Хедера (Плющ кімнатний): вирощування та догляд у домашніх умовах, фото, правила поливу

Цікавий огляд із готовою інструкцією з догляду за кімнатною рослиною хедра. Багато красивих фото рослин, правила поливу, пересадка, розмноження, вибір гіршого, цікаві факти про походження.

Стаття розповідає про плющ кімнатний, особливості його змісту, розмноження, незвичайні якості, шкідників і хвороби рослини.

Плющ кімнатний – прямий родич свого дикорослого побратима із субтропічних лісів. Він є вічнозеленою ліаною (родина аралієвих), за допомогою повітряного коріння – присосків кріпиться на різних вертикальних поверхнях.

Плющ кімнатний широко застосовується для декорування офісів, будинків та квартир. Рослина може бути як ампельна, тобто рости в підвішеному горщику, так і кучерявою вгору, чіпляючись корінням за стійку. Перевага плюща – порівняно нескладний догляд.

У побуті плющ іноді називають «в'юнком» і «березкою», хоча його листя швидше нагадує кленові. Вони складаються з непарної кількості лопатей: трьох, п'яти, семи, щільні навпомацки, з видимими прожилками.

За забарвленням листя буває як темно-так і світло-зеленим, а також строкатим, темним зі світлою смугою по краях. У домашніх умовах плющ, як правило, не цвіте.

Зрідка це буває, коли рослина досягає десятирічного віку. При цьому запах від квітів неприємний, ягоди, що утворюються після цвітіння, отруйні. Тому бутони, що з'явилися, варто відразу видалити.

Місце, освітлення

Плющ хороший тим, що він не потребує яскравого світла. Навпаки, у літню пору його потрібно розміщувати подалі від променів сонця. Добре також у цей період виносити рослину на тіньовий бік балкона.

У холодний період хедер поміщають ближче до світла. Надлишок світла або його недолік може призвести до зміни кольору листя у ряболистого плюща – вони стають однотонними.

Посадка, пересадка

Коренева система у плюща неглибока, тому для нього підбирається дрібний, але широкий вазон. Садять плющ у земельну суміш із листового та дернового ґрунту з додаванням піску (2:2:0,5). Додають також перегній, торф. Періодично рослину підгодовують добривом, у літній період – раз на півмісяця, у зимовий – 1-2 рази на сезон. Плющ може зростати і на гідропоніці.

Пересадка проводиться у весняний період, молоді рослини підлягають обов'язковій щорічній пересадці, пізніше – раз на три роки. Кожен новий вазон повинен бути небагато (на 0,5 – 1 см) ширшим за попередній. Якщо коріння виходить на поверхню, їх слід трохи заглибити.

Полив, температура

Плющ вологолюбний, тому в теплу пору року полив має бути рясним. Рослина потрібно обприскувати водою. Не допускається пересушування земляної грудки й у зимовий період, хоча полив скорочується. Взимку плющ обприскують, якщо повітря в квартирі дуже сухе. Листя потрібно очищати від пилу вологою ганчірочкою.

Плющ не любить надто високу температуру навіть улітку. Оптимально для нього в цей період не вище +24 градуси. Плющі з строкатим забарвленням більш теплолюбні. Взимку температура має бути ще нижчою – до +15 градусів.

Розмноження

Як правило, хедер розмножують живцюванням. Для цього зрізають верхню частину гілки та кінець занурюють у воду. З появою внизу коріння рослина садять у вологий ґрунт. Можна посадити живець безпосередньо в ґрунт і накрити скляним ковпаком, створюючи тим самим міні-теплицю. Зазвичай рослина легко приймається.

Інший варіант – розмноження відведеннями. Для цього гілку, не зрізаючи, кладуть на землю, надрізають у тій частині, яка стикатиметься з ґрунтом і фіксують у кількох місцях, щоб вона щільно прилягала. Через тиждень – десять днів у цих місцях утворюється підземне коріння, починається зростання.

Ще через декаду гілку виймають, розрізають на шматочки з корінням та нирками і висаджують у ґрунт. Гарнішим горщик виходить, якщо в нього посадити відразу кілька шматочків.

Шкідники

 • щитівка
 • кліщі (павутинний та інші)
 • трипси
 • хибнощитівка
 • попелиця
 • Борошнистий червець

Ознака присутності павутинного кліща – бліда павутинка на листі. Вони поступово жовтіють, усихають та опадають. Якщо не знищити шкідника, плющ загине протягом двох тижнів. Попелиця буквально висмоктує життя з рослини. Листя втрачає тургор і обсипається.

Щитівка поводиться сірими плямами на зворотному боці листя. Для боротьби зі шкідниками застосовується кілька інсектицидів, у тому числі карбофос та актора. Розчинами з них обприскують рослину та поливають ґрунт.

Хвороби

Поява чорних плям на листі можливо від надлишку вологи. Якщо краї листя темніють і засихають, це найчастіше ознака зайвої сухості повітря та високої температури.

На ослаблену рослину швидко нападають шкідники. Через недостатнє освітлення листя дрібніє, стебла витягуються і оголюються. Стара рослина також починає втрачати листя, це привід оновити рослину.

Повір'я та факти

З плющем пов'язані деякі забобони. Іноді вважають, що плющ приносить нещастя, руйнує сім'ї, не любить чоловіків у хаті. Водночас в античності плющ символізував кохання, забезпечував щасливе сімейне життя та вірність чоловіка.

Як і багато кімнатних рослин, плющ поглинає отруйні випари від меблів, засобів побутової хімії, тютюну. Від інших рослин його відрізняє здатність нейтралізувати негативну енергію. Тому він корисний у кімнаті з гіперактивними дітьми, а також у вітальні, де бувають небажані гості.

Плющ як лікарська рослина

Листя хедери містять сапоніни та глікозиди. Препарати на його основі застосовують при шлункових проблемах, при ревматизмі та склерозі. Відвари вживають як потогінний та знеболюючий засіб.

У народній медицині настій листя використовують як сечогінний, протизапальний та знезаражуючий засіб. Також їм лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, подагру. Як допоміжний засіб, він рекомендується при туберкульозі легень, різних катарах, нирковокам'яної хвороби.

Зовнішньо плющ допомагає

 • при мозолях
 • поліпах
 • бородавках
 • гнійних ранах
 • Деякі гінекологічні захворювання

Важливо! Листя плюща можуть викликати алергію при зіткненні з ними, аж до найсерйозніших ускладнень. Тому потенційним алергікам варто бути обережнішими з цією рослиною. У квартирі плющ має бути недоступний для дітей та свійських тварин. Для останніх листя отруйне.

Фото Хедери