Ехінокактус (120 фото): вирощування та догляд у домашніх умовах, фото, види, пересадка

Правила вирощування та догляду за кімнатною рослиною ехінокактус. Фото, зовнішній вигляд, особливості, види, як і коли поливати, вирощування, розмноження, цікаві факти про походження кактуса.

Ехінокактус (кактус ехінопсис) поширений у пустелях Центральної Америки. Це кулястий сукулент, назва якого перекладається як їжаковий кактус і вказує на його зовнішню специфіку. Рослина ехінокактус у диких умовах має кулясте стебло заввишки 3м і потужний стовбур, покритий великими голками.

У країнах із спекотним кліматом ехінокактус застосовують у ландшафтному дизайні з метою озеленення територій особняків та садиб. Цей вид кактуса добре пристосований до кімнатних умов.

За дотримання певних вимог його вирощування в домашніх умовах не становить труднощів.

Основні характеристики

Ехінокактус у природі досягає великих розмірів. Стебла на початку розвитку мають круглу форму, потім потягуються нагору. Поверхня кактуса темно-зелена. У природі немає ехінокактусів з різнокольоровими колючками. Такі рослини отримують з метою продажу шляхом фарбування. На фото ехінокактуса можна побачити природне забарвлення шипів та квітів рослини та порівняти його із забарвленими видами.

На верхівці ехінокактуса з великих ареол формується шапочка жовтого відтінку. Вік деяких рослин сягає 500 років. Квіти ехінокактус розпускає лише за наявності конкретних умов. Зокрема, вік рослини має бути не менше 20 років, а діаметр стебла більше 40 см.

Опис квітки включає такі характеристики як висота, колір та діаметр бутону, який з'являється на верхівці кактуса. Квіти розміром 5-7 см із ніжним запахом можуть бути червоного, жовтого або світло-рожевого відтінку у формі опушених трубочок.

Ехінокактус добре росте й у домашніх умовах. Це найпоширеніша кімнатна рослина, яку часто можна побачити і в сучасних офісах. Згідно з багатьма дослідженнями, вони здатні нейтралізувати шкідливий вплив комп'ютерів та гаджетів.

Види

Кожна із сортів ехінокактуса має характерні особливості. Розрізняють такі види рослини:

Грузоні

Має форму правильної кулі. Доросла рослина може досягти до 1м висоти і мати до 35 ребер. Маківку прикрашає біла щетина. Гострі колючки білого/жовтого кольору можуть бути прямими або трохи вигнутими. Квіти лимонного відтінку з'являються на досягнення 20 років. У кімнатних умовах цвіте рідко.

Плоскоколючковий

М'якуш цього виду мексиканці використовують для приготування солодощів. Висота рослини сягає 2,5 м, ширина – 1,5м. Тривалість життя близько 100 років. Сірий стебло покритий жорсткими колючками. Верхня частина рослини покрита волокнистою текстурою жовтуватого відтінку.

Ареоли великі, ребристість виражена. Зацвітає на початку літа та приносить плоди. Якщо догляд в домашніх умовах правильно організований, кактус може зацвітати щорічно.

Паррі

Стебло сплюснене, сіро-зеленого кольору, довжиною до 30 см, ребра виражені. Колючки коричневого відтінку розміщені пучками на краях ребер і повністю покривають рослину. Зацвітає влітку. Квіти жовті. Добре цвіте у кімнатних умовах. За рахунок гарного фарбування колючок використовується для оформлення зимових садів.

Горизонтальний

Діаметр досягає до 23 см, ребра мають спіралеподібну форму. Колючки молодої рослини червоного кольору. Згодом голки стають помаранчевими. Квіти червоні. У кімнатних умовах за дотримання вимог цвіте щороку.

Багатоголовковий

Часто формує скупчення до 30 штук, кожен висотою до 60 см. Міцні голки коричневого відтінку змінюють колір від вологи. Вони покривають стебло та заважають повному відкриттю бутонів. У домашніх умовах практично не цвітуть.

Техаський

Розрізняють кактуси сіро-зеленого та трав'янистого відтінку. Ребра численні, надниркова ділянка напівсферична, з плоскою верхівкою. Центральні голочки прямі, радіальні, трохи вигнуті. Квіти махрові, ніжно-рожевого відтінку із червоним контуром. Використовується для ландшафтного дизайну.

Правила догляду

Найбільш поширеним видом, адаптованим до домашніх умов, є ехінокактус грузоні. Це невибаглива, як інші кактуси, рослина. Догляд у кімнатних умовах за грузоні не вимагатиме особливих зусиль.

