Аморфофаллус (Amorphophallus): 150 фото квітки + інструкція як вирощувати та доглядати в домашніх умовах

Опис усіх видів та особливостей рослини аморфофаллус. Красиві фото, цікаві факти про походження, пересадка, підживлення, розмноження, як і коли поливати рослину.

Аморфофаллус – рослина, що належить до ботанічного сімейства ароїдних, з красивими бутонами, що запам'ятовуються, великими і яскравими листками. Зустрічається у тропічних та субтропічних зонах Африки, на рівнинних островах Тихого океану.

Різноманітність розмірів та незвичайний аромат

Розмір рослини дуже варіативний – від крихітної вазонної до 2 метрів. Аморфофаллус вважається одним з кращих освіжувачів повітря, його фітонциди мають доведені бактерицидні властивості. Він легко впорається з вихлопними газами, листя активно поглинає оксиди вуглецю, формальдегід, різні фенольні та бензольні сполуки.

Аморфофаллус в різних зонах росту називають «диявольський / трупний квітка», «лілія вуду», та іншими не дуже привабливими назвами.

Такі шокуючі епітети пов'язані з неоднозначним ароматом, що випромінює квітку аморфофаллуса: він справді схожий із запахом тухлої риби, м'яса чи сміття, а то й трупним. Проте помітний він лише на плантаціях чи теплицях, де вирощують розсаду.

До вазонної квітки потрібно дуже добре принюхатися, щоби щось відчути. Тому любителів краси цієї квітки не так і мало, фото аморфофаллуса часто можна побачити в портфоліо професійних квітникарів та інстаграми любителів тропічних рослин.

Догляд після покупки

Купивши аморфофаллус у вазоні, потрібно дати йому звикнути до мікроклімату приміщення. Рослина віддає перевагу яскравому розсіяному світлу, любить, коли світло падає на квітку з усіх боків, але також йому незатишно під прямим сонячним промінням.

У закритих приміщеннях квартир і будинків аморфофаллус чудово почувається в півтіні біля балкона або вікон. Якщо світла недостатньо, зростання рослини помітно уповільнюється, стебла починають сильно витягуються, листя жовтіє і починає опадати.

Поливати квітку потрібно регулярно і рясно. Кімнатна рослина не переносить надмірного заливання водою. Внизу чашок зробити прорізи для дренажу. На дно ємності ставиться дренаж, шаром 2 сантиметри. Підійдуть вермикуліт, керамзит чи керамічні фрагменти. Дренаж рослин витягує воду з ґрунту і запобігає загниванню коріння.

Надлишок поливу призводить до закислення землі та загнивання коренів. Рекомендується висаджувати бульбу прямо в землю, пропускаючи стадію водного пророщування. Взимку квітка може втратити листя. Підживлення виробляють із середини весни до кінця літа.

Висаджування та пересадка

У домашніх умовах ці операції проводять завжди на початку сезону. Молоді рослини можна пересаджувати кілька разів на рік. Дорослі екземпляри, доки обсяг землі у вазоні заповнюється кореневою системою, не пересаджують.

Аморфофаллуси розмножуються поділом бульби на частини. Таку операцію зазвичай проводять восени чи навесні після обробки фунгіцидами. За пару днів до поділу бульби викопують і обрізають стебло. Ця процедура полегшить пробудження нирок. Бульби слід укоротити до 15 сантиметрів.

Мініатюрні бульби допускається не ділити. Потім нарізають і добре просушують. Згодом бульби обробляють сіркою та фунгіцидами. Важливо, щоб нирки залишалися з обох боків. Не можна використовувати посадковий матеріал із коричневими плямами.

Догляд за аморфофаллусом у відкритому ґрунті

З настанням осені бульби викопують, очищають від ґрунту від ґрунту, якщо на них є плями та ділянки, що підгнили, – їх необхідно акуратно видалити.

Свіжі зрізи промивають темним розчином марганцівки, обсипають активованим або вугіллям деревним і сушать. Взимку аморфофаллус зберігають у темному прохолодному місці у ємностях із сухим піском. Необхідно періодично перевіряти їхній стан. Зрошення у період виключено.

Провесною рослини починають прокидатися. Ґрунт для посадки готують заздалегідь. У вазонах Amorphophallus відмінно проростає в суміші ґрунтів з рівних частин листової та дернової землі, піску, перегною та торфу. Такий склад здатний забезпечити квітку всіма мікроелементами та поживними речовинами, необхідними для її росту та розвитку.

Через природні особливості рослина звикла до вологого клімату, а такий склад грунту довго зберігає вологу. При виборі ємності для вазону, який стоятиме на терасі або балконі, керуються таким правилом: діаметр горщика повинен перевищувати розмір бульби в 2-3 рази.

На дно ємності розливається глина чи інший вид дренажу, заповнюючи на третину. Потім земляна суміш насипається до середини ємності, в якій робиться канавка, засипається річковим піском і укладається бульба.

Земля, що залишилася, засипається без трамбування, залишаючи частину паростків над рівнем землі. Рослина поливають і ставлять на просте світле місце.

Температурний режим

Взимку температура навколишнього повітря має бути стабільною, без перепадів. Через нестабільну температуру можуть з'явитися коричневі плями, листя опаде. Оптимальна температура – 12°C. Влітку квітка добре переносить температуру 15-25°С, рекомендується виносити вазон на балкон, у теплицю чи сад.

Добриво аморфофалусу

Підживлення вазонів виконується з середини весни до кінця літа. Процедуру проводять кожні 3-4 дні. Найкраще підійдуть покупні мінеральні добрива – мікро, сольові, азотні, фосфорні, калійні. Можна використовувати рідкі добрива, які розбавляють водою. Цією сумішшю обприскуйте вазон із пульверизатора.

Хвороби та шкідники

Коренева гнилизна вражає коріння рослини, вони стають коричневими або бордовими. Захворювання неможливо побачити відразу, зазвичай спочатку відбувається чорніння стебел та листя. Щоб урятувати рослину від цього захворювання, можна видалити лише заражену кореневу систему.

Щоб запобігти такому захворюванню, не потрібно заливати рослину та використовувати хорошу дренажну систему. Сіра гнилизна проявляється у вигляді цвілі. Коли починається хвороба, листя темніє і обсипається. Причина цього захворювання – надто висока вологість та погана вентиляція приміщення.

З паразитарних захворювань найчастіше зустрічаються борошнисті черв'яки. Виявляється у вигляді грубих звивин у пазухах листка. Зазвичай гніздо такого шкідника розташовується у нижній частині листової пластини.

Через своє пухнасте павутиння борошнистий черв'як називають попелицею. Ці шкідники рослин з'являються при скупченні пилу та бруду, тому листя рослини потрібно утримувати в чистоті.

Фото кімнатної рослини Аморфофаллус