розглядаючи фотографії пуансетті можна побачити і рожеві, і білі, і жовті листочки, що оточують суцвіття.

Ця багата палітра фарб заслуга селекціонерів, які довгі роки працювали над розмаїттям кольорів Різдвяної зірки.

Безпека

Рослина пуансеттія належить сімейству молочайних, відмінністю яких є наявність соку, що нагадує молоко. Поширена думка про отруйність соку, насправді ж, щоб отруїтися, потрібно з'їсти близько півтисячі листків.

Необхідно відзначити, що у людей, які страждають певним типом алергії, може виникнути дерматит від спілкування з рослиною. Якщо у любителів Різдвяної квітки є подібні проблеми, торкатися її слід у рукавичках, а після закінчення роботи ретельно вимити руки.

Правила покупки

Бажаєте порадувати домочадців незвичайною квіткою на новорічні свята та Різдво? Врахуйте такі нюанси:

 1. Купуйте рослину тільки в магазинах, що спеціалізуються з продажу квітів.
 2. Зверніть увагу на ґрунт у горщику – неприпустиме його перезволоження.
 3. Стовпчик термометра в магазині квітів не повинен опускатися нижче за п'ятнадцять градусів.
 4. Ретельно обстежте листочки і із зовнішнього, і з внутрішнього боку.

Дотримання цих рекомендацій значно полегшить догляд за рослиною в домашніх умовах.

Зміст у квартирі

Після покупки із самого початку оберете місце з яскравим, але розсіяним світлом. Найкраще помістити квітку поблизу вікна, що виходить на бік сходу або заходу денного світила. Рослині необхідно кілька днів для повної акліматизації і не можна переставляти її з місця на місце.

Важливо! Пуансеттія загине під прямим сонячним промінням або на протязі! Взимку вкрай небажано, щоб листочки рослини торкалися холодного скла!

Догляд за квіткою в кімнатних умовах вимагає врахування наступних моментів:

 • температура повітря має лежати в діапазоні від +20 до +25 °С;
 • Необхідно організувати додаткове освітлення;
 • щодня обприскувати повітря навколо квітки, але при цьому, не потрапляючи на листя, щоб не зіпсувати їх декоративний вигляд.

Полив

Пуансеттія квітка зі спекотної країни, тому любить тепло та вологість. Дуже важливо знати, як поливати квітку. Від правильного постачання вологою залежить здоров'я та краса рослини.

У спекотну погоду поливати пуансеттію слід відстоятися водою, а взимку – рідкістю з температурою на один-два градуси вище, ніж у приміщенні.

Квітку слід помістити у простору ємність, під якою знаходиться піддон. При поливі вода має змочити весь ґрунт. Воду, що стекла в піддон, хвилин через двадцять потрібно видалити. Наступний полив проводиться після висихання верхнього шару землі у горщику.

Важливо! Не допускайте пересихання ґрунту – пуансеттія почне скидати листя!

Розмноження квітки

У себе на батьківщині рослина розмножується природним шляхом за допомогою насіння. У міських умовах необхідний зовсім інший підхід – живцювання.

Вирощування в домашніх умовах процес не надто складний, але потребує часу, терпіння та дотримання низки умов.

Після обрізки виберіть якісні живці, на яких знаходиться не менше трьох нирок. Зріз має бути виконаний під кутом. На деякий час відросток слід помістити в теплу воду, це дозволить позбавитися від соку. Потім слід обробити зріз препаратом "Корневін" і помістити в підготовлену ємність.

Горщик для майбутньої Вифлеємської зірки має бути заповнений сумішшю з піску, гною та перегною.

Наступний етап розмноження пуансеттії – покриття рослини плівкою та розміщення у світлому місці при температурі не менше 25°С.

Необхідно щодня знімати плівку та «провітрювати» розсаду. Не можна забувати і про систематичне обприскування живця.

Живці, що вкоренилися, пересаджують у постійну ємність (діаметром до двадцяти сантиметрів) восени. На дно нового місця проживання викладається керамзит, а поверх нього підготовлений ґрунт. У центр горщика обережно поміщається грудка землі з укоріненим живцем.

Треба не розсипати землю і не пошкодити коріння. Вільні місця засипаються землею так, щоб не залишилося порожнеч у ємності.

Турбота про здоров'я квітки

Красу Різдвяної зірки цінують не лише люди, а й різні шкідники, наприклад, борошнисті черви. Помітивши цю напасть, слід протерти листя рослини спиртом або мильним розчином. Добре зарекомендували себе у боротьбі з черв'яками препарати «Командорм» та «Фітоверм».

Ще один «шанувальник» гарної квітки – павутинний кліщ. Його виводять, протираючи стебла та листя рослини тютюновим настоєм.

Фото рослини Пуансеттія (Різдвяна зірка)