Гревілея: інструкція як вирощувати та доглядати в домашніх умовах (полив, пересадка, фото)

Особливості вирощування кімнатної рослини гревілею. Багато красивих фото квітки, як і коли поливати, правила пересадки в горщик, цікаві факти про походження квітки, хвороби та шкідники.

Гревілея – дуже популярна декоративна рослина завдяки різноманітності квітів, що запам'ятовується, і простоті вирощування в грунті або у вазонах.

Загальні характеристики Гревіллеї

Рід grevillea включає безліч видів вічнозелених рослин, що належать до сімейства Proteaceae. Найпопулярнішим і найлегшим у вирощуванні сортом, безсумнівно, є Grevillea rosmarinifolia, названа так через те, що його листя дуже схоже на листя розмарину.

Рослина гревілею має досить міцну кореневу систему. Надземна частина, густа і повільно зростаюча, складається з тонких, розгалужених і гнучких гілок, покритих безліччю дрібних блискучих темно-зелених голчастих листків.

На верхівках стебел, висотою в середньому понад 1 метр, з'являються дуже декоративні квіти, особливі суцвіття, зібрані в пензель, що складається з більш ніж 100 квіток. Червоні, рожеві або строкаті квітки не мають пелюсток і мають подовжену філіжанку.

Якщо судити по фото гревілеї, чагарник у період цвітіння дуже виграшно виглядає за рахунок поєднання полум'яних суцвіть і темно-зеленого листя.

Сорти та види гревілеї

Рід Grevillea – один з найцікавіших представників сімейства Proteaceae, він налічує близько 200 видів, що культивуються, в основному через дуже ефектне цвітіння.

Рід розділений на дві частини: одна називається Anadenia, яка включає види, які зазвичай мають перисте або зазубрене листя (до цієї групи належить вид Grevillea robusta), інша – Manglesia, для якої характерні цілі листя, що чергуються. або менш голчасті (до цієї групи відноситься вид Grevillea juniperina).

Гревілея робуста

Гревілея робуста – цей вид відноситься до секції Anadenia, найбільший представник. В оптимальних умовах він може досягати 30 метрів заввишки.

Робусту гревілею можна зустріти в парках і на проспектах Сочі, Ставропілля та Краснодарському краї. Це дуже популярний сорт завдяки красі листя різної форми, часто пір'ястих з глибокими лопатями, що на вигляд нагадують деякі папороті.

Робуста гравілею використовується на Шрі-Ланці як тінь для чайних плантацій. У регіонах з помірним кліматом цей вид використовується виключно в декоративних цілях як кімнатної листяної рослини в північних регіонах, так і на відкритому повітрі в субтропічному поясі.

Grevillea Banksi

Grevillea Banksi – цей вид підходить для помірного клімату та садів біля моря. Це великий кущ з дуже елегантним зовнішнім виглядом, який може набувати форми невеликого дерева. У нього перисте листя з дуже тонкими та подовженими лопатями.

Квітки утворюють довгі верхівкові шипи з червоними приймочками та жовтою вершиною. Багаторічні екземпляри досягають висоти 10 метрів та ширини 5 метрів.

Гревілея стеноміру

Гревілея стеноміра — гарний кущ із сріблястим листям, який має висоту близько 2 метрів, підходить для м'якого клімату. Для нього характерні яскраво-червоні або темно-рожеві суцвіття, з яких виступають довгі маточки та тичинки, що переходять у зелений колір, і створюють особливий хроматичний контраст.

Вид lanigera має компактний, карликовий і спадаючий вигляд, іноді з розлогими гілками.

Для нього характерне маленьке листя, щільно розташоване на жорстких і повстяних гілках, листя має скручені краї і становлять щільну масу листя, усіяного червоними або рожевими квітами, з контрастами між червоним і кремовим або зеленим і кремовим.

Гревілея ланігера

Гревілея ланігер відрізняється гарною зимостійкістю. Рекомендованими сортами є Grevillea lanigera "Mount Tamboritha", "Compacta" та "Clearview John".

Grevillea thelemanniana має невеликі розміри та досягає у висоту максимум 1,80 метра. Для неї характерні червоні квітки, зібрані в щільні, ідеально симетричні волоті, і гілки, вкриті дуже вузьким листям, іноді перистим. З роками вона стає все більш деревоподібною.

Гревілья ялівець

Гревілея ялівець – найпоширеніший і найпопулярніший у нашій країні. Це густий кущ округлої форми з ланцетно-лінійним листям шипувато-зеленого кольору.

Серед чагарникових видів він, безсумнівно, найпоширеніший, має округлу форму та яскраво-зелене, щільне та жорстке листя. Він дає красиве червоне, оранжеве або жовте цвітіння, що починається з кінця весни до середини літа.

Суцвіття гревілею ялівцю складаються з витончених пензлів, що звисають, завдовжки до 6 сантиметрів.

Його висота може сягати 2 метрів. Тому він широко використовується для створення невеликих живоплотів з високою декоративною цінністю, особливо для вирощування на узбережжях. Ялівець відрізняється винятковою простотою вирощування, багатством та раннім цвітінням, а також чудовою морозостійкістю.

Час цвітіння

Гревілея починає цвітіння у зимово-весняний період. На верхівках гілок розпускаються спеціальні червоні або рожеві квітки, зібрані в кисті. Безпелюсткові квіти Гревілея складаються з однієї подовженої чашки.

Вирощування гревілеї

Рослина любить сонячні або напівтінисті місця, захищені від вітру. Дорослі рослини дуже добре переносять зимові температури нижче 0°C.

Всі рослини цього ботанічного вигляду люблять слабокислі, пухкі, м'які та добре дреновані ґрунти. Це дуже стійка рослина до грибкових захворювань і рідко уражається паразитами типу попелиці та інших комах.

Гревілея розмножується насінням навесні або живцями влітку. Найпоширеніша техніка – живцювання: навесні з бічних пагонів беруть напівдерев'яні живці довжиною близько 10 см.

Укорінені живці садять у суміш, що складається з двох частин універсального грунту та однієї частини піску, яку слід регулярно поливати та підтримувати у вологому стані. Після вкорінення їх пересаджують в окремі контейнери або в землю і вирощують як дорослі рослини.

Гревілея добре переносить холоди, тому кімнатні рослини, вирощені в горщиках, необхідно берегти тільки від морозу і не залишати в неопалюваних приміщеннях. Молоді рослини, вирощені безпосередньо в ґрунті, слід захищати повітропроникними матеріалами.

Полив та добриво

Хоча вона дуже добре переносить періоди тривалої посухи, рекомендується регулярно поливати чагарник під час вегетативного відновлення і в літній період і лише тоді, коли ґрунт повністю висохне.

Восени необхідно прикопати біля підніжжя куща велику кількість витриманого гною або жменю гранульованого добрива з повільним вивільненням.

Обрізка гревілеї

Рослина слід обрізати, щоб надати листя гармонійної форми. При відновленні вегетації сухі гілки, пошкоджені холодом, обрізаються, щоб стимулювати нові бічні гілки. Ця рослина може викликати контактний дерматит, тому при обрізанні гревілеї рекомендується використовувати рукавички.

Фото кімнатної рослини Гревілея