Аспленіум: 140 фото кімнатної рослини, правила догляду в домашніх умовах, опис, види

Детальний огляд кімнатної рослини Аспленіум з фото та описом усіх видів. Рекомендації щодо догляду в домашніх умовах, види, розмноження, як поливати, хвороби та шкідники, лікування.

Asplenium – один з декількох популярних красивих папоротей, що вирощуються як кімнатні рослини.

Подібні папороті можна вирощувати на вікнах, що виходять на північ, і вони дійсно будуть насолоджуватися світлом і прохолоднішою температурою, яку отримують від такого розташування.

Опис виду

Характерною особливістю опису квітки є, розташоване по колу блискуче листя, що нагадує пташине гніздо (звідси і загальна назва цих кімнатних рослин).

У цих папоротей дуже мало проблем, вони дешеві та доступні. Це особливо хороші кімнатні рослини для ванних кімнат або кухні, що часто використовується, тому що в цих місцях, як правило, панує волога атмосфера.

Світло

Тільки середній рівень освітленості необхідний, щоб папороть відчувала себе комфортно. Якщо у вас немає такого місця або ваші кімнати не виходять на північ, просто тримайте його подалі від прямих сонячних променів, і все буде гаразд.

Полив

Папороті часто зазнають невдачі в домашніх умовах через те, як із ними поводяться, коли справа доходить до поливу. Або вони отримують дуже багато води, або недостатньо. Тому до питання, як поливати квітку, потрібно підійти з відповідальністю.

Хоча це нескладно, вам потрібно лише зберігати вологий грунт протягом усього вегетаційного періоду (весна, літо і осінь).

Це означає, що ви не повинні дозволяти грунту взагалі висихати, але в той же час не слід поливати так багато і часто, щоб грунт був сирим або вологим.

Взимку поливати потрібно не частіше, ніж раз на кілька тижнів, тому що в цей час року потреба у воді різко знижується, а велика кількість невикористаної води навколо коріння сприятиме гниття.

Вологість

Рослина любить високу вологість, щоб по-справжньому процвітати, і це ще одна причина, через яку вони люблять вологі приміщення.

Підживлення

Квіти аспленіуми не дуже вимогливі, коли справа стосується добрив (за умови, що ви не перестараєтеся з цим), але через довгий час листя стане тьмяним, і зростання зупиниться, якщо ви не удобрюватимете. Тому найкраще або дуже слабко годувати один раз на місяць або при активному зростанні, або при нормальній силі росту один раз на 3-6 місяців.

Температура

Це одна з небагатьох кімнатних рослин, з якою погано справляються в теплих кімнатах, тому вона може бути не найкращим вибором для гарячої вітальні, поруч із батареєю опалення або відкритим вогнем. Для нормального функціонування рослини необхідний догляд у кімнатних умовах у межах температурного режиму: 10°C – 22°C.

Пересадка

Необхідність пересаджувати виникає тоді, коли тонке коріння повністю заповнює горщик. Як тільки це станеться, настав час перемістити його в контейнер трохи більшого розміру. Якщо ви цього не зробите, зростання зупиниться.

Як правило, молоду рослину папороті необхідно пересаджувати один раз на рік, поки вона не досягне потрібного розміру, після чого вам потрібно буде пересаджувати лише раз на пару років.

Майте на увазі, що навіть великі рослини можуть добре рости в горщиках меншого розміру, тому немає необхідності щоразу пересаджувати в горщик значно більшого розміру. Просто будьте готові поливати частіше, оскільки менша ємність зберігатиме менше вологи.

Коли ви поміщаєте в новий горщик, важливо, щоб корона не була закопана – вона повинна перебувати на тому ж рівні, на якому знаходилася в попередньому горщику.

Розмноження

Рослина аспленіуму з часом утворюють суперечки, які можна використовувати як насіння для розмноження нових особин.

Розмноження аспленіуму це дійсно складно, і вам потрібне спеціальне обладнання, щоб успішно впоратися з цим. Так що замість цього краще витратите трохи грошей (бо це, як правило, дешеві рослини) і купіть нові.

