Літопс (Живі камені): догляд у домашніх умовах, вирощування, пересадка, цвітіння, фото, полив

Цікаві факти про кімнатну рослину Літопс (Живі камені). Фото, правила догляду та вирощування, як поливати, пересадка та розмноження, цікаві факти про квітку.

Рід Lithops