Гінура: інструкція з догляду в домашніх умовах, пересадка, розмноження, фото, види

Покрокова інструкція для початківців з докладним описом, як доглядати кімнатну рослину гінура. Фото, як і коли поливати, вибір горщика, пересадка, підживлення, хвороби та шкідники рослини.

Багато домашніх квітникарів із задоволенням вирощують на своїх вікнах одну з найкрасивіших плетистих рослин — гінуру. Квітка заслужила свою популярність незвичайним бархатистим листям з яскравим фіолетовим відливом.

Існує близько 100 видів цієї тропічної рослини, що отримала свою назву завдяки довгому гострим листям і гілкам, що звисають вниз («гінура» в перекладі з грецької означає — «хвостата жінка»).

Особливості рослини

Гінура є багаторічною екзотичною рослиною сімейства айстрових. В описі квітки фігурує й інша назва – "синій птах", дане йому за незвичайне забарвлення і схоже на крила листя. Вирощувати рослину можна, фіксуючи батоги на спеціальних опорних пристосуваннях або дозволяючи вільно звисати з підвішеного кашпо.

Стебла гінури досить жорсткі, так як мають чотирикутну форму перерізу. Вони можуть зростати до метра завдовжки і кущитися за допомогою бічних відростків. Листя розташовується близько до стебла і має різну величину. Найбільші можуть досягати 20 сантиметрів. Вони, як і стебла, вкриті фіолетовим або бузковим ворсом.

Цвіте рослина від початку зими до останнього місяця весни. Квітка гінури буває жовтого, помаранчевого, червоного або фіолетового відтінку і має хуртову або кулясту форму. Він може мати не дуже приємний запах, тому бутон краще заздалегідь видалити.

Якщо гінура все ж процвіла, на ній утворюються коробочки з пухнастим хвостатим коричневим насінням.

Популярні види

Рослина гінура зростає у тропічних районах Азії та Африки. Незважаючи на величезну кількість її різновидів, квітникарі цікавляться лише деякими:

Гінура помаранчева

На вікна любителів кімнатних рослин потрапила із острова Яви. Кущиста рослина має темно-зелене довгасте зубчасте листя, покрите бузковими ворсинками. Назва була отримана завдяки золотисто-жовтогарячим дрібним кольорам.

Гінура плетеносна

Її батьківщиною вважається схід Африки. Невеликі батоги рослини вкриті дрібним візерунчастим яскраво-зеленим листям. Густі бузкові ворсинки гарно поєднуються з жовтими суцвіттями.

Гінура Прокумбенс

Викликає особливий інтерес квітникарів, тому що дуже відрізняється від інших видів квітів гінура.

Рослина має великі розміри і являє собою кущ метрової висоти з прямостоячими гілками і гладким світлим листям. Цей різновид позбавлений багатого фіолетового ворсу, але привертає увагу ніжними відтінками зелені та лікарськими властивостями.

Крім перелічених популярних видів можна згадати оригінальну Гінуру перистонадрезну з незвичайними кулястими квітами і Гінуру варієгатну з дивовижним світло-рожевим листям. Вони також прикрашають багато колекцій кімнатних рослин.

Простота догляду

Розведення гінури в кімнаті не потребує особливих зусиль. Рослина невибаглива, але для збереження її здорового вигляду та декоративних властивостей необхідне дотримання деяких правил вирощування в домашніх умовах.

Правильне освітлення

Так як гінура в природі росте в тропічних районах, вона відноситься до світлолюбних рослин. Однак для неї кращі не прямі сонячні промені, а велика кількість розсіяного світла.

У домашніх умовах найкращим місцем проживання для неї стане західне або східне вікно. Якщо рослина залишити в місці, що слабо освітлюється, воно негарно витягнеться і позбудеться головної гідності – фіолетового ворсу.

Температурний режим

Що характерно, південна рослина не дуже любить спеку. Найкомфортніша температура для його існування – від 18°С до 24°С. Навесні гінур можна в горщику виставляти на балкон або висаджувати на дачі в клумбу.

Зимовий період рослина переживає у стані спокою та може існувати при температурі 12°С на холодному вікні біля скла.

Особливості поливу

Будь-який фахівець із розведення кімнатних рослин знає, як поливати квітку тропічного походження. У літній період гінурі потрібно більше вологи, щоб стимулювати активне зростання. Частота водних процедур залежатиме від стану ґрунтової суміші.

З настанням холодів обсяг поливу скорочується до мінімуму. Рослина, що стоїть у прохолоді, отримує вологу тільки для недопущення пересихання.

Пересадка рослини

Догляд у домашніх умовах передбачає і пересадку домашньої квітки. Гінура повноцінно живе близько трьох років. Потім вона починає поступово вироджуватись. Щоб рослина довше радувала око, її потрібно періодично оновлювати. Пересадку дворічної гінур у більший горщик здійснюють навесні, виконуючи наступні дії:

  1. Рясно поливають.
  2. Насипають у великий горщик дренаж та субстрат.
  3. Витягають рослину за нижню частину стебла зі старого горщика, зберігаючи земляну грудку.
  4. Поміщають квітку у новий горщик.
  5. Засипають свіжою землею порціями, постійно злегка утрамбовуючи.

Протягом двох днів гінуру потрібно тримати у затіненому місці без поливу. Після закінчення терміну її можна виставляти на підвіконня та поливати.

Формування куща

Щоб гілки гінури не старіли і красиво кущіли, її необхідно періодично прищипувати, акуратно видаляючи кінчики стебел. Рослина можна вирощувати як кущ, фіксуючи гілки на спеціальній опорі. Можна використовувати як ампельна кімнатна квітка, формуючи її дротяними арками або акуратним обрізанням.

Розмноження гінури

Рослина напрочуд легко розмножується, чим і приваблює багатьох квітникарів. Процес полягає у простому живцювання. У весняно-літній період зрізуються верхівки гілок і поміщаються у тару з водою.

Через тиждень на пагонах з'являються коріння, що дає можливість висаджувати їх у землю. Таким чином, можна за короткий період виростити справжній зелено-фіолетовий сад.

Барвисті фото гінури підтверджують, що вона – красива, невибаглива і проста у догляді рослина. При дотриманні всіх нескладних правил її змісту вона виглядатиме незвичайно і барвисто, зайнявши чільне місце в кімнатній квітковій композиції.

Народні прикмети стверджують, що гінура здатна позитивно впливати на енергетику вдома та залучати щастя для жінок.

Фото Гінури