Швидкість зростання

При правильному догляді в домашніх умовах зростання буде досить швидким і регулярним протягом вегетаційного періоду, а з центрального «гнізда» постійно виходитиме нове листя. Однак одне застереження – ви не повинні обробляти ніжне молоде листя, коли воно з'являється, через їх тендітну структуру.

Нове листя має високий шанс пошкодитися і деформуватися, якщо ви доторкнетеся до нього, тому намагайтеся не робити цього. Зростання буде повільним, якщо коріння немає місця або при дуже низькій температурі.

Висота зростання

Максимальна висота 120 см і коло листя 90 см можуть бути досягнуті через багато років, але тільки в дуже вологому середовищі. Вирощування в домашніх умовах дозволить досягти половини цього розміру.

Квіти

Так як це представник папороті, квіти відсутні. Натомість ця кімнатна рослина пов'язана з пишним тропічним і спокійним листям.

Догляд за листям

Папороть загалом досить чутливі до хімічних речовин, тому вам слід уникати продукції для надання блиску листям, щоб уникнути проблем. Листя в будь-якому випадку природно глянсові, але, звичайно, якщо вони почнуть тьмяніти через пил, ви можете просто поставити рослину під теплий душ на хвилину, щоб змити бруд.

Правила догляду за аспленіумом

Середнє світло

Це ідеальна рослина для ділянок вашої оселі, де мало світла. Жодних прямих сонячних променів, але й у похмурому кутку теж не потрібно ховати.

Середній полив

Це можна пробачити, якщо ви дозволяєте ґрунту час від часу просихати, але для цієї квітки тримайте ґрунт «просто вологий» цілий рік.

Охолодження до середньої температури

Забезпечення температури в діапазоні від 10°C – 22°C.

Підживлення

Годуйте слабо раз на місяць або з нормальною силою раз на два-три місяці.

Проблеми вирощування

Чому на листі з'являються темно-коричневі плями?

У більшості випадків ці плями насправді є спорами, які в основному є насінням. Це абсолютно нормально і вказує на те, що у вас зріла та здорова рослина, просто залиште їх як є.

Однак переконайтеся, що коричневі плями не є лускатими комахами, які можуть виглядати дуже схожими. Суперечки будуть рівномірно розподілені і з'являться тільки на старих рослинах, тоді як лусочки матимуть випадковий характер і можуть вражати рослину у будь-якому віці.

Якщо у вас дійсно є проблеми з лускатими комахами, швидко позбавтеся їх, щоб запобігти їх поширенню на інші кімнатні рослини.

Коричневий пух на листах

Це досить поширена проблема, і ви зазвичай бачите її навесні та на початку літа. Вайї вкриті тонким коричневим пухнастим ворсом. На щастя, це не проблема, є просте пояснення та рішення.

Якщо ви подивіться на фото аспленіуму, всередині рослини, ви побачите коричневий горбок, трохи схожий на шоколадний трюфель. Нові пагони з'являються із цієї центральної частини рослини і виростають із пагорба. Коли це відбувається і листок проштовхується, він приносить із собою коричневий пушок, який прилипає до нього.

Це абсолютно нешкідливо. Ви можете дати йому спокій, і з часом він висохне і перетвориться на пил. Хоча, якщо зовсім не подобається, можна акуратно змити. У будь-якому випадку це не велика проблема, і нема про що турбуватися.

Чому на листі є коричневі кінчики?

У більшості випадків це результат сухого повітря або надто сильного висихання ґрунту перед повторним поливом. Іноді це може бути ознакою надмірного поливу. Пам'ятайте, що грунт більшу частину часу повинен бути вологим, а не сухим або дуже вологим.

Чому жовтіє листя?

Якщо пожовтіння починається на кінцях листя, це, мабуть, нормальне старіння. Якщо жовтий колір починається біля основи листя, значить, температура, ймовірно, занадто висока, знайдіть більш прохолодне місце у вашому будинку. Іншими причинами може бути використання жорсткої холодної води, вплив протягів або хімікатів.

Фото кімнатної рослини Каладіум