Сенполія (Узамбарська фіалка) – опис по догляду в домашніх умовах, фото квітки, види, як поливати, підживлення

Корисні огляди від досвідчених флористів з описом усіх правил догляду за кімнатною квіткою Сенполія або узамбарська фіалка. Полив, пересадка, вибір горщика, розмноження, вигляд, цвітіння.

Сенполія – трав'яниста багаторічна рослина, невелика та компактна. Округлі листочки покриті дрібними ворсинками і дуже приємні на дотик, переважно темно-зеленого кольору.

Цінується квітникарів за свої декоративні квітконоси з довгим періодом цвітіння.

Історія виникнення

Дикоросла рослина була вперше виявлена у Східній Африці. Губернатор Узумбарського округу Сен Поль під час своїх вилазок примітив квітку і відправив насіння до Німеччини відомого тоді ботаніку Герману Венланду. Проростивши насіння до дорослої квітучої рослини, вчений виконав опис квітки і дійшов висновку, що відкрив новий рід, що входить до родини геснерієвих.

Незабаром Венланд представив новий вид на всесвітній квітковій виставці та привернув до рослини велику увагу селекціонерів та квітникарів. Завдяки тривалому періоду цвітіння було виведено безліч сортів узамбарської фіалки.

Процес селекції продовжується і в даний час, дозволяючи поціновувачам цієї прекрасної квітки отримувати цікаві новинки.

Догляд за фіалкою в умовах квартири

Одна з основних причин великої популярності рослини – це її невибагливість. Вирощування в домашніх умовах під силу самому недосвідченому квітникару. Якщо Ви припустилися помилки у догляді, то рослина не загине, а просто перестане цвісти. Ваше завдання знайти невідповідність та усунути.

Ґрунт для сенполії

Одна з головних вимог до ґрунту це його пухкість. Пухкий грунт добре утримує вологу та забезпечує доступ кисню до коріння рослини.

Купуючи грунт для узумбарської фіалки, пам'ятайте, що універсальний ґрунт не годиться. Шукайте у магазинах спеціалізований субстрат для фіалок.

Якщо Ви волієте готувати грунт самостійно, то рекомендована наступна пропорція: 1 порція крупнозернистого піску, 3 порції торфу та 5 порцій листового перегною. Все це перемішати, для профілактики пролити фітоспорином і залишити в горщику для посадки, накривши поліетиленом, на пару днів.

Температура

Узумбарська фіалка комфортно почувається в температурному діапазоні +20°С…+25°С. Головна умова для розвитку рослини це відсутність різких перепадів температур. Догляд у кімнатних умовах зможе належним чином забезпечити відсутність перепадів температур.

Обприскування

Кімнатні квіти сенполія категорично забороняється обприскувати. Частинки води збираються у великі краплі на оксамитових листочках і ведуть до виникнення негарних плям та розлучень. Ще одна небезпека від обприскування – вода з листя затіче всередину розетки та викличе загнивання рослини.

Якщо повітря в приміщенні сухе, вибирайте будь-які способи зволоження, крім обприскування.

Полив

Полив фіалок здійснюється відстояною водою кімнатної температури. Можна для поливу також застосовувати талу та дощову воду.

Квітникари у своїй практиці при догляді за фіалками застосовують 3 способи поливу. У кожного з цих способів є свої переваги та недоліки. Давайте розберемося, як поливати квітку цими способами.

Верхній полив

Лійте воду зверху під корінь рослини, не допускаючи попадання між стеблами. Після того як вода просочить весь горщик і витікає в піддон, злийте її.

Мінус цього способу поливу в тому, що вода випадково потрапить у розетку та призведе до захворювання рослини.

Нижній полив

Вода при цьому способі наливається в піддон і залишається на півтори години. Через цей час воду, що залишилася в піддоні, необхідно вилити, а ще через півгодини провести контрольний огляд знову.

Такий спосіб однозначно не підійде забудькуватим людям. Якщо фіалка перестоїть у воді, її коріння почнуть загнивати і відмирати.

Гнітовий полив

Використовують професійні квіткарі, які мають велику кількість сенполій. Тканинний фільтр скручується трубочкою і один кінець його укладається в ємність із водою, а другий укладається спіраллю на дно горщика до пересадки рослини.

Таким чином фіалка бере з фільтра рівно стільки вологи, скільки їй потрібно. Ваше завдання стежити, щоб у ємності постійно була вода.

Підживлення

На своїй історичній батьківщині наша кімнатна рослина живе на ґрунті, що містить мало поживних речовин. Надлишок підживлення може згубно позначиться на рослині.

Особливо обережно слід поставитися до добрив із підвищеним вмістом азоту, які застосовуються для декоративно-листяних рослин. Від такої їжі фіалка припинить цвітіння і почне бурхливо рости.

Підгодовувати сенполії рекомендується з квітня до листопада, остаточно призупинивши процедури в зимовий період. Як підживлення купуйте в магазинах комплексне добриво для квітучих рослин.

Заборонено удобрювати рослину протягом місяця після пересадки; при екстремальних перепадах температури; при хворобі рослини.

Пересадка

При виборі ємності для фіалки слід пам'ятати, що діаметр горщика повинен у 3 рази бути меншим за діаметр розетки. Місткість дорослої рослини зазвичай діаметром 13 см і висотою 10 см.

