Сансевієрія: догляд у домашніх умовах, полив, вирощування, пересадка, вибір горщика, фото рослини

Особливості догляду за кімнатною рослиною сансевієрію. Багато фото, цікаві факти про походження, вирощування, пересадка, розмноження, підживлення, полив, вибір горщика.

Довге, зелене, найчастіше рябе гостре листя, що нагадує хвіст екзотичного птаха – візитна картка Сансевієрії. Завдяки їм у народі цю рослину називають тещиною мовою, мовою диявола, зміїною шкірою та щучим хвостом.

Біологічна довідка

Рослина Сансевієрія – це вічнозелений трав'янистий багаторічник, що відноситься до сімейства Спаржеві. У природному середовищі він зустрічається в Азії, Африці та на Мадагаскарі, а також широко поширений як кімнатна рослина.

У різних країнах Сансевієрію називають по-різному. Тіщина мова або жіноча, меч Святого Георгія, хвіст тигра і меч паші – далеко не всі назви цієї дивовижної рослини. Назва ж роду Sansevieria дано на честь італійського вченого та винахідника Раймондо ді Сангро (1710-1771), принца Сан-Северо (Сан-Северо – комуна в Італії).

Види та опис

Усього налічується близько 200 видів, що належать до роду Сансевієрії, які у свою чергу поділяють на три підвиди:

  • Sansevieria
  • Dracomima
  • Cephalantha

Фото Сансевієрії, зроблені в різних куточках світу, показують, що це зовсім не завжди рослина з довгим листям без квіток. Іноді це соковита пустельна рослина, часом тропічна рослина з тонким листям. Багатьом Сансевієріям властива одна риса – листя, як правило, розташовується у вигляді розетки навколо точки зростання.

З регіонів із посушливим кліматом походять Сансевієрії із жорстким товстим листям для зберігання вологи. Їм притаманні спеціальні кутикули, зменшення втрати вологи і циліндрична, більш коротка форма листя.

Субтропічні ж Сансевієрії не потребують таких «аксесуарів», їм притаманні м'якше, ширше і довге листя.

Квіти

Опис квітки рослини також може бути однаковим всім видів. Як правило, це зеленувато-білі, рожеві, фіолетово-червоні та коричневі квітки.

Sansevieria carnea, що росте в Японії та Китаї, здивує ніжними ліловими невеликими квіточками, для Sansevieria cylindrica характерна довга гілка, що росте з розетки, з безліччю блідих квіток, а квітки величезної Sansevieria kirkii, що зростає в Танзаніу. Плоди – червоні та оранжеві ягоди.

У природі квіти Сансевієрії запилюють міль, а й цвітіння, і плодоношення носять нестійкий характер, і насіння утворюється мало. Насіння – не найлегший спосіб розмноження цієї рослини вдома.

Використання у світі

В Африці з листя рослини роблять мотузки. Використовують його і як ліки, що мають антисептичні властивості. Крім того, з листя можна виготовити тятиву для цибулі.

Сансевієрія вважається однією з найвдаліших рослин для вирощування в домашніх умовах, особливо в спальні, завдяки своїй властивості виділяти кисень у нічний час.

В Азії рослину шанують і дарують її на різні свята. Можливо, саме завдяки його цілющим властивостям та здатності очищати повітря, про які знали люди, які жили у далекі часи. Не рекомендується тримати квітку у доступі для маленьких дітей. Незважаючи на її корисні якості, листя Сансевієрії є отруйними.

На Барбадосі Сансевієрію також часто називають «грошовим рослиною», вважаючи, що людина, яка має, завжди будуть гроші.

Сансевієрію можна зустріти у багатьох зарубіжних фільмах як декорацію. Полюбилася рослина і людям, які захоплюються фен-шуй.

Догляд у домашніх умовах

Жителям країн із помірним кліматом більш відома Сансевієрія Трисмугова. У природному середовищі вона зростає на заході Центральної Африки. Довжина листя – 70-90 см (за оптимальних умов може досягати 2 метрів), ширина – 5-6 см.

Особливу увагу потрібно приділити тому, як поливати квітку. Важливою є якість води (підійде нехлорована фільтрована або дистильована вода), так і кількість. Рослина варто поливати лише тоді, коли верхній шар землі стане сухим. При цьому важливо, щоб вода не потрапляла до центру розетки.

При переливі сукуленту коріння може зазнати гнилі. У такому випадку рослину потрібно дістати з горщика, очистити від землі, обрізати коріння, що загнило, обробити зрізу фунгіцитом і посадити в свіжу землю. У холодну пору води полив варто скоротити.

Листя Сансевієрії збирає досить багато пилу, але його легко видалити вологою ганчіркою. Не зайвими будуть водні процедури з пульверизатора.

При надмірній вологості повітря листя може бути схильне до розвитку грибка. Постраждале листя потрібно обрізати, а рослину помістити в місце з більш сприятливими умовами.

Для догляду за рослиною в домашніх умовах не обов'язково використовувати добрива, проте їхнє внесення стане незайвим доповненням до звичайного поливу. Добриво для декоративно-листяних рослин чудово підійде для цього.

До температури Сансевієрія не дуже вимоглива та добре переносить навіть сильну спеку. Рекомендується, щоб нічна температура була нижчою за денну і була не нижче 16 градусів. Оптимальний денний температурний максимум – 28 градусів.

Хороше денне освітлення буде плюсом для того, щоб рослина радувала Вас довгим і яскравим листям. Варто враховувати той факт, що чим рясніші пір'я у Сансевієрії, тим більше світла їй необхідно для збереження контрасту смуг на листі.

Сансевієрію добре розмножувати тоді, коли у неї з'являються нові відростки, бажано навесні. Рослина потрібно дістати з горщика, розділити кореневище ножем і посадити кожну частину у свій горщик, бажано товстий, не забуваючи при цьому про дренаж.

При розподілі листям лист розрізається на кілька частин, підсушується близько двох днів, саджається вертикально у вологий пісок, торф або вермикуліт на глибину близько 2 см.

Ця невибаглива, зелена рослина, що дарує кисень, відмінно підійде для того, щоб додати в будинок свіжість і красу. Воно невибагливе, тому підійде навіть рослинникам-початківцям і, при належному догляді в кімнатних умовах, радуватиме зеленим соковитим листям і, хоч і рідко, невеликими ніжними світлими квітами.

Фото кімнатної рослини Сансевієрія