Фатсія Японська (Аралія): вирощування, пересадка, як і коли поливати, догляд у домашніх умовах

Детальний огляд з фото та описом правильного догляду за кімнатною рослиною фатсія Японська (Аралія). Багато фото, як і коли поливати, пересадка, як годувати.

Фатсія, також відома як аралія японська, — декоративна вічнозелена рослина з пишним листям. Це вид, що росте у Східній Азії, широко поширений у дикій природі, особливо в Японії та на Корейському півострові.

На батьківщині вона росте у тропіках, але добре адаптується до холодних зим. Фатсія може знайти потрібне місце за межами приміщень у південних регіонах нашої країни, а також у будинках та квартирах.

Fatsia japonica – рослина сімейства аралієвих

Найближчий родич фатсії – плющ. У рослини дуже пишний кущ, який у вільному зростанні може досягати до 5 м заввишки. Стебло має тенденцію до розгалуження в основі, тим самим збільшуючи обсяг куща.

Ще одна відмінна риса, яка відразу впадає у вічі на фото фатсії, — велике листя, поперемінно вставлене в стебло. Вони мають довгий черешок, перетинчасто-лопатеву форму і розділені на 7-11 часток. У класичного сорту листя темно-зелене з верхнього боку, світло-зелене з нижнього, а в ширину може досягати навіть 45 см.

Виведені селекціонерами-аматорами різновиду фатсії можуть мати золотий колір листя через мінімізований вміст хлорофілу (сорт Аннелізе) або сріблясто-зелене забарвлення (сорт Шиборі). Сорти різновиду Маргінатис радують око золотою або срібною облямівкою.

Рослина цвіте восени, типовими зонтичними суцвіттями на верхівках гілочок. Квіти Фатсія кремово-білі.

Вирощування фатсії

Фатсія японська дуже невибагливий вигляд. Його вирощують як у вазонах, так і у відкритому ґрунті. При висаджуванні поза приміщеннями кущ добре витримує зимові температури до 0°C.

Рослина погано переносить прямі сонячні промені у літні місяці, це може призвести до швидкого пожовтіння листя. Якщо вирощувати його в приміщенні, потрібно вибирати кімнату з гарною яскравістю, але не опалювальну.

Взимку фатсія погано переносить штучне опалення, тому намагайтеся розміщувати її подалі від батарей та печей. Бажано у приміщенні не допускати пересихання повітря. Коли ця рослина страждає від неадекватної температури навколишнього середовища, її розкішне листя спочатку жовтіє, потім опадає і, нарешті, опадає.

Земля, полив та добрива

Догляд у домашніх умовах нескладний, досить регулярного поливу та добрива. Рослина Фатсія не дуже вимогливий до типу вазонної землі та відкритого ґрунту. Для горщикового вирощування досить хорошого садового ґрунту, змішаного з 20% річкового піску, щоб покращити дренаж.

Необхідно приділяти належну увагу поливу, якого рослині може не вистачати у спеку. Грунт завжди повинен бути добре вологим, з частим поливом влітку і меншим поливом взимку.

Будьте обережні, не перестарайтеся, занадто багато води може призвести до втрати листя своєї форми. Визначитись, як поливати квітку, і перевірити зволоженість просто: торкніться землі, вона повинна бути вологою, але не просоченою водою.

Для тих, хто вирощує у квартирі фатсію, є корисний прийом – час від часу змочувати листя спреєм. Таким чином вони будуть блискучими та яскраво-зеленими.

Періодичне добриво приносить користь рослинам, особливо навесні-літом, у момент вегетативного зростання. Відмінним органічним добривом для аралії є перегній із гумусом дощових черв'яків.

Розмноження fatsia japonica

Fatsia japonica легко розмножується насінням. Кращий час для посадки – кінець весни, при температурі від 10 до 15 ° C. Насіння поміщають для проростання в невеликі горщики діаметром 10 см.

Саджанці, які ніколи не будуть піддаватися впливу прямого сонячного проміння, необхідно пересаджувати в період з вересня по жовтень. Провівши зиму в холодній балконній теплиці, їх пересадять на місце зростання в середині-кінці весни, тобто через рік після посіву.

Загалом весна – ідеальний час для пересадки фатсії. Робити це регулярно, коли вазон занадто малий, щоб вміщати розвиток коренів та енергію рослин. Ваза неналежного розміру ризикує не тримати в рівновазі громіздку рослину.

Якщо ж ви хочете взяти насіння з рослини, знайте, що воно зацвітає рано восени. Тому насіння дозріває ближче до кінця листопада — початку грудня. Кімнатні рослини, вирощені у приміщенні, цвітуть нечасто.

Аралія також може розмножуватися, якщо взяти прикореневі відгалуження у березні-квітні та розмістивши їх у 50% суміші торфу та піску.

Обрізка садового чагарника

Обрізка фатсії переслідує декоративні цілі і служить лише надання рослині компактнішої форми. Рослина відрізняється швидким зростанням і досягає значних розмірів, тому тонкі або подовжені гілки можна обрізати, щоб вона виглядала акуратнішою.

Важливо завжди робити чисті та точні розрізи, щоб не викликати усихання частини куща. Інструмент для обрізки необхідно очистити та продезінфікувати, а надріз зробити над новою ниркою. Найкращий час для обрізки – кінець зими.

Біологічний захист від паразитів

Фатсія може постраждати від нападу різних паразитів, які погіршують її зовнішній вигляд, а також гальмують зростання та можуть призвести до загибелі. Періоди найбільшого ризику – весна та літо.

Бавовняна кошеніль

Навесні потрібно звернути увагу на кошеніль, яка атакує стебла та нижню частину листя, висмоктуючи сік. Кошеніль викликає гниття рослин, а також сприяє утворенню рясної паді та фумагіну.

Комаха можна знищити за допомогою білої мінеральної олії, яка дозволена в органічному землеробстві і використовується тільки для кошенілі. Інші засоби від цього паразита — господарське мило, яке також добре очищає рослини від паді, і мацерат папороті.

Попелиця

Іншими проблемними комахами для фатсії є попелиці, які з'являються у середині весни. Ці комахи особливо нападають на листя, роблячи їх липкими, і висмоктують сік.

Щоб запобігти його присутності, ми рекомендуємо використовувати натуральні мацерати, такі як мацерат часнику та мацерат кропиви. Якщо їх недостатньо і ви зіткнулися із зараженням, ви можете скористатися олією нима.

Фото кімнатної рослини Фатсія