Рипсалідопсис (100 фото): догляд у домашніх умовах, пересадка, розмноження, підживлення

Інструкція, як доглядати за кімнатною рослиною ріпсалідопсис. Багато фото квітки, цікаві факти, правила підживлення, пересадка, розмноження, як і коли поливати, коли цвіте.

Кактуси звичні нам кімнатні рослини. Їх можна зустріти майже в кожному будинку, але мало хто знає, що крім знайомих колючок є представники без голок – ріпсалідопсиси, інакше їх називають пасхальниками або лісовими кактусами.

У природі вони ростуть біля дерев та каміння, тому що без опори ця рослина розвиватися не може. Всі корисні речовини та воду воно накопичує у щільних, листоподібних стеблах.

Квіти ріпсалідопсис з'являються ближче до березня-квітня, але ненадовго: на 2-3 дні, потім суцвіття відмирають. Розмір бутону та квітки, його колір та форма, висота та інші показники залежать безпосередньо від виду ріпсалідопсису.

Шлюмбергера чи ріпсалідопсис?

Часто їх плутають, хоча це дві зовсім різні рослини. Потрібно вміти розрізняти їх, це зменшить ймовірність, що хтось помилково купить не те, що планував. Важливо запам'ятати, що є основні ознаки, які легко помітити:

 • Шлюмбергер, він же «декабрист», цвіте в січні;
 • Різні сезони спокою;
 • У суцвіть зигокактуса, ще одна назва зимового кактуса, немає аромату;
 • У ріпсалідопсису листові пластини по краях згладжені, у той час як у «декабриста» вони із зазубринками (фото листів ріпсалідопсису та зигокактуса).

Види рослини

Є багато варіацій цього чагарника, опис квітки так що кожен знайде, що підходить під його смак особисто. Найголовніші різновиди перераховані тут:

Ріпсалідопсіс Гартнера

Чагарник невисокий – близько 20-25 сантиметрів заввишки, сегменти його довші, ніж в інших видів. Добре піддається вирощуванню в домашніх умовах, новачкам радять брати саме його.

Крім того, цей різновид має багато сортів, так що вибір величезний:

 • 1.1. Yvonne Pelham
 • 1.2. King's Dream
 • 1.3. Evita
 • 1.4. Nina
 • 1.5. Sirius
 • 1.6. Capella
 • 1.7. Leach

Ріпсалідопсис рожевий

Він має насичено зелені стебла, сегменти якого маленького розміру. Сегменти можуть бути як гладкими, так і трохи ребристими – залежить від самого зеленого друга. Суцвіття чагарнику виростають близько 5-6 сантиметрів і мають приємний оку рожевий відтінок.

Ріпсалідопсис Ауріго помаранчевий

Дуже схожий на зигокактус через форму його сегментів. Цвісти починає після інших, суцвіття мають яскраве помаранчеве забарвлення, іноді облямоване червоним по краях пелюсток.

Rhipsalidopsis Andromedia (Ріпсалідопсис Андромеда)

На відміну від багатьох інших видів він виведений штучним шляхом. Дуже гарний під час цвітіння. Підійде любителям краси та естетики.

Догляд за ріпсалідопсисом

Догляд за рослиною ріпсалідопсису в домашніх умовах потребує терпіння та посидючості. Однак якщо виконувати все правильно, то результат не забариться.

Розташування в будинку

Знайдіть у квартирі вікно на сверо- або південний схід. Якщо немає такої можливості, можна поставити на будь-яке місце на відстань близько метра від скла. Якщо рослина стоїть на північній стороні, то іноді її потрібно повертати різними сторонами до сонячного світла.

Але, важливий момент, якщо у чагарника з'явилися бутони, в жодному разі його чіпати не можна, інакше всі суцвіття відпадуть. У літню, теплу пору рипсалідопсиси можна виносити на балкон, оскільки вони люблять свіже повітря. Але важливо захищати їх від дощів, сильних вітрів та прямих сонячних променів.

Освітлення

Ріпсалідопсиси не терплять прямих сонячних променів, тому їх слід поміщати в півтіні. До речі, освітлення дуже впливає на них: вони можуть змінювати колір, залежно від того, який рівень світла підтримується в кімнаті.

Температура

Вони важко переносить перепади температур та спеку. Навесні та влітку для них ідеально 18-20 градусів, восени знизити до 10-12, а з жовтня до лютого підтримувати 12-15 градусів. Це потрібно, щоб допомогти рослині зацвісти наступного сезону.

Полив та вологість

Як поливати квітку – одне з найпоширеніших питань. Кактус любить рясний полив під час цвітіння. Навіть є ґрунт здається сухим у районі 1-2 сантиметрів у глибину, його варто змочити м'якою, фільтрованою водою.

