Аїр: вирощування та догляд у домашніх умовах, фото, корінь, корисні властивості, полив, розмноження

Детальний огляд всіх особливостей кімнатної рослини лепеха. Багато фото, опис корисних властивостей, правила поливу, підживлення, розмноження, пересадка, вибір горщика, а також правила розміщення в інтер'єрі квартири чи приватного будинку.

Кімнатний аїр – це чудова декоративна рослина для оформлення інтер'єру та озеленення приміщення. Фото лепехи яскраво демонструє, що ця рослина добре змориться як у горщиках, так і в акваріумах.

У горщиках він стане чудовим зеленим доповненням інтер'єру та оживить кімнату. Для домашнього розведення використовується в основному аїр злаковий, який росте у вологому ґрунті, а не у воді.

Існують різні види кімнатного лепехи з декоративним листям з білим і жовтим прожилками, які дуже оригінально виглядають в інтер'єрі.

Опис рослини

При описі квітки варто підкреслити, що перш за все аїр цінується своїм декоративним листям. Це гарний, трав'янистий кущ. Кімнатні види рослини можуть мати біле листя із зеленими прожилками або, навпаки, зелену траву з тонкими білими лініями. Зовні домашній аїр є величезною зеленою шапкою. Часто цю рослину вибирають для оформлення акваріумів.

Висота рослини може бути від 10 см до 40 см залежно від виду.

Квіти лепехи зовсім маленькі, зібрані в щільний качан, що нагадує собою міні-очерет зеленого кольору.

Аїр має модне кореневище, яке зазвичай стелиться горизонтально. Тому для цього рослини більше підходять широкі та низькі горщики. Оскільки аїр любить воду, то горщик повинен мати глибокий піддон.

Умови освітлення

При підборі домашніх рослин одним з основних питань є вимога зеленого вихованця до освітлення, оскільки вікна в квартирах та офісах виходять на різні боки світла.

Рослина аїр невибаглива до світла, тому підходить для більшості приміщень. Рослина не любить прямих сонячних променів та яскравого світла. Від цього воно може пожовтіти і трохи підсихати.

Аїру подобається розсіяне, спокійне освітлення. При цьому воно має бути досить світлим. Для цього найкраще підходять вікна на східній та західній стороні.

На південній рослині буде занадто світло і спекотно, а на північних вікнах буде потрібно легке підсвічування. Якщо вікна виходять на південь, то горщик з лепехою можна розмістити в глибині квартири, де квітці йому буде затишно.

Температурний режим

Аїр більш вимогливий при догляді в домашніх умовах до температури приміщення. Він любить прохолодне повітря, тому температура може бути такою:

 • Влітку 21-23 градуси
 • Взимку 15-18 градусів

Влітку, коли освітлення яскравіше, а світловий день триваліша рослина активно зростає, тому їй потрібна тепліша температура. Взимку рослина прекрасно почуватиметься на заскленому, утепленому балконі.

Важливо! Кімнатна рослина не боїться різкого зниження температури та протягів. Навпаки, температуру вище 25 градусів та сухе повітря зимових квартир аїр переносить дуже погано. Тому на засклену лоджію його взимку можна виставляти сміливо, де він зможе добре відпочити перед весняною фазою активного зростання.

Полив рослин

У дикій природі аїр є болотяною рослиною і любить селитися по берегах водойм, на мілководді або у вологих ґрунтах. Тому його кімнатний побратим також любить водянистий ґрунт та вологе повітря.

При вирощуванні в домашніх умовах для лепехи важливо:

 • Регулярний, рясний полив
 • Постійне знаходження води в піддоні
 • Висока вологість повітря

Важливо! Аїр не переносить просихання ґрунту і навіть зменшення його вологості. При зниженій вологості повітря в приміщенні листя лепехи швидко висихатимуть з кінців, що надасть йому неакуратного вигляду.

Щоб полегшити собі питання, як поливати квітку і зволожувати повітря поряд з нею, можна використовувати наступні прийоми:

 • Розташувати рослину в акваріумі або поряд з нею
 • Розмістити горщик у глибокому піддоні або кашпо із закритим другим дном, де постійно підтримувати високий рівень води
 • На дно горщика покласти велику кількість керамзиту, який утримуватиме вологу
 • Розмістити поряд з квіткою зволожувач повітря
 • Поставити на підвіконні поруч із горщиком відкриті ємності з водою
 • Регулярно обприскувати рослину

Завдяки таким хитрощам догляд у кімнатних умовах за лепехою стане простим і нескладним, а також не вимагатиме багато часу та уваги.

Ґрунт та підживлення рослини

До ґрунту аїр менш вибагливий, ніж до режиму поливу. Проте земля йому повинна відповідати кільком вимогам:

 • Грунт повинен бути повітропроникний
 • Земля має бути гідрофільною і добре утримувати вологу
 • Кислотність повинна бути нейтральною або слабокислою

Для кращої якості ґрунту в землю можна додати:

 • Торф, він утримуватиме вологу
 • Сапропель, олиста субстанція з дна водойм, яка додасть поживних речовин і зволожить землю
 • Перліт, який зробить грунт повітропроникним
 • Вермикуліт, який також покращить повітрообмін у горщику
 • Гідрогель, який зробить грунт більш вологим

Порада. Для збільшення повітропроникності та вологості ґрунту в неї можна додати пінопластову крихту.

Розмноження

Розмножується аїр поділом кореневища. Для цього рослину викопують, розділяють корінь так, щоб у обох частин кореня залишалося зелене листя зверху. Місця поділу кореневища присипають золою, глиною чи торфом. Після цього обидві рослини розсаджують по горщиках і добре зволожують.

У промислових масштабах аїр також розмножують насінням. Однак цей спосіб розмноження досить складний, тому що для визрівання насіння цієї рослини потрібні спеціальні умови.

Хвороби та шкідники

Найбільш поширена недуга лепехи – підсихання листя. Листя навіть може повністю почорніти, починаючи від кінчиків, і відмерти. Це може бути викликано різними причинами:

 • Яскравим сонячним світлом
 • Сухим повітрям у приміщенні
 • Недостатнім поливом

Іншими хворобами або шкідниками аїр уражається рідко, тому доглядати його вдома дуже просто.

Зі шкідників найбільше рослина схильна до нападів павутинного кліща. Це дрібні комахи червоного кольору розміром менше половини міліметра.

Самі кліщі практично непомітні на листі рослин, де вони будують цілі колонії. Кліщі висмоктують соки з рослини, через що його листя починає жовтіти і потім опадає. Для боротьби з кліщем достатньо промити листя мильним розчином.

При належному догляді аїр своєю зеленню створюватиме приємну атмосферу будинку та радуватиме господарів.

Фото рослини Аїр