Фісташкове дерево в домашніх умовах: посадка, вирощування та догляд

Як виростити фісташкове дерево вдома. Фото, опис та особливості фісташкового дерева. Як проростити горіх у домашніх умовах. Вирощування фісташки у кімнатних умовах

Виростити дерево фісташки досить легко і просто. Для цього досить просто створити сприятливе середовище, грамотно вибрати посадковий матеріал і правильно посадити рослину.

Як виростити фісташкове дерево в домашніх умовах


Якщо йдеться про вирощування горіха у саду на дачі, то для цього підходять лише південні регіони. Ця рослина погано переносить морози і може погано почуватися. Тому багато квітників висаджують фісташку в горщику на підвіконнях.

Щоб виростити домашню фісташку необхідно підготувати ґрунт (насіння садять у піщаний ґрунт), проростити горіхи, та створити максимально сприятливу атмосферу.

У саду, городі або розпліднику, важливо вибрати найкраще і тепле місце. На ділянці має бути протягів. Висаджуються саджанці окремо, далеко від інших культур на відстані не менше 3 м. Досвідчені садівники радять посадити саджанець з південного боку будинку, адже там буде багато сонячних променів. Навколо стовбура бур'яни забираються вручну, роблять це, щоб не пошкодити розвинену кореневу систему металевими інструментами.

Важливо! Фісташка не любить затінення і потребують світла. Тому дуже важливо, щоб поруч із ним не росли високі чагарники та дерева.

Фото та опис фісташкового дерева

Фісташки дерева, назви яких прийшло до нас з Ірану, широко поширені на всій карті світу. Зустрічаються ці горіхи у Мексиці, Азії, Африці, Європі, Америці. На більшій частині російських широт для фісташки взимку холодно, проте її можна зустріти на Кавказі та в Криму. У дикій природі досягають 10 м заввишки. Але кімнатні екземпляри мають інші, скромніші розміри. Вони починають цвісти в середині весни жовто-червоними хуртовими суцвіттями. А вже на початку осені натомість утворюються маленькі молоді плоди з тонкою шкіркою, яка при дозріванні лопається. Фісташка може приносити врожай довго більше 400 років.

Фісташка справжня. Плоди більші, ніж в інших видів.

Ця культура в природних умовах любить сонце, спекотний та сухий клімат. Зустрічається найчастіше в кам'янистих передгір'ях, пустелях, напівпустелях. Буває як вічнозеленою, так і листопадною. Фісташка відноситься до сімейства сумахових. Друге «ім'я» – горіх, що посміхається. Більшість фісташок росте поодинці, займаючи велику ділянку землі. Тому що люблять багато вільного простору через особливості кореневої системи. Дерево є дводомним, і щоб на ньому зав'язалися плоди, потрібні дерева обох типів, чоловічого та жіночого. Але горішки зав'язуються лише на жіночих деревах. Відрізнити їх до цвітіння практично неможливо.

Визначити жіночий та чоловічий вигляд можна за суцвіттями:

 • Чоловічі квітки збираються широкими волоті, довжиною 5 см;
 • жіночі квіти є довгими суцвіттями.

Особливості фісташкового дерева

До особливостей фісташки належать його високі декоративні якості. Ця культура цінується за красиве листя, вигнутість стовбура та червоні фрукти.

У природі культура багатоствольна з розлогою кроною. Листя темно-зелене, перисте, з восковим нальотом. Кора щільна та попелястого забарвлення. Коренева система двоярусна. Один ярус коренів розташовується на глибині 15 метрів, живить деревце за активної вегетації. Нижня частина сягає вглиб ґрунту до 30 м до речовин закладених у глибині ґрунту. Саме тому рослини чудово переносять посуху і добре приживаються навіть на бідних ґрунтах.

Період цвітіння триває провесною, з квітня по травень. Плоди дозрівають гронами від низу до основи кисті.

Наприкінці серпня на початку вересня на плантаціях відбувається збір урожаю. Горіхи дуже поживні та смачні, їх збирають та підсушують на сонці. такі плоди мають термін зберігання близько року. Найпопулярніші сорти культивуються в Ірані. Плоди застосовують у різних кулінарних та косметологічних рецептах, поряд з іншими горіхами, волоським, мигдалем, арахісом та фундуком. Олії, отримані методом холодного віджиму, зберігають поживні речовини горіха і дозволяють досягти нового пікантного смаку при додаванні в страви. Такий продукт буде особливо корисним для імунітету та гормональної системи чоловіків та жінок. Ефірні олії горіха мають протинабрякову дію, покращують венозну та лімфатичну циркуляцію.