Але такий трепетний догляд потрібен лише навесні: після завершення періоду цвітіння чагарника, потрібно зменшити полив. Воду після поливу в піддоні залишати не можна, це призведе до загибелі коріння.

Що стосується вологості, то її потрібно підтримувати на високому рівні: вранці та ввечері обприскувати біля нього, у жарку та задушливу погоду організувати теплий, слабкий полив. Під час спокою квітки достатньо протирати пелюстки від пилу вологою ганчірочкою.

Грунт

Грунт для ріпсалідопсису потрібно купувати в квітковому кіоску. Особлива увага спілкується на кислотність субстрату – вона не повинна перевищувати рН 5,5-6 одиниць, сам субстрат потрібен пухкий, що містить великі органічні шматочки, але якщо є можливість скласти субстрат самому, краще зробити це.

Для нього знадобляться:

 • 1 частка дернової землі з невеликим вмістом глини в ній;
 • 1 частка дрібного гравію;
 • 2 частки садового перегною;
 • Трохи розфарбованого деревного вугілля;
 • Суперфосфат.

Все це перемішати – і субстрат готовий.

Підживлення

У цьому не дуже вибагливі. Підійде будь-яке добриво для кактусів, яке можна знайти у квітковому магазині. Удобрювати радиться раз на півмісяця.

Пересадка

Пересаджувати рипсалідопсис протягом перших трьох років потрібно щорічно, далі досить раз на два-три роки, оскільки його інтенсивне зростання закінчується. Пересаджувати краще відразу після завершення цвітіння на початок періоду спокою.

Фаза цвітіння

В основному починається навесні і за тривалістю не відрізняється тривалим проміжком часу. Буває так, що кактус не цвіте зовсім. Причиною цього може бути нестача поживних речовин у ґрунті, неправильне освітлення, зайвий полив або некомфортна для чагарника температура.

Розмноження

Можна здійснити кількома методами.

Перший – це живцями. Усім нам знайомий та простий спосіб. Для черешка вибирають стебло з двома-трьома сегментами, його потрібно відразу ж помісити у ґрунт, а потім прибрати у тінь.

Другий – насіння. Їх можна дістати на будь-якому ботанічному ринку. Не можна їх мочити і зберігати в мокрій ганчірочці, як це роблять з багатьма рослинами. Щоб насіння проросло, достатньо помістити його в торф'яну суміш, підтримуючи ґрунт на певному рівні зволоженості. Як тільки почнуть з'являтися сходи, можна їх пересаджувати в горщики.

І останній, найскладніший спосіб – щеплення. Без досвіду та знань провести цю процедуру не вийде, тож краще звернутися до фахівця.

Хвороби та шкідники

Причин, через які рипсалідопсис може погано почуватися, багато. Це можуть бути і грибкові, і бактеріальні хвороби, це може бути неправильний догляд у кімнатних умовах, шкідники та інше.

Найчастіше рослина стає жертвою павутинного кліща, борошнистих червців та інших паразитів. Вони розташовуються на нижній частині листа, тому з першого погляду їх не помітити.

Від невеликої кількості паразитів допоможе растрів господарського мила: протерти їм пошкоджену сторону і, перевіривши ґрунт на шкідників, укрити її чимось на якийсь час. Але якщо комах все ж таки багато, то краще скористатися спеціальними засобами.

Рипсалідопсис вологолюбні, тому вони у групі ризику грибкових захворювань. Помітити, що рослина заражена, дуже просто: на її листі з'являться слизові, сірого кольору плями. Якщо грибок ще не розрісся, можна обробити листя фунгіцидом, але в разі запущеної хвороби краще вибрати неушкоджені відростки і вкоренити їх.

Проте людина сама може бути винуватцем загибелі свого зеленого друга. Надлишок вологи може негативно вплинути на корені, тому якщо зовні ніяких вищеописаних симптомів немає, слід перевірити нижню частину чагарника.

Гніючі коріння потрібно відрізати, так як вони є загрозою ще цілим, а потім кактус потрібно обов'язково пересадити в новий ґрунт.

Вибір кактусу

До цього варто поставитися дуже уважно. Вибирати потрібно здорову рослину, так що перед покупкою уважно огляньте її листя на плями та шкідників. Якщо покупка відбувається взимку, то особливо уважно поставтеся до загального вигляду та стану рослини – чагарник має виглядати стійким та здоровим.

Можливо, що перший час кактус погано почуватиметься на новому місці, але це нормально, тому що переїзд – це стрес. Ну і найголовніше, вибирати варто те, що подобається, щоб догляд був на радість.

Фото рослини ріпсалідопсис