Ктенанта (Ctenanthe): огляд кімнатної рослини, посадка, розмноження, догляд, фото, правила поливу

Інструкція, як доглядати кімнатну рослину Ктенанта. Багато фото, особливості поливу рослини в домашніх умовах, посадка, розмноження, вибір горщика та правила пересадки.

Ктенанта – вічнозелена квітуча рослина, що відноситься до великого сімейства Marantaceae. У дикій природі рослина росте у вологих лісах Бразилії та Коста-Ріки. Ктенанта відрізняється примхою і складністю у догляді, тому перед покупкою рослини обов'язково потрібно дізнатися про ази її правильного вирощування.

Опис

Рослина ктенанта – вічнозелений тропічний вигляд, що виділяється строкатим забарвленням великих, до тридцяти сантиметрів, довгасто-овального листя. Листя здорової рослини тонке, має зелений колір з легким жовтуватим відтінком.

Протяжністю від країв до центральної жили листа, на листових пластинах розташовуються сріблясті, білі або світло-зелені асиметричні смуги. Зворотний бік листя пофарбований у пурпуровий колір.

У природі доросла рослина досягає 2,5 метрів заввишки. За умови правильного догляду в кімнатних умовах ктенанта зростає скромніше — не більше 1 метра заввишки.

Стебло рослини дуже коротке, пофарбоване в темно-зелений колір. Через короткі міжвузля рослина має вигляд куща.

Квіти ктенанта блідо-бежеві, зібрані в невиразний колосок і не мають декоративної ваги.

Опис квітки дуже схоже з його близьким родичем – калатеєю, що має схожу будову та забарвлення. Головною їх відмінністю є цвітіння-квіти калатеї дрібні, ніжно-рожевого, оранжевого або бежевого кольору.

Основні види

У домашніх умовах найчастіше вирощують такі види рослини:

 • Ктенанта Оппенгейма – найпопулярніший серед квітникарів вид. Його відмінні риси: висота до 90 см, сріблясте забарвлення широких смуг на оксамитовому листі і червоне забарвлення зворотного боку листової пластини.
 • Ктенанта Бурле-Маркса відрізняється малими розмірами (не більше 40 см у висоту), загострене листя з темно-зеленими смугами та фіолетової виворітною стороною.
 • Ктенанта Лубберса – має зелене забарвлення листя як із зовнішнього, так і з внутрішнього боку. Смуги на рослині мають форму пера. Виростає цей різновид рослини до 80 см у висоту.
 • Ктенанта стисла – карликова рослина висотою 35 см. Листя дрібне, гладке, однотонне.
 • Ктенента сетозу (опушена) – виростає до 80 см, має блідо-зелені широкі смуги на листі.

Догляд за рослиною

Щоб ктенанта добре прижилася в будинку, необхідно створити їй особливі умови, без яких рослина втратить декоративність або зовсім загине.

Де розмістити горщик із ктенантою?

Ктенанта – корінний житель тропічних вологих лісів Південної Америки та пристосувалася до життя далеко від прямих сонячних променів. Горщик з кімнатною рослиною краще розташовувати в глибині будинку, на заскленій лоджії або підвіконня вікон, що виходять на північ.

При розташуванні квітки на південному або східному вікні її слід притінити, щоб уникнути сонячних опіків. При цьому рослини з однотонним листям можуть жити в півтіні, а ряболисті віддають перевагу розсіяному світлу.

Намагайтеся розташовувати горщик подалі від вікон, які відкриваються для провітрювання – протяг дуже негативно впливає на рослину.

У зимовий час Ктенанте потрібне досвітлення спеціальними фітолампами, оскільки рослина цілий рік потребує світлового дня не менше 12 годин.

Температура та вологість

Влітку оптимальною температурою для рослини є 24 ° С – саме при ній рослина активно росте і розвиває кореневу систему. У зимовий час Ктенанта йде в стан спокою при 20 ° С, а при зниженні температури менше 14 ° С рослина неминуче гине.

Як мешканець вологих тропічних лісів, Ктенанта воліє повітря вологістю щонайменше 80%. Тому рекомендується щодня протирати вологою тканиною листя, обприскувати їх із пульверизатора, встановити поруч ємності з вологим керамзитом. В ідеалі можна розташувати горщик поруч із акваріумом або зволожувачем повітря.

Полив

Для багатьох залишається загадкою як правильно поливати квітку. Любителі часто переливають ґрунт і через це коріння та стебла швидко загнивають.

Воду для поливу найкраще пропустити через фільтр, що знижує жорсткість води та відстояти не менше 2 годин, щоб вода встигла нагрітися до кімнатної температури.

При поливі земляна грудка повинна бути вологою, але не мокрою. Воду, що натекла в піддон, необхідно виливати, щоб уникнути загнивання коріння.

Пересадка

Догляд за ктенантою в домашніх умовах має на увазі регулярну пересадку рослини. Перші 5 років рослина розвивається особливо активно, тому пересаджувати її слід щороку. Далі, залежно від розмірів рослини та стану ґрунту, пересадку можна проводити 1 раз на 2 роки.

Пересаджувати Ктенанту краще у травні чи червні. Горщик для пересадки має бути широким та невисоким, з отворами для стоку води.

Грунт суміш для рослини можна придбати в магазині, або виготовити самостійно з листової землі, торфу та річкового піску у співвідношенні 2:1:1. Як дренаж підійде мох-сфагнум і деревне вугілля.

Добрива

У період вегетації рослині потрібні регулярні підживлення добривами для листових культур. Додавати їх у цей час слід 1 раз на 2 тижні. У період спокою внесення добрив має відбуватися не частіше 1 разу на 1,5 місяці.

Розмноження

Найпопулярніший і найпростіший метод розмноження ктенанти-це поділ кореневища при пересадці.

Найбільш трудомісткий спосіб-розмноження живцями. Молоду рослину можна відразу посадити в ґрунт, а можна дочекатися зростання корінців у воді. Головне при посадці молодої рослини – закрити її поліетиленовим пакетом до вкорінення – у такій «теплиці» воно пройде набагато швидше та простіше.

Професіонали використовують метод пророщування насіння для одержання рослин нових забарвлень. У домашніх умовах отримати насіння ктенанти неможливо.

Поширені проблеми та хвороби

Часто домашня рослина виглядає не як яскраве фото ктенанти в каталозі – листя виглядають блідими, дрібними або зів'ялими. Для кожної проблеми є своє рішення.

 1. Дрібне бліде листя з'являється при нестачі сонячного світла. Необхідне досвітлення спеціальними лампами або зміна розташування квіткового горщика.
 2. Білі витончені плями на листі говорять про сонячні опіки листових пластин – рослину слід притінити і видалити пошкоджене листя.
 3. Листя жовтіє і опадає. Рослини не вистачає поливу або ж загинуло коріння внаслідок переливу. При загниванні коренів необхідно видалити уражене коріння і обробити місця зрізів товченим активованим вугіллям.
 4. Бліде листя свідчить про згубний вплив протягів.
 5. Білі плями та опадання листя говорить про поразку павутинним кліщем. Кошти від нього є у спеціалізованих магазинах.
 6. Коричневі бляшки на листі – наслідок появи шкідника щитівки. Знищити паразитів можна також спеціальними засобами.

Фото Ктенанти