Селагінелла (плаунок): як доглядати в домашніх умовах, посадка, вирощування, пересадка, розмноження, фото

Опис усіх особливостей вирощування та догляду за кімнатною рослиною селагінелла. Багато фото, цікаві факти, полив, підживлення, пересадка в горщик.

У рослини Селагінелла, батьківщиною якого є Південна частина Африки та Мексика (південь США), зовнішній вигляд дуже схожий на мохи і папороті. Воно відноситься до сімейства селагінелових та плаунів. Ця рослина в природі вважається за походженням більш давньою, ніж папороть.

У квітів Селагінелла є одна важлива особливість – він практично не переносить відсутність вологості, необхідної для нормального росту та розвитку. Тому тільки для того, хто дійсно хоче зайнятися його вирощуванням у домашніх умовах, вдасться довгий час милуватися його екзотичним тропічним виглядом вельми незвичайним завдяки тоненьким гілочкам з листям-голками. Складається враження, що це своєрідна «черепиця».

Є кілька досить простих правил догляду в домашніх умовах, дотримуючись яких, виходить «приручити» рослину до інших умов проживання.

Види та їх опис

З трьохсот видів, поширених у природі, домашніми визнано лише двадцять п'ять. Вони давно розлучаються квіткарями як декоративна прикраса приміщень. З них найбільшу популярність здобули три види селагінелли:

  • лускоподібна;
  • безніжкова;
  • Мартенса.

При виборі собі відповідного вигляду варто ознайомитися з описом кожної квітки. Тоді можна гідно оцінити його якості.

«Єрихонською трояндою» прозвали селагінеллу в літературі рослина, що росте на півночі та півдні американських континентів. Це лускатий вигляд. Цікаво, що можна придбати її навіть у засушеному вигляді. Вигадливий клубочок листя розкривається при зіткненні з водою.

У пагонів довжина сягає п'яти сантиметрів, утворюючи різьблену форму пера. Воно вкрите маленькими лусочками-листочками, нагорі які мають язичок. За допомогою його квітка може збирати воду.

Безніжний вигляд нагадує мохову поверхню подушечки. Стелиться поверхнею. Висота не більше двадцяти сантиметрів. Це переважно канадський різновид. Стебло коротеньке.

Пагони плоскі та гладкі з тонкими зеленими листками два на один сантиметр. За формою нагадують серце з зазубренятами. Такий вид давно популярний в Англії і відрізняється простотою при догляді і красою.

Батьківщина селагінели Америка. Нагадує кущ заввишки під тридцять сантиметрів. Стебла розташовуються прямо. Листя зазвичай зеленого відтінку, але трапляються екземпляри, у яких оригінальні сріблясті кінці. Виглядає як папороть.

Цікаво, що його корінцям властиво укорінюватися у ґрунті спускаючись поступово зверху. Мабуть, саме ця кімнатна рослина найбільш популярна у квітникарів.

Правильний догляд

Звичайне явище, що теплиця вважається найкращим місцем для вирощування селагінел. Нестача вологості в повітрі робить досить складним догляд у кімнатних умовах. Суперечки не можуть мати квіток, зате структура рослини постійно тішить око своєю яскравою зеленню.

Як вибрати місце для розміщення

Щоб рослина комфортно себе відчувала і нормально розвивалася, потрібно температурний діапазон від п'ятнадцяти до двадцяти градусів. Для північних видів досить трохи більше тринадцяти градусів, але з нижче десяти. Якщо температура вище, це викликає відмирання потемнілих листочків. Протягів домашні селагінели не люблять.

Пряме сонячне світло для рослин абсолютно несприятливе. Західна та східна сторона – ідеальне місце для розміщення. Північна сторона може бути відведена для них. Штучне висвітлення також благотворно впливає їх розвиток.

Як забезпечити необхідну вологість

Підвищена вологість протягом усього року – основна умова довкілля рослини. Як поливати квітку? Потрібно, щоб вологість не була нижчою за шістдесят відсотків. Для цього буде потрібно м'яка вода, яку слід розприскувати протягом дня кілька разів.

Для забезпечення необхідної вологості повітря треба скористатися піддоном. Він знаходиться під горщиком і наповнюється мокрим керамзитом. Для цих цілей допускається використання сироватого сфагнуму. Потрібно врахувати той факт, що підвищена вологість вимагає постійно хорошої вентиляції.

Незалежно від пори року, полив повинен проводитися регулярно. Грунт не повинен пересихати і завжди перебуває у вологому стані. Піддон допомагає забезпечити такі умови. Заливаючи воду через нього, ґрунт забезпечується вологою самостійно. Вода застосовується м'яка та відстояна. Температура – кімнатна.

Розмноження

Найкраще не пересаджувати квітку. Достатньо одного разу на два роки. З весняного до осіннього часу. Весна – найбільш вдалий час при необхідності зробити пересадку якомога раніше.

Форма горщиків має бути ширшою і менш глибокою. На дні укладається дренажний шар. Коли коріння повністю заповнює ємність – це найкращий показник пересадки.

Розмноження насінням (спорами) досить рідко застосовується навіть професійними квітникарем. Найпоширеніший спосіб – вегетативний. При цьому кущі діляться в такий спосіб.

Частина корінця з пагонами, довжина якого до п'яти сантиметрів, відокремлюється і пересідає в горщик. Попередньо туди засипають торф. В оду ємність найкраще розмістити близько п'яти штук. Їх накривають целофаном. Температура має бути градусів двадцять, а ґрунт постійно вологим.

Класифікація можливих труднощів

Стійкість до хвороб рослини досить висока. Єдиний ворог – сухе повітря. В цьому випадку з'являється павутинний кліщ. Боротьба з ним ведеться у вигляді мильного розчину. Крім того проводиться оббризкування. Для цього застосовують розчин актеліка.

Якщо у рослини:

  • Витяглися стебла, то треба додати світла;
  • Почали сохнути або скручуватися листочки. Знизити температуру, збільшити вологість, усунути можливі протяги;
  • Темніють листочки – знизити температуру;
  • Бліднуть листочки – мало світла або вода надмірно жорстка;
  • Малий зріст – недостатньо добрив або маленький горщик;
  • Млявість і м'якість листочків говорить про сильно перелитому грунті і нестачі припливу повітря до корінців.

Фото кімнатної рослини Селагінелла