Фікус бенгальський: опис кімнатної рослини + інструкція з догляду в домашніх умовах

Цікаві факти про кімнатну рослину фікус бенгальський. Багато фото, цікаві факти, зовнішній вигляд, правила догляду, пересадка, розмноження, як поливати, підживлення.

Кімнатна рослина фікус бенгальська відноситься до представників сімейства Тутових. Бенгальський фікус зустрічається у дикій природі. Вже давно господині-аматорки розводять цю квітку та будинки.

Опис фікуса

У природному середовищі бенгальський фікус росте в Індії, а саме на Шрі-Ланці. Догляд у домашніх умовах дозволяє виростити квітку висотою приблизно півтора-два метри, рідко три, тоді як у природі фікус може вирости до 40 метрів у довжину.

Фікус має наземне коріння, яке може пускати на всі боки і проростати у всіх напрямках одночасно, через це швидкість і площа займаної ним території великі.

Максимальна довжина листя – 20 сантиметрів, ширина – 6. Форма листя різноманітна, причому вона може бути різною навіть на одній рослині. Повітряне коріння, про яке сказано в описі квітки, утворюються на фікус не відразу, а тільки на 3-4 рік.

Квітка дуже швидко росте. На рік він може зрости до метра заввишки. Належить до типу довгожителів. Квіти бенгальського фікуса можна побачити тільки в живій природі, при догляді в кімнатних умовах рослина не цвіте. Зазвичай вони нагадують плід більше, ніж квітка, і йдуть на їжу птахам.

Особливості догляду за квіткою

Освітлення для бенгальського фікуса може бути будь-яким. Добре переносить рослину як яскраве сонячне проміння, так і розсіяне, і навіть півтінь. Якщо фікусу не вистачає сонця, і він починає витягуватись, можна періодично повертати горщик, тоді крона буде рости рівномірно.

Ідеальною температурою для вирощування фікуса у домашніх умовах є діапазон від 18 до 22 градусів. Допустимо підвищення температури, але тоді і вологість має бути відповідна.

Щоб знати, як поливати квітку, потрібно стежити за станом землі у горщику. Зазвичай це буває двічі-тричі на тиждень у теплу пору року. У зимовий період фікус поливають раз на тиждень або рідше.

Фікус дуже добре переносить обприскування та любить його. У теплу пору року обприскування проводять щодня. Можна також поставити поруч чашку з водою або додати до горщика з рослиною вологий керамзит. Не відмовиться фікус і теплого душу. За допомогою цієї процедури не тільки зволожиться листя, але і видаляється пил з них.

Рослина фікус бенгальська може цвісти, але тільки в оранжереях чи природних умовах. У домашньому догляді цвітіння не досягти.

Горщик з фікусом краще ставити далеко від батарей. Гаряче та сухе повітря може пошкодити рослині.

Горщик для квітки може бути будь-яким. Головне, щоб він підходив за розміром, інакше в надто великій ємності волога застоюватиметься, і коріння почне гнити. Невеликі деревця можна садити в пластикові горщики, екземпляри більше та старше – у кераміку чи дерево.

Підживлення роблять цілий рік, крім зимового періоду. Зазвичай поживні речовини вносять у горщик із фікусом раз на 2 тижні. Добриво має бути комплексним.

Як такого періоду спокою рослини немає, отже, і особливі умови йому цей проміжок не потрібні.

Як пересадити квітку

Дорослі квіти пересаджують раз на 2-3 роки, молоді частіше. Зазвичай квіти фікуса бенгальського потребують пересадки тоді, коли їхнє коріння повністю обплітає землю в горщику, що вона вже починає з ними виступати назовні. Пересадку здійснюють перевалкою зі старого горщика до нового.

Для цього на дно нової ємності насипають керамзит, потім підготовлений ґрунт. Ідеальний субстрат для фікусів – Торф, перегній, річковий пісок, листова земля. Можна також додати глину. Потім переносять фікус зі старого горщика в новий, не забуваючи трохи підрізати коріння. Додають ґрунт. Пересадка завершена.

Після пересадки фікусу потрібен час для адаптації. Приблизно місяць рослина буде звикати до нового горщика, а потім знову піде на зріст.

Навіщо потрібно обрізати фікус

На фото бенгальського фікуса часто можна побачити, що верхівка квітки підрізана. Це робиться для того, щоб рослина уповільнила своє зростання у висоту і почала давати нові гілки та пагони на всі боки.

Верхню частину підрізають, потім присипають вугіллям. Так у зріз не потраплять ніякі бактерії, і він швидше заживе. Зріз потрібно робити обов'язково чистими інструментами та під кутом. Процедуру зазвичай проводять навесні чи на початку літа.

Перед обрізанням фікуса потрібно спочатку прикинути майбутню форму квітки, а потім обрізати в тому чи іншому місці.

Розмноження квітки

Розмноження фікуса відбувається трьома способами:

  • Насіння
  • За допомогою відводок
  • Живцюванням

Насіння – це найдовший процес розмноження. Для найкращого проростання насіння виготовляють невелику домашню теплицю. Для цього готують субстрат і ємність, куди буде висаджено насіння. Потім їх вносять у ґрунт приблизно на півтора сантиметри вглиб.

Після цього здійснюють полив ґрунту та закривають прозорим матеріалом, щоб на поверхню могли надходити сонячні промені. Ставлять у тепле місце, періодично обприскуючи землю та відкриваючи кришку для надходження свіжого повітря.

Розмноження за допомогою відведень можна робити лише у тих типів фікусів, які належать до деревоподібних. На корі потрібно зробити надріз приблизно 2 сантиметри. На цій ділянці необхідно прибрати листя. Потім надріз накладається вологий мох, який фіксується до ствола з допомогою плівки.

Мох має бути постійно вологим. Через деякий час фікус пустить відростки у місцях зрізу. Після того, як вони підростуть, їх можна буде відрізати та відсадити в окрему ємність.

Для того, щоб розмножити фікус за допомогою живцювання, від верхівки відрізається невелика втеча. Робиться це так само, як і обрізка, під кутом і тільки чистими інструментами. Нижнє листя втечі видаляється, а зріз підсушується. Можна вкорінювати цей живець у воді або відразу в ґрунті.

У воді фікус дасть коріння протягом 2-3 тижнів, у ґрунті рослина пускатиме коріння довше. До того ж для вкорінення фікуса в ґрунті будуть потрібні тепличні умови: тепле повітря, якщо можливо, навіть нижній підігрів, висока вологість повітря. Можна також накрити пакетом горщик із фікусом.

Фото рослини Фікус бенгальський