Котиледон (140 фото): догляд у домашніх умовах, види, фото, підживлення, полив, хвороби та шкідники кімнатної рослини

Детальний огляд, як доглядати за кімнатною рослиною котиледон. Правила поливу, підживлення, догляд, розмноження, пересадка, вибір горщика, цікаві факти про рослину.

Котиледон – невеликий чагарник сімейства товстянкових, 30-150 см заввишки. Відбувається, як і більшість сукулентів, з Південної Африки, у природі зустрічається на Аравійському півострові та деяких інших спекотних країнах.

У ботанічних довідниках описано кілька десятків видів цих рослин. Декоративний та невибагливий котиледон підходить для вирощування в домашніх умовах.

Декоративність

Квіти котиледону найчастіше бувають відтінків жовтого, рожевого та помаранчевого. Зустрічаються білі, червоні та зелені. Квітконоси можуть рости з верхівки рослини, або з'являються з центру розеток.

У великоквіткового котиледону (Macrantha), квітконіс витягується до 90 см. На його вершині формується парасолькоподібне суцвіття з помаранчевими дзвіночками. Схожа форма квітки у всіх котиледонів сімейства товстунових.

Час цвітіння залежить від певного виду. Основну привабливість цієї кімнатної рослини становлять м'ясисте листя, тому при правильному догляді в домашніх умовах воно декоративно цілий рік.

У популярних видів котиледону листя буває:

  • Округлі;
  • округлі трикутні;
  • циліндричні;
  • хвилясті;
  • З зубцями на краях, схожими на кігтики.

Найчастіше блідо-зелені з восковим нальотом, або вкриті ворсинками. І наліт, і ворс у суккулентів у природному середовищі допомагають зберігати вологу та відбивати прямі сонячні промені.

Як доглядати

Як африканська рослина, котиледон потребує великої кількості світла. Його бажано тримати на підвіконнях, що виходять на південь чи на схід. Спекотне західне вікно не найвдаліше місце, тому що сонячне проміння може обпекти листя.

При надто високій температурі котиледон уповільнює зростання, за літо може майже не додати у розмірі. У природі він росте на сухих, але не розпечених землях.

Котиледон любить свіже повітря. Вікно, на якому він стоїть, треба часто відкривати та провітрювати. Якщо є можливість, у теплу пору року виносити рослину на вулицю чи балкон.

При нестачі світла сукулент витягується. Молоді частини стебла стоншуються, гнуться, кущик перестає бути декоративним. Слабкі верхівки доведеться зрізати. Висвітлення впливає і забарвлення рослини. Чим більше сонця, тим вона темніша. Деякі види котиледонів від надлишку ультрафіолету із світло-зелених стають бордовими.

Як поливати квітку теж можна визначити, виходячи з її походження. Полив має бути помірним. Від надлишку вологи коріння загниють. Воду не варто брати з-під крана. Її слід відфільтрувати або відстояти. Обприскування сукулент особливо не потребує.

Взимку котиледону потрібний спокій, під час якого його утримують за температури не вище 12 градусів. Полив цей період припиняють. При дотриманні всіх правил догляду в кімнатних умовах сукулент буде цвісти.

Дорослий кущ потребує пересадки раз на два-три роки. Для нього підбирають велику ємність, коли листя закриє всю поверхню ґрунту в горщику. Робити це треба дуже акуратно, методом перевалки, оскільки коріння дуже тендітне.

Хворобам котиледон практично не схильний. Нашкодити йому може борошнистий червець. Від надлишку вологи біля коріння з'являється пліснява.

Вирощування

Розмножується котиледон насінням. Листя укорінюється тільки в тих видів, у яких вони товсті та м'ясисті. Котиледон повстяний, наприклад, так розмножити не вийде, для нього підходить метод живцювання.

Насіння можна зібрати самостійно, так збережуться властивості материнської рослини. Або купити матеріал у профільному магазині.

Ємність для посіву потрібна неглибока, її заповнюють звичайною сумішшю для сукулентів, що містить грубу фракцію:

  • Великий пісок;
  • дрібний гравій;
  • перліт;
  • товчене вугілля.

Насіння розподіляє по поверхні субстрату, зверху можна присипати тонким шаром піску. Шар залежить від величини посадкового матеріалу, у котиледонів, як правило, насіння дуже дрібне. В описі квітки на упаковці має бути про це позначка, щоб покупець був акуратнішим.

Потім ємність обприскують із пульверизатора, накривають прозорою кришкою або плівкою. Парник треба регулярно провітрювати. Коли рослини зійдуть і трохи зміцніють, кришку можна забрати остаточно

Молоді сходи бояться холодних протягів. Для парника правильний температурний режим близько 24 градусів.

Сіянцям дають сформувати три-чотири повноцінні аркуші. Потім розсаджують у невеликі горщики. У котиледонів поверхнева коренева система їм не потрібна глибока ємність. Дренаж використовувати обов'язково.

Популярні види

За найпопулярнішими фото котиледону, зробленими рослинниками, видно, що найбільше в народі любимо повстяний і хвилястий. Але є ще кілька видів, які при правильному підході прикрасять будь-яке вікно.

Повстяний (Tomentosa)

У нього трикутне листя, вкрите світлим гарматою, на краях яких ростуть темно-червоні відростки. Їхня незвичайна форма нагадує звірячі пазурі, тому цей сукулент ще називають «Ведмежою лапою». Особливу декоративність йому надає контраст між яскраво-зеленим кольором листя та бордовими «кігтиками».

Доглядаючи повстяного котиледону, варто уважно стежити, щоб у ворсинки не забивався бруд. Листя практично неможливо очистити не поламавши.

Округлий (Orbiculata)

Його за форму називають «свинячим вухом». Товсте, блідо-зелене листя виглядає, як округлене в основі трикутники з бордовою смугою по краю. Цей вид має восковий наліт.

Кущ компактний, а дикої природі розростається більше метра заввишки. Цвіте, викидаючи з центру довгий квітконос із помаранчевими суцвіттями на верхівці.

Хвилястий (Undulata)

"Срібна корона". Схожий на декоративну капусту. Сиве листя, вкрите особливо щільним восковим нальотом, хвилясте по краю, як морські гребінці. Кущик помітно менше, ніж в інших видів, але набагато частіше зустрічається у природі.

Звисаючий (Pendens)

Добре знайомий квітникарам-аматорам. У нього довгі, що звисають стебла, густо усіяні дрібними яйцеподібними листочками з бордовою облямівкою. Під час цвітіння на кінцях пагонів з'являються великі червоні дзвіночки, що дивляться вниз.

Сосочковий (Papillaris)

Листя цього котиледону циліндричне, довге і витягнуте, схоже на пальці із загостреним нігтем. Вкриті білим воском. Росте повільно, вимагає багато світла, інакше втрачає декоративність.

Фото Котиледону