Цісус – опис кімнатної рослини, інструкція з догляду в домашніх умовах, полив, підживлення

Детальний огляд всіх особливостей догляду за кімнатною рослиною цисус. Фото, види, пересадка, полив, підживлення, пересадка, вирощування в домашніх умовах, рекомендації та секрети від флористів.

Ціссус, як не дивно, відноситься до сімейства Виноградових. Фактично це плющ, ліана, яка вважається декоративною рослиною і може легко вирощуватись не тільки на вулиці, а й у приміщеннях.

Найчастіше він прикрашає балкони або складає з іншими рослинами гарні композиції у зимовому саду.

Як і багато інших декоративних рослин родини Виноградових, квітка ціссус вперше з'явилася в тропіках, а пізніше поширилася і в субтропіках. Його часто можна зустріти у Південній Америці, Північній Африці та навіть Австралії.

Якими бувають цісуси

Фото цісусів можуть ввести Вас в оману, адже всі поширені види цієї рослини мало схожі між собою. Найбільш відомі види цісусов:

Двоколірний – той, який найчастіше можна зустріти у будинках та квартирах. Ця домашня рослина приваблює своїм яскравим забарвленням. Його листя має форму витягнутого серця, бархатисту текстуру та гарне поєднання темно-зеленого та ніжно-оливкового кольору в тонкому бордовому канті. Довжина листа може сягати в середньому близько 10 сантиметрів.

Антарктичний – вид, який частіше можна зустріти в саду, ніж у приміщенні, тому що він швидко розростається в довжину і утворює ліану довжиною близько 3 метрів. Вважається менш привабливим, ніж попередній вигляд. Має красиві темно-зелені листи з глянсовою фактурою, але, крім них, на рослині часто утворюються вусики, недорозвинені пагони та пух.

Ромболістний – універсальний вигляд, який можна виростити як декоративну прикрасу в приміщенні, так і в ландшафтному дизайні. Має невелике ромбовидне темно-зелене листя із зубчастими краями. Має особливий популярний сорт – Еллен Данника з красивими великими листками насиченого зеленого кольору.

Чотирьохкутний – найменш схожий на всі рослини зі свого вигляду. примітний тим, що стебло його виглядає масивніше, ніж крона та листя. Стебло за своєю формою нагадує основу кактуса.

Ціссус Байнезу – цей вид має великі листи з приємним ворсовим покриттям, які можуть зростати до 12 сантиметрів завдовжки. Може стати чудово вписатися в інтер'єр невеликого приміщення та не займе багато місця.

Щоденний догляд у домашніх умовах

Вважається, що кімнатні квіти цисуси не потребують особливого догляду. Перед тим, як посадити цю рослину у себе вдома, необхідно визначитися з видом, якому Ви надаєте перевагу і тим, яким Ви хочете бачити свій цісус після часу.

Вибираючи, наприклад, ромболістний цісус і створюючи йому ідеальні умови для життя і зростання, можна випадково перетворити одну зі своїх кімнат на справжні джунглі.

Однак, є деякі універсальні вимоги догляду, яких потрібно дотримуватися:

 • полив: повинен бути регулярним, але необхідно уникати застою рідини
 • вологість повітря: рослині родом з тропіків необхідне вологе повітря, його потрібно обприскувати водою з пульверизатора 1-2 рази на день залежно від пори року
 • температура: рослина не любить холод, тому в кімнаті має бути середня температура 20-22 градусів, крім того цисус не любить протяги

Додаткова турбота про цисус

Рослина цисус витрачає всі свої життєві сили на зріст, а це означає, що вона потребує підживлення. Курс можна розпочинати навесні. Для добрива можна використовувати мінеральні комплекси, що додаються у воду. Поливати таким розчином цісус необхідно кілька разів на місяць. Взимку підживлення цієї рослини не потрібно.

Додатковий догляд у домашніх умовах має на увазі і обрізання цисусу. Вона проводиться навесні і є ліквідацією старих гілок і листя. Це завжди сприяє оновленню рослини та її активному зростанню.

Розмноження цісусу в домашніх умовах

Для того, щоб розмножити цісус можна використовувати такі способи:

 • поділ куща: якщо навесні Ви помітили, що цісус дав прикореневі відростки – відріжте їх кореневищем і відразу ж пересадіть
 • Живці: щовесни на кроні з'являються молоді живці, їх можна зрізати, обробити і поставити у воду до утворити коріння
 • Насіння: найскладніший спосіб, який передбачає підготовку суміші з торфу і піску, висадки в неї насіння і вирощуванні під плівкою або склом

Можливі загрози зростанню та розвитку

Ціссус вважається невибагливою рослиною, але як і будь-яка інша домашня квітка вона може бути схильна до загроз, пов'язаних з помилками у догляді:

 • коричневі плями: уточніть, як поливати квітку і яка має бути норма поливу саме у цього сорту, адже коричневі плями — вірна ознака того, що рослина «залили»
 • в'яне і тьмяніє листя: не вистачає азоту, рослині терміново необхідне підживлення мінеральним добривом
 • блідне листя – це означає, що рослина споживає більше світла, ніж йому необхідно і потрібно терміново знайти нове місце з не таким яскравим освітленням
 • рослина перестала рости: швидше за все йому просто тісно в його горщику і необхідна термінова пересадка
 • сохне листя: порушені головні правила вирощування в домашніх умовах, а саме відсутня необхідна вологість у повітрі і температура в приміщенні занадто висока
 • облітає листя: швидше за все температура в приміщенні недостатньо висока, рослина мерзне або страждає від протягів

Як цвіте цісус

Хоча цісус і називають домашнім квіток, його цвітіння в домашніх умовах побачити практично неможливо. Найчастіше це явище буває у цісусів, які ростуть у саду на відкритому повітрі.

Опис квітки схоже на те, що має квітку винограду. Це маленькі квіти блідо-зеленого кольору. З'являються вони навесні, і якщо процес запилення було завершено, то на їхньому місці можна буде побачити дрібні ягоди чорного або червоного кольору. Вони, звичайно, не їстівні.

Цісус досить поширена домашня рослина в наших широтах. Його головна перевага те, що вона не завдає клопоту і має чудовий зовнішній вигляд. Крім того, вважається, що рослина має антиоксидантні та антисептичні властивості, що сприятливо позначається на чистоті повітря у приміщенні. Виконуйте прості правила догляду і цісус радуватиме Вас довгі роки.

Фото Ціссуса