Синаденіум (120 фото): догляд, вирощування, посадка, полив, підживлення, розмноження, пересадка

Огляд корисних порад щодо догляду за синаденіум. Інструкція, як поливати, фото рослини, цікаві факти, підживлення, як боротися зі шкідниками та хворобами.

Сінаденіум – сукулент, батьківщиною якого є південна частина Африки. У наші дні в природному середовищі проживання зустрічається майже повсюдно в тропіках та субтропіках. На відміну від більшості тропічних рослин, синаденіум не примхливий і догляд у домашніх умовах дуже простий.

Рослина цінується квітникарів як за його невибагливість, так і за яскраве декоративне листя. Детальний опис квітки нижче дасть всю необхідну інформацію щодо догляду за ним.

Існує близько 20 дикорослих видів синаденіуму, але в домашньому розведенні використовуються тільки два з них: Синаденіум Гранта (Synadenium grantii) та Сінаденіум Рубра (Synadenium Rubra).

Сорти подібні за своїми характеристиками та видовою приналежністю. Це напівлистопадні чагарники зі зворотнояйцеподібним щільним листям довжиною до 15 см. Принципово Гранта і Рубра відрізняються забарвленням зелені – Гранта має світло-зелене листя з рідкісними темними прожилками, а Рубра прикрашена пурпуровими плямами.

Обидва сорти в природних умовах цвітуть у середині зими, але квіти синаденіуми, хоч і виглядають екзотично, лише обрамляють яскраві декоративні здібності рослини.

Вирощувати синаденіум може навіть недосвідчений квітникар, догляд за рослиною не потребує великих зусиль. Єдиною складністю для новачка може стати контроль зростання рослин, адже цей сукулент відомий високою швидкістю свого розвитку.

Освітлення

Квітка цінує яскраве світло, але не любить прямих сонячних променів. Варто розмістити рослину так, щоб листя не отримувало сонячних опіків, але при цьому і не знаходилося в напівтемряві, адже недолік світла загрожує витягуванням і ослабленням пагонів.

Грунт

Рослини синаденіум необхідний легкий ґрунт із нейтральною кислотністю та високими поживними властивостями. Допустима як купівля готового ґрунту для сукулентів, так і самостійне його приготування.

При самостійному змішуванні необхідно в однакових частках перемішати торф, дерн і листову землю, внісши кілька деревних вугілля для захисту від кореневої гнилі. Обов'язково внесення в горщик дренажу, щоб уникнути застою вологи.

Пересадка

Молодим рослинам необхідна пересадка щорічно, дорослі можна не чіпати близько двох-трьох років.

Найкращим часом для пересадження синаденіуму є рання весна. Через високу швидкість зростання, властиву синаденіуму, виникає потреба у його уповільненні. У такому разі можна обережно підрізати коріння рослини під час пересадки.

Завчасно підготувавши ґрунт, необхідно акуратно витягти рослину зі старої ємності, очистити коріння від більшої частини старого ґрунту і при необхідності підрізати їх для стримування росту. Після пересадки та ущільнення ґрунту рослину необхідно полити, після чого повернутися до звичайного режиму догляду.

Температура та вологість

Сукулент воліє тепле повітря. Оптимальною температурою навесні і влітку буде діапазон від +23 до +26 градусів, але варто враховувати те, що чим вище буде температура в приміщенні, тим більше світла буде потрібно синаденіуму для гармонійного розвитку.

На зимові місяці рослині варто організувати поступове зниження температури. Важливо не опускати показник нижче +10 і не допускати різких перепадів.

До вологості синаденіум не вибагливий, і цілком комфортно почувається в кімнатних умовах. Періодично рослину можна протирати вологою губкою, щоб видалити пил із листя, або навіть влаштовувати йому невелике купання під душем.

Полив

У природному середовищі проростання синаденіум росте в регіонах, схильних до посух. Тому з його поливом треба бути дуже обережним. Як поливати квітку, щоб не зашкодити їй? Зволожувати ґрунт варто після його просихання щонайменше на пару-трійку сантиметрів углиб.

Після поливу обов'язково потрібно зливати надмірну рідину, що накопичилася в піддоні, щоб не допустити гниття коренів. Сукулент простіше переносить нестачу води, ніж надлишок.

Під час зимівлі при зниженні температури навколишнього повітря частоту поливів необхідно скорочувати до можливого мінімуму.

Підживлення

Під час вегетації рослина потребує додаткового харчування. Рекомендується вносити збалансовані добрива для сукулентів приблизно раз на два-три тижні. Щоб не пошкодити коріння внесенням хімії, підживлення варто вводити після поливу.

Обрізання

При належному догляді кімнатна рослина швидко додає зеленої маси. Для стримування його зростання необхідно періодично проводити обрізання окремих пагонів. Це не тільки оздоровить процес зростання, а й простимулює зростання бічних пагонів і зробить рослину загалом набагато пишнішою.

Займаючись обрізанням, обов'язково потрібно використовувати рукавички. Сік суккуленту отруйний і може призвести до подразнення при попаданні на незахищену шкіру.

Цвітіння

У дикій природі синаденіум цвіте взимку, але домашні рослини зазвичай випускають суцвіття влітку, під час вегетації. Деревом кохання, до речі, синаденіум називають саме через екзотичну форму та забарвлення його квітів. Деякі любителі кімнатних рослин, дивлячись на фото синаденіуму, вирішують завести його саме через незвичайний вид його суцвіть.

Способи розмноження

Розмножують синаденіум як насінням, так і формуванням живців.

Живцювання

Для розмноження синаденіуму цим способом не потрібний великий досвід у рослинництві, найчастіше вирощування в домашніх умовах проводиться саме так.

Зрізаються верхівкові черешки, довжиною не менше 12 сантиметрів і мають не менше 4 листів. Спочатку живці висаджуються в суміш торфу та піску, після чого горщики з живцями розміщуються у теплому та світлому місці на кілька тижнів.

При появі нового листя можна висаджувати молоді рослини у власні горщики з постійним живильним ґрунтом, адже активний розвиток черешка означає, що він укоренився і готовий до зростання.

Розведення насінням

Це набагато трудомісткий і складніший процес порівняно з живцюванням, але при розведенні насінням можна виростити відразу безліч молодих сукулентів. Тара для посадки заповнюється торфом і піском, насіння розміщується на глибину трохи менше сантиметра.

Посіви накриваються плівкою до створення тепличної атмосфери. Пікуються саджанці по досягненню ними зростання в 1 сантиметр, а при досягненні 3 сантиметрів їх можна розсаджувати в окремі горщики.

Поширені хвороби

Найчастіше синаденіум страждає від ураження сірою або кореневою гниллю, особливо якщо постійно перезволожувати його або впливати на холод. Щоб вилікувати рослину, потрібно видалити заражені її частини та обробити фунгіцидом, після чого обов'язково пересадити у новий ґрунт.

Шкідниками ж синаденіум уражається дуже рідко завдяки своєму отруйному соку. Але коли рослина ослаблена, її можуть атакувати борошнисті черв'яки, павутинні кліщі та щитівки. Для рятування від шкідників необхідно використовувати стандартні для таких випадків інсектициди.

Незважаючи на походження з регіону з пустельним кліматом, за синаденіумом легко доглядати в кімнатних умовах завдяки його невибагливості. Навіть недосвідчені квіткарі можуть сміливо вибирати цю декоративну рослину для швидкого та безпроблемного озеленення інтер'єру.

Фото Сінаденіуму