Якщо Ви пересадите рослину у більший горщик, то ризикуєте ніколи не насолодитись цвітінням сенполії.

Сам процес пересадки рослина переносить тяжко. Ніжні тоненькі коріння сильно схильні до механічних пошкоджень. Тому рекомендовано перевалювання рослини з грудкою землі до більш просторого горщика.

Якщо Ви виявили на корінцях наявність загнивання, видаліть його і для профілактики помістіть оброблене коріння в розчин марганцівки.

Період спокою

Сенполія, на щастя багатьох квітникарів, є вічнозеленою рослиною, у якої, на відміну від глоксинії, в зимовий період не відмирає надземна частина.

Періодом спокою вважається час, коли фіалка відпочиває від безперервного цвітіння. Намагайтеся забезпечити фіалці більш затінене місце з помірним поливом. Це дозволить сформувати ще більше чудових бутонів на новий активний період.

Омолодження

Рослина сенполія швидко зростає і не втрачає своєї привабливості більше 4 років. Однак, згодом нижнє листя відмирає, розетка стає не такою пишною, цвітіння не таким рясним.

Найефективніший спосіб омолодження – це зрізання верхівки. Місце зрізу слід обробити кореневином (стимулятор зростання коріння) і висадити у підготовлений субстрат. Для кращого приживання та адаптації слід затінити рослину і накрити прозорим ковпаком.

Пасинкування

Решту старої фіалки, яку Ви омолодили не викидайте. Через певний час рослина випустить дочірні пагони (пасинки). Коли пасинки досягають 5 см у діаметрі, рекомендується їх відокремити від материнської рослини і пересадити в окремий горщик.

Листові живці

Найпопулярніший спосіб розмноження фіалки за допомогою листових живців. Зі дорослої здорової рослини необхідно стерильним інструментом зрізати пластину з нижнього ряду розетки. Ранку на сенполії необхідно обробити пилом активованого вугілля.

У склянку відстояної води додати порошок 1 таблетки активованого вугілля та помістити в нього підготовлені живці. Слідкуйте за тим, щоб листова частина черешка не була у воді, там має бути тільки стебло.

Через 3 тижні на листочку можна буде побачити перші коріння. Як тільки це сталося, слід розсадити листочки по ємностях, сильно не заглиблюючи їх у ґрунт, та накрити плівкою на пару тижнів для укорінення.

Насіння

Найбільш складний спосіб розмноження фіалки, що вимагає від квітника практичних навичок та досвіду.

Спочатку слід з Ваших улюблениць вибрати дві для перезапилення. М'яким пензлем перенесіть пилок із квітки однієї фіалки на квітку іншої. Якщо Ви все правильно зробили, то через 4 місяці на заплідненому екземплярі дозріє насіння.

У підготовлену ємність із пухким зволоженим ґрунтом розкладіть насіння та накрийте поліетиленом або склом. У міру зростання та розвитку рослин, пікіруйте їх в окремі ємності.

Хвороби та шкідники сенполії

Фіалка схильна до атак як комах, так і різноманітних хвороб. Тільки належний догляд у домашніх умовах та профілактика допоможе Вам зберегти рослину здоровою та красивою.

Комахи-шкідники

Найчастіше на рослину нападають такі паразити:

  • Борошнисті черви. На живцях рослини утворюється білий ватоподібний наліт.
  • Тріпси. Швидко сохнуть квіти і на листі утворюється жовтий пил.
  • Цикламенові кліщі. Згортаються молоді листочки, а на дорослих стають довші ворсинки.
  • Нематоди. Вражають коріння рослини. Найбільш небезпечний вид шкідників, тому що їх вплив помітно не відразу, а лише при пересадці. Рослина, заражена нематодами, відстає в розвитку, погано цвіте, молоде листя росте потворне і скручене.

Якщо Ви виявили на своїх фіалках шкідників, починайте діяти негайно. Захистіть хвору рослину від здорових та обробіть її спеціальними препаратами. Після обробки рекомендується укутати фіалку поліетиленом на пару днів.

Хвороби

Фіалки схильні до таких захворювань:

  1. Борошниста роса – грибкове захворювання, яке передається через суперечки грибів. Виражається у білому нальоті на листі. Згодом листочки на фіалках деформуються та відмирають.
  2. Фузаріоз – грибкове захворювання, яке вражає кореневу систему фіалки. По судинах грибок піднімається в листя рослини. В активній фазі розвитку на листочках з'являються вологі світло-коричневі плями. Живці листочків починають загнивати. На жаль, рослину вже врятувати не вдасться. Слід якнайшвидше його позбутися.
  3. Сіра гнилизна – захворювання, яке виникає, якщо фіалка вирощується при низькій температурі. Виявляється у вигляді плям бурого кольору із пліснявою. Хвороба послаблює розетку рослини, розріджує коріння та живці. Для порятунку рослини необхідно всі листочки з ознаками зараження видалити, не даючи заразі потрапляти у ґрунт.

Слідкуйте за своїми рослинами, раз на тиждень уважно їх оглядайте та негайно реагуйте на всі зміни.

Здорова рослина здатна протистояти хворобам і радуватиме Вас довгим і рясним цвітінням. Робіть фото сенполії, ділитесь зі своїми друзями, міняйтесь листочками та поповнюйте свою колекцію.

Фото кімнатної рослини Сенполія (Узамбарська фіалка)