Важливо захищати сукулент від перепадів температури, зміни освітленості, а також дотримуватися режиму поливу та правил пересадки. Особливу увагу потрібно приділити корінням кактуса. У холодну погоду слід поставити горщик із рослиною на картон, щоб не допустити охолодження коріння.

Світловий режим та температура

Ехінокактус повинен знаходитися під прямим сонячним промінням або на досить добре освітленому місці. Відмінним місцем для рослини є підвіконня, на південній або прилеглій стороні житлового приміщення. Ехінокактус любить свіже повітря і тому в теплу погоду його можна тримати у затіненому місці.

Відсутність сонячних променів може спричинити опадання колючок і втрати темно-зеленого кольору рослини. Після тривалого перебування в тіні рослину не можна відразу виставити на сонце. Привчати до сонця слід поступово, щодня збільшуючи час перебування під яскравим світлом на 30-40 хвилин.

Оптимальною для ехінокактусу є температура 20-25С. У спекотну погоду рослина переходить у стан спокою. Для сукуленту, що не переносить незначні заморозки, згубною є температура нижче 8°С.

Полив

Влітку рослину потрібно поливати не частіше 2 рази на 7 днів, рано-вранці або ввечері, щоб не допустити опіку стовбура від сонячних променів. У черговий раз радиться поливати наступного дня після просихання 2/3 ґрунту. Для поливу використовують холодну нехлоровану воду. Важливо забезпечувати помірну вологість ґрунту.

Вибір грунту та горщика, підживлення

Для посадки ехінокактуса потрібно використовувати пористий ґрунт із слабокислим середовищем. У субстраті повинні бути присутніми пісок або інші матеріали з повітропроникними властивостями. Для гарного зростання кактуса в ґрунт можна додати дрібний дренаж або гравій.

Горщик має відповідати розмірам рослини. Потрібна широка ємність діаметром більше за кактус на 7 см. Такий горщик дозволить попередити застій зайвої вологи та появу патогенних мікроорганізмів. Глибина горщика має бути більшою за висоту кактуса. Близько 5 см ємності служитиме як дренажний шар.

Вносити добриво кожні 20 днів, використовуючи субстрат для сукуленту. У теплий сезон потрібно додавати добрива з великою кількістю калію.

Правила пересадки

Пересадку слід здійснювати навесні після зимівлі. Важливо не пошкоджувати коріння. При витягуванні зі старого горщика потрібно струшувати старий ґрунт і засипати новий субстрат. Щоб не травмувати руки, пересадку слід проводити у рукавичках. Покрокова схема пересадки у відкритий ґрунт наступна:

  1. Викопують яму, що перевищує об'єм коренів удвічі.
  2. Створюють дренажний шар поверх ґрунту завтовшки 2 см. Грунт при пересадці трохи притискається.
  3. Після пересадки ґрунт рясно поливають водою кімнатної температури.

Способи розмноження

Ехінокактуси розмножуються насінням та дітьми. Насіння висаджують у землю в останній місяць зими. Насіння акуратно розподіляють по ґрунтовій поверхні контейнера і присипають тонким шаром ґрунту, потім обприскують і накривають плівкою.

Контейнер ставлять на підвіконня, стежачи за збереженням температури +26 °C. Перші сходи з'являються через 14 днів, їх витримують ще на місяць, після приступають до процесу адаптації рослини до кімнатних умов.

Діти з'являються на ушкоджених ділянках кактусу. Здатними розмножуватися вважаються діти віком півроку. Їх потрібно відокремлювати та тримати на свіжому повітрі протягом двох діб. Для пересадки використовується спеціальний субстракт. Тромбувати ґрунт радиться з використанням зубочистки.

Хвороби та лікування

Причиною захворювань у ехінокактусів в основному стає надлишок вологи або перезволожений ґрунт. Усунення проблеми слід починати із зменшення поливу. Їх слід укорінити одразу.

Захворюваннями та паразитами, що часто вражають ехінокактус, є:

  • павутинні кліщі. Лікувати рослину потрібно за допомогою акарицидного засобу, яким потрібно обробляти кактус протягом двох тижнів із частотою раз на 7 днів.
  • Червець. У боротьбі з паразитами використовують мильний розчин із спиртом, яким щодня обробляють рослину після промивання кактусу під проточною водою.
  • щитівка. Для лікування потрібно обробляти уражені ділянки ватними дисками, змоченими в спирті або обприскувати рослину розчином Актеллік двічі на місяць.

Дотримання правил догляду допоможе запобігти розвитку захворювань у ехінокактусів та забезпечити всі необхідні умови для його правильного росту та цвітіння. Особливо важливо знати, як поливати квітку, щоб коріння рослини не підгнивало.

Фото кімнатної рослини Ехінокактус