Аспарагус (100 фото): догляд та вирощування в домашніх умовах, полив, пересадка, види

Детальний огляд всіх особливостей правильного вирощування кімнатної рослини аспарагусу. Багато фотографій, цікаві факти, особливості догляду в домашніх умовах, полив, пересадка.

Ще недавно цю пишну кімнатну квітку можна було побачити практично на кожному підвіконні. Нині аспарагус продовжує цікавити квітникарів разом із модними екзотичними рослинами. У природі рослина росте в теплих районах Європи, Азії та Африки, її відносять до сімейства спаржових та виділяють понад 300 різновидів.

Сорти можуть значно відрізнятися як на вигляд, так і за призначенням. Деякі їх застосовуються для декорування приміщень, оформлення квіткових композицій і навіть йдуть у їжу.

Особливості рослини

Вічнозелена рослина Аспарагус дуже різноманітний. Його можна зустріти у вигляді багаторічної трави, невисокого чагарника чи ліани. Характерною особливістю квітки є тонкі гнучкі гілки та листоподібні голочки, що роблять рослину пухнастою. Аспарагус цвіте дрібними світлими квітами, що перетворюються на червоні ягоди.

Квітка невибаглива, добре росте як у відкритому ґрунті, легко переносячи зиму, так і в кімнатних умовах, де широко використовуються для озеленення в каскадних композиціях зимових садів.

Популярні види

Серед величезної кількості різновидів кімнатних квітів Аспарагусів можна виділити кілька популярних сортів, що відрізняються цікавими формами та властивостями.

Серед багатьох варіантів розведення в умовах квартири можна виділити такі:

Аспарагус спаржевидний

Кущика рослина ампельного типу зі світло-зеленими стеблами, покритими овальними листоподібними пагонами. Під час цвітіння покривається невеликими світлими квітами, плодоносить ароматними круглими ягодами. Не любить різкої зміни температур.

Аспарагус перистий

Декоративний напівчагарник з гнучкими тонкими стеблами, вкритими голкоподібними короткими пагонами, пучками, що ростуть. Квіти білого, невеликого розміру. Насіння виглядає, як темні ягоди. Цвіте та плодоносить рослина в природних умовах. У кімнаті його слід ставити на сонці.

![](f iles/ ewx_4530.jpg )

Аспарагус Мейєра

Одна з найкрасивіших кімнатних рослин із пухнастими свічковими гілками, схожими на котячі хвости. У літній період покривається дрібними запашними квітами, потім плодоносить яскравими червоними ягодами. Такий аспарагус простий у догляді, але щовесни вимагає пересадки у більш вільну ємність.

Аспарагус Шпренгера

При описі квітки ще використовується назва «густоквіткова». Ця кущиста рослина може мати як тонке голчасте листя, так і м'яке овальне. Його гілки можуть виростати до 180 см. Цей сорт надзвичайно теплолюбний і погано почувається при температурі нижче 15°С.

Серед основних популярних видів аспарагусу нерідко згадуються серповидний і кистевидний сорти, а також аспарагус звичайний, який більше відомий під ім'ям аптечної спаржі.

Особливості догляду за рослиною

Аспарагус привертає увагу квітникарів своєю невибагливістю та простотою догляду. Однак для того, щоб вирощування в домашніх умовах цієї кімнатної квітки було успішним, необхідно враховувати деякі умови.

Правильне освітлення

Аспарагусу подобається світло, але воно погано переносить вплив сонячних променів. Його цілком влаштує легка затіненість східних чи західних вікон. Якщо кімната розташована з південного боку, рослину краще встановити у глибині.

У літній період аспарагус добре ростиме на балконі або у відкритому ґрунті в саду. Головне — подбати про те, щоб освітлення було неуважним.

Дотримання температурного режиму

Незважаючи на те, що аспарагус вважається південною рослиною, він погано переносить спеку. Тому догляд у домашніх умовах за ним передбачає дотримання рекомендацій щодо підтримки оптимальної температури: від 22 ° С до 24 ° С влітку і не більше 15 ° С взимку. В іншому випадку рослина почне втрачати листя і сохнути.

Особливості поливу

Будь-який квітникар повинен знати, як поливати квітку правильно, щоб не залити або не пересушити її. У весняно-літній період аспарагус посилено зростає, тому йому потрібний частий рясний полив.

Як тільки поверхня ґрунтової суміші підсохне, її необхідно зволожити. Восени та взимку це не потрібно. Верхній шар може бути сухим до двох днів. Потрібно стежити, щоб земля в горщику не пересихала та не накопичувала рідину.

Найкращим способом забезпечення вологою аспарагусу вважається полив через піддон.

Необхідність зволоження

Аспарагус не любить спеку та сухе повітря. Догляд у кімнатних умовах потребує систематичного зволоження куща за підвищеної температури у приміщенні. Обприскувати рослину краще рано-вранці або ввечері. Також можна ємність із квіткою встановити в піддон із зволоженим керамзитом або гравієм.

Особливості пересадки

У молодих аспарагусів є деякі особливості: їхнє коріння занадто швидко розростається. Тому щовесни їх необхідно пересаджувати в горщики більше. Дорослі аспарагуси можна тримати в одному горщику до 3 років.

На дно ємності укладається дренаж, потім встановлюється квітка з грудкою землі з попереднього горщика, далі насипається спеціальний ґрунт. Після пересадки квітку потрібно добре полити. Через кілька днів можливе підживлення мінеральними добривами.

Цвітіння та розмноження

На фото аспарагусів, що ростуть у природі, можна побачити яскраві червоні чи оранжеві плоди. У кімнатних умовах домогтися їхньої появи практично неможливо.

В окремих випадках можуть з'явитися дрібні білі квіточки, які за допомогою пензлика можна спробувати запилити. Якщо це вдасться, на рослині з'являться круглі ягоди. З ними слід поводитися обережно, оскільки вони містять отруту. Щоб не постраждали діти чи тварини, необхідно видаляти плоди.

Оскільки насінням в домашніх умовах аспарагус розмножуватися не може, його слід ділити або живцювати. Живці до 10 см нарізають навесні і вкорінюють у тепличних умовах на півтора місяці. Потім висаджують у горщики.

Розподіл кореневища теж роблять навесні, під час пересадки. Кожну частину поміщають в окрему ємність та засипають землею.

В даний час аспарагуси зустрічаються в квартирах не так часто, як раніше. Адже ці кімнатні рослини дуже корисні: вони здатні очищати атмосферу житла від токсинів і знищувати деякі шкідливі мікроорганізми. Аспарагуси застосовуються в лікуванні хвороб внутрішніх органів та сприяють лікуванню сечовивідних шляхів.

Їстівний різновид аспарагусу – спаржа, вважається делікатесом і вживається як у сирому вигляді, так і у вигляді консервів.

Фото кімнатної рослини Аспарагус