Епіфілум: опис кімнатної квітки, догляд, посадка, розмноження, фото, види, як поливати

Опис усіх особливостей кімнатної рослини епіфілум. Багато фото цвітіння, розміри рослини, правила догляду в домашніх умовах, види, як поливати, пересадка, розмноження, як підгодувати рослину.

Представник сімейства кактусових – рослина епіфілум фахівці відносять до дивовижних, непередбачуваних і загадкових. І це не дарма. Адже епіфілум складається з невеликих колючих кульок, у лонах яких з'являються неперевершеної краси квіти. Вони видають тонкий приємний аромат, а своїм виглядом захоплюють навіть найвибагливіших любителів флори.

Основні характеристики епіфілуму

За фото епіфілуму варто оцінити красу цієї рослини та її унікальність. Квітка досить популярна. Фахівці звикли вважати його кактусовим, але деякі ботаніки стверджують, що це не зовсім так. Адже кактуси не здерев'яняються так, як це відбувається з епіфілумом.

Різновидів цієї кімнатної рослини вчені налічують кілька сотень видів. Основних – близько 200. І їх можна виростити в домашніх умовах. Епіфілум не вибагливий і досить простий у догляді. Важливо лише дотримуватися нехитрих правил вирощування цієї квітки.

Що являє собою епіфілум

В описі квітки фахівці згадують рід епіфітум, як великий загін кактусових. До них і належать різновиди епіфілуму. Стебла рослини частіше плоскі, мають невеликі зазубрини. Стебло поступово деревіє.

Листя на вигляд нагадують ті, що у зигакактуса. Вони часто тригранні. Є варіанти із закругленими листочками. На вигляд можна оцінити, що квітки з'являються прямо на листі, але насправді їх основа кріпиться до стеблинок.

М'ясисті листові пластини можуть мати різні відтінки. Квітки найчастіше рожеві. До речі, епіфілум видає і плоди, але для появи необхідний процес запилення. Якщо з'явилися зав'язі, їх виростуть сливообразные великі плоди. Але на їхній поверхні нерідко є колючки.

Вирощування та догляд за епіфілумом

Квіти епіфілуми невибагливі. Для рослини слід вибирати ємність із дренажем. Горщик має бути широким із невисокими бортами. Коріння епіфілуму проникає в ґрунт неглибоко.

На дні ємності має бути товстий шар дренажу. Це необхідно, щоб зайва волога не псувала коріння рослини. Води епіфілуму потрібно небагато. Тому за її кількістю у процесі поливу слід ретельно стежити.

Яке епіфілуму потрібне освітлення

Фахівці говорять про те, що рослина щодо освітлення абсолютно невибаглива. Вирощування в домашніх умовах передбачає розміщення на сонці або на тіньовому боці.

Однак варто пам'ятати, що чим інтенсивніше освітлення, тим на епіфілумі буде більше квіток. Але як пішло цвітіння, епіфілум необхідно прибрати в тінь, оскільки агресивні промені здатні завдати рослині шкоди.

Епіфілуму обов'язково потрібне свіже повітря. Догляд у кімнатних умовах вимагає розміщення квітки влітку на веранді або балконі. Добре епіфілум почуватиметься на дачі. Практикується висаджування квітки у відкритий ґрунт.

Температура вмісту епіфілуму

Рослина чудово переносить спекотні періоди, а ось від холоду її слід ховати. Оптимальна температура для епіфілуму – +22 градуси. Взимку квітка «впадає в сплячку», тому важливо берегти її від зниження температури повітря.

Але не треба думати, що епіфілум необхідно створити тропічні джунглі. Достатньо нормальних кімнатних умов.

Епіфілум заливати не можна

Багато господарки задаються питанням про те, як поливати квітку. Якщо рослина цвіте, вологи потрібно більше. У періоди спокою – менше. Влітку додавати води слід, як тільки волога на поверхні висохне. Але не варто допускати пересихання ґрунту.

До речі, взимку епіфілум поливають лише тричі на місяць. Цей тип кактуса дуже любить купатися, тому не потрібно забувати періодично обприскувати листя водою кімнатної температури.

Підживлення рослини

Догляд епіфілуму в домашніх умовах передбачає добриво. Достатньо періодично купувати підгодівлю для кактусів, але поливати половиною дози, що рекомендується. Робиться це лише раз за літо, а взимку удобрювати епіфілум не потрібно.

Чому не цвіте епіфілум?

Багато квітникарів вирощують епіфілум буквально з насіння, але довгоочікуваного цвітіння не настає. Найчастіше корінь проблеми криється у неправильному догляді. У середньому рослина цвіте щорічно, рідше – двічі.

При утворенні бутонів епіфілум не слід нікуди переміщати, інакше він скине зав'язі. До того ж полив треба робити інтенсивніше. Можна трохи удобрити.

Як тільки розпускаються бутони, квіти здатні тішити око від кількох діб – до 7 днів. І все ж, чому він не цвіте:

  1. Порушено процес поливу.
  2. Мало світла.
  3. Багато світла.
  4. Грунт перенасичений азотом.
  5. Епіфілуму було занадто тепло під час спокою.
  6. Взимку рослину часто поливали.

Якщо рослині всього рік, цвітіння не варто очікувати. Цей процес починається з другого року життя епіфілуму.

Якщо кущ розрісся

Нерідко епіфілум сильно лунає в широчінь. Багато квітникарів радіють такій «пухнастості», але фахівці радять проводити регулярне обрізання зайвих стеблинок. Коли їх підрізають наполовину, епіфілум буде цвісти знову і знову.

До речі, якщо з'явилися плоди, можна скуштувати їх на смак. Знавці кажуть, що вони досить смачні. Але важливо видалити колючки. Сік зі стебла має лікувальні властивості, що сприятливо діє на роботу для ШКТ та сечовидільної системи.

Пересадка епіфілуму

Навіть якщо масивна рослина і здається, що в наявній ємності їй тісно, не варто поспішати пересаджувати епіфілум. Це означає, що йому достатньо вологи, а невеликий горщик не проблема. Пересаджують епіфілум в екстрених випадках. Наприклад, якщо почали закисати коріння чи кактус захворів.

Важливо підібрати широкий невисокий горщик і насипати дренаж на його дно. Зверху — суміш із листової та дернової землі, торфу, трохи піску. Знадобиться також деревне вугілля.

Як розмножується епіфілум?

Цей процес не складний. Щоб отримати нову рослину, достатньо відокремити кущ, що найпростіше. Можна розмножувати епіфілум стебловим живцем. У поодиноких випадках рослини цього роду кактусових розмножують насінням.

Фото Епіфілуму