Гімнокаліціум (110 фото): догляд у домашніх умовах, пересадка, підживлення, розмноження

Огляд цікавих фактів про кімнатну рослину – гімнокаліціум. Багато фото, інструкція з догляду в домашніх умовах, підживлення, пересадка, розмноження, види.

Серед досвідчених і початківців квітникарів кактуси користуються популярністю завдяки своєму екзотичному вигляду, невибагливості та витривалості.

Гімнокаліціум – позначення не одного виду, а загальна назва великого сімейства різновидів. Кожен із видів має своє забарвлення, розміри, період цвітіння.

Гімнокаліціум – екзотична кімнатна рослина, що має товсте соковите стебло. Назва кактуса складається з двох частин: "гімнос" – "голий" (без листя) і "каліціум" – "трубочка", "чашечка" (форма стебла). Діаметр стебла не перевищує 3 см, висота – до 8 см; його поверхня порізана бічними ребрами, невеликими видозміненими нирками – ареолами, усіяна довгими (до 4 см) гострими колючками.

Любителів кактусів рослина гімнокаліціум приваблює своїми квітами. До їх появи через 2-3 роки після посадки квіткові трубки нічим не примітні: на них немає волосків, ні колючок.

Квіти гімнокаліціуму порівняно великі, розташовуються кількома рядами на трубці з маленькими лусочками. Мають широкі, гострі пелюстки довжиною до 6 см. Вони утворюють бутони, що розкриваються зі сходом сонця і складаються з настанням темряви.

Загальні властивості кактусів

Кольори та відтінки пелюсток кактуса найнесподіваніші: від білого до яскраво-рожевого, від кремового до червоного; бувають помаранчеві та малинові пелюстки, зелених теж досить багато.

Фото гімнокаліціуму під час цвітіння виглядають приголомшливо. Період цвітіння – від травня до листопада. Звичайно, опис квітки кактуса словами не йде в жодне порівняння з кольоровими зображеннями.

Характерні особливості кактусів:

  • Зростають і розвиваються багато років; залежно від виду та умов – кілька століть (у дикій природі);
  • дуже повільний зріст – 0,005 см за добу; щеплені рослини ростуть трохи швидше: 0,065 см завдовжки і 0,030 см завширшки;
  • У них відсутні листки; всі процеси орієнтовані не так на швидке розвиток, але в максимальну економію води та енергії;
  • невибагливий до зовнішніх умов: складу ґрунту, вологості, температури; легко переносить спеку та тривалі посухи.

Умови вирощування

Вирощування в домашніх умовах «зелених колючок» вимагає дотримання деяких правил:

Оптимальний температурний діапазон – 20-24 ° С; влітку можливе короткочасне підвищення до +30°С та більше, а взимку – зниження до +15°С; кактус – теплолюбна рослина, зниження температури повітря нижче +5 ° С для нього просто небезпечно.

Сухе тепле повітря з мінімальним вмістом водяної пари, схоже на повітря пустель, для кактуса найнормальніше середовище; він комфортно почувається навіть поряд із радіаторами опалення.

Затінення чи темряви ці рослини не люблять, вони звикли до яскравого освітлення, тому вазони з ними краще розміщувати на підвіконнях з південного боку; в той же час слід уникати потрапляння прямих сонячних променів, оскільки вони можуть призвести до опіків.

Зовсім без води кактуси обходитися не можуть, але й частий, рясний полив для них згубний; поливати досить 2-3 рази на місяць, спостерігаючи при цьому за вологістю ґрунту.

Кількість води визначається багатьма чинниками, але одне правило є непорушним: краще недолити, ніж перелити; розуміння того, як поливати квітку таким чином, щоб вона росла здоровою і тривалий час цвіла, приходить з практикою.

Догляд у домашніх умовах передбачає внесення добрив; підживлення корисне лише тоді, коли рослина активно росте; з кількістю добрива теж слід бути обережним, як і з поливом, багато не треба; періодичність внесення – через 2 тижні;

Для кращого розвитку молоді кактуси раз на рік пересаджують; найкращий час для пересадки – кінець зими, перший місяць весни; при необхідності рослину пересаджують у будь-яку пору року, вибираючи при цьому трохи більший горщик та оновлений субстрат; старі кактуси пересаджують рідше – один раз за 3-4 роки.

Розмноження

Кактуси гімнокаліціум розводять трьома способами: живцями, відведеннями, насінням. Живець – це просто зрізана невелика частина кактуса. Відрізають, як правило, верхівку рослини; для живцювання підходять здорові та розвинені екземпляри. Для присипки зрізів використовують товчене вугілля.

Відрізаний черешок спочатку обрізають під конус і підсушують протягом 1-2 тижнів. Підсохлий держак ставлять у посудину з водою на глибину 5-7 мм; у воду можна додати препарат – укорінювач (Стимул, Корневін, Фітоспорин). У ґрунт висаджують тоді, коли на живці утворюється коренева система.

Відведення – це невеликі відростки, які іноді утворюються на материнському стрижні. Вони легко відокремлюються пінцетом чи навіть пальцями. Далі слідує така ж процедура, як і при розмноженні живцями: підсушування, замочування, висаджування в ґрунт.

Нерідко трапляється і так, що відведення формує свою кореневу систему поряд з материнським стеблом. У такому разі відведення залишається обережно відокремити і пересадити в новий горщик.

Розмноження насінням застосовують тоді, коли це не вдається іншими способами. Цей спосіб має переваги. Рослини, що виросли з насіння, більш здорові та міцні; деякі види гімнокаліціумів не розмножуються в інший спосіб.

Висівати насіння допустимо у будь-яку пору року, але необхідно забезпечити їм тепло та світло. Догляд у кімнатних умовах зводиться до забезпечення найкращих умов швидкого розвитку молодих пагонів.

Хвороби кактусу

Незважаючи на те, що ці рослини дуже стійкі та невибагливі, вони можуть захворіти. Стан здоров'я можна оцінити за зовнішніми ознаками. Гниєння, що починається від кореневої системи, вказує на надлишок вологи; до цього призводить частий полив та підвищена вологість повітря.

Довге, інтенсивне сонячне випромінювання за нестачі вологи призводить до пожовтіння окремих ділянок зовнішнього покриву. Неабиякою мірою здоров'я кактусів підривають шкідники.

Кліщі, черви, щитівки і нематоди призводять до уповільнення розвитку, на поверхні з'являються схожі на іржу плями, борошнистий наліт, кактус не цвіте, відведення, що утворилися, і квітки опадають.

Лікування рослини зводиться до виявлення та усунення причини, що викликала хворобу. Найчастіше достатньо пересадити в новий ґрунт, підгодувати, відрегулювати полив, світло, температуру та кактус зацвіте.

Фото рослини Гімнокаліціум