Коли дерева вже зміцніли, на 8-й рік життя починається період плодоношення. З'являються горіхи, в ботаніці – кістянки.

Як проростити фісташку в будинку

Проростити фісташки додому досить легко і просто. Для цього необхідно:

 1. Потрібно замочити свіжу кісточку у стимуляторі зростання на добу.
 2. Потім розкрити шкаралупу плода руками і зняти з нього тонку шкірку.
 3. Помістити горішок у скляну тару на кілька днів, попередньо накривши її кришкою та поставивши у тепле місце. Він має насититися водою. Але щодня посадковий матеріал потрібно акуратно промивати водою.
 4. Вже на третю добу горіх почне проростати, і коли його корінці досягнуть 1 см, фісташки можна висаджувати в піщаний ґрунт.

Поради та рекомендації

Цікаво! Для пророщування фісташок рекомендується вибирати середньоазіатські, узбецькі, киргизькі сорти.

При пророщуванні горішків слід врахувати, що їм важлива висока вологість та тепло. Якщо виникає питання про пророщування горішків у теплиці, необхідно зробити, щоб температура повітря була не менше 30 градусів вище за нуль.

Коментар фахівця: Щоб кісточка проросла і прижилася, необхідно купувати якісний товар. Турецькі та африканські фісташки, які найчастіше зустрічаються на ринку, зазвичай не проростають.

Плоди різних сортів відрізняються за калібром та смаковими характеристиками.

Вирощування фісташки у кімнатному середовищі

Як виростити фісташкове дерево в будинку? Відповідь проста, підберіть якісний посадковий матеріал (його можна проростити з покупних горішків або купити готовий саджанець у спеціалізованому магазині). Виберіть тепле та сухе місце. Це може бути не тільки підвіконня, можна використовувати балкон або лоджію. Взимку горщик варто помістити в найтеплішій кімнаті в будинку. інакше, низька температура може спричинити погане самопочуття рослини.

Порада! У кімнаті, де росте горіхове дерево, необхідно регулярно провітрювати приміщення. Так як ця культура любить сухий та теплий клімат.

Покрокова інструкція з посадки та догляду за рослиною

Маючи невеликі агротехнічні знання, кожен садівник може виростити вдома або в саду фісташкове дерево. Головне знати, що ця рослина вимагає:

 • тривалий світловий день;
 • мінеральні добрива;
 • Високу температуру повітря;
 • Низьку вологість.

Важливо! Фісташки не переносять холод та перепади температури. Навіть доросле дерево може вмить загинути. А от посушливі місця цілком підходять.

Підготовка насіння

Перш ніж посадити горіх, слід підібрати посадковий матеріал, тоді міні-фісташка буде здоровою. Садять цю культуру двома способами: саджанцями та горішками. Перший варіант надійніший. Але в нашій країні не завжди можна знайти саджанці. А другий варіант доступний кожному. Головне знайти горіхи, які не піддавалися термічній обробці.

Увага! Фісташки, куплені в продуктовому магазині, не підходять для посадки, оскільки вони вимочувалися в солоному розчині та пройшли термічну. Такі горішки не проростуть.

Сам процес посадки виглядає так:

 • відбирають кілька якісних плодів, і замочують їх у теплій воді чи стимуляторі зростання. Не можна залишати насіння у воді довше за 24 години;
 • Набряклі насіння висаджують у горщик з піщаним грунтом. Головне, на дні горщика зробити хороший дренаж, тому що в природі коріння рослин глибоко сягає під землю, зариваючись у каміння;
 • накривають ємність плівкою або склом;
 • регулярно зволожують і провітрюють ґрунт, щоб паросткам було простіше зійти.

Поростки, що з'явилися, дуже тендітні, тому з ними треба поводитися вкрай обережно.

Посадка фісташки

Коли саджанець підросте, і горщик стане йому дрібним, його потрібно пересадити у більш простору ємність. Горщик для цього рекомендується брати глибокий, щоб вистачило місця для формування посадкової ями. У рослини дуже довге коріння, до якого потрібно ставитися дуже дбайливо, їх не можна пошкодити, інакше рослина швидше за все загине. У разі травми пошкоджені ділянки потрібно видалити, а зрізи засипати золою.

Після вибору тари для посадки готують грунт. Він повинен складатися з піску та мінеральних добрив.

Висадити деревце можна, як у горщик, так і у відкритий ґрунт. Спочатку, викопуємо яму радіусом 30 см. Фісташка віддає перевагу кам'янистому або піщаному грунту. Відповідний рівень ph нейтральний 7-8 або злегка кислий 6. Додаємо до ґрунту золу. Поміщаємо фісташку в яму і засипаємо землею. Пересаджувати слід дуже обережно, не пошкодивши горіх. Відразу після посадки деревце слід полити, а поверхню ґрунту присипати мульчею.

Важливо! Горщик і ґрунт перед посадкою саджанця обов'язково варто продезінфікувати.

Висадити деревце можна, як у горщик, так і у відкритий ґрунт, особливо добре, якщо для посадки обраний морозостійкий сорт. Спочатку, викопуємо яму радіусом 30 см. Фісташка віддає перевагу кам'янистому або піщаному грунту. Відповідний рівень ph нейтральний 7-8 або злегка кислий 6. Додаємо до ґрунту золу. Поміщаємо фісташку в яму і засипаємо землею. Потрібно пересаджувати потрібно дуже акуратно, не пошкодивши горіх. Відразу після посадки деревце слід полити, а поверхню ґрунту присипати мульчею.

Фісташку також можна розмножити живцюванням. Для цього з крони потрібно обрізати бічну гілку. Слабка – підійде краще, вона вкорениться швидше, ніж сильна.

Перші роки життя фісташку краще захищати холодної зими, тоді вона зможе вирости навіть у середній смузі Росії. Якщо дерево в горщику, краще залишити його в теплій кімнаті.

Режим поливу

Вирощуючи домашнє дерево в горщику, важливо дотримуватися правильного режиму поливу. Ця рослина в дикій природі чудово справляється із посухою, оскільки здатна самостійно добувати вологу з ґрунту, завдяки довгим корінням. Але кімнатний саджанець потрібно рідко поливати.

Головне, якщо загниє коріння, занадто частий і рясний полив слід скасувати. Також садівники рекомендують раз на пів року влаштовувати дереву теплий душ або хоча б протирати його листя мокрими серветками.

Чим удобрювати

Перший рік після посадки рослину можна не удобрювати, тому що вона спочатку сідала в добре удобрений комплексними мінеральними добавками грунт. А на другий рік вже необхідно буде розпочати роботи з підгодовування. Вносити добрива можна як у сухому, так і в рідкому вигляді навесні та влітку два рази на місяць. Потрібні будуть азотні, калійні та фосфорні добрива. Підживлення допомагають сформувати гарний ствол і роблять лист густим.

Формування крони

Щоб сформувати компактну і красиву формою крону проводять спеціальне обрізання. На кроні вирізаються гілки, що неправильно ростуть і загущають її. Штамб робиться коротким.

Для отримання чіткої форми, пагони, що виступають за її межі, видаляють.

При вирощуванні в саду проводиться не тільки формуюча, а й санітарна обрізка навесні. З рослини видаляються відмерзлі, зламані, хворі і гілки, що неправильно ростуть.

Профілактика захворювань та уражень шкідниками

Догляд за фісташковим деревом передбачає і профілактику хвороб та шкідників. Цей горіх має досить міцний імунітет, і при правильному догляді практично нічим не хворіє. Єдине дерево уражається грибковим захворюванням через надмірне поливання. При ураженні хворобами його необхідно обробити фунгіцидами і присипати стволове коло дерева деревною золою.

Щодо шкідників, то на домашні дерева можуть напасти щитівки. При боротьбі з ними рекомендується використовувати спеціалізовані хімічні препарати та розчини. При обробці рослин для видалення шкідників садівники рекомендують знімати на кілька сантиметрів ґрунт у горщику, оскільки комахи можуть ховатися у ньому.

Чи буде плодоносити горіхове дерево

Якщо зробити все правильно, прочитавши статтю, воно не тільки буде добре рости на ділянці, а й порадує власників плодами. Якщо рослина вирощувалась із горіха, то врожай дасть 12-річне дерево. Живець дасть зібрати плоди швидше, через 6-8 років. З кожним плодоношення підвищується. Також можна вибрати сорти із підвищеною врожайністю.

Виростити фісташки у себе на вікнах або у дворі, не так вже й складно, як може здатися на перший погляд. Головне, відповідально поставитися до цієї справи, запастися вільним часом та ретельно вивчити поради та рекомендації фахівців на нашому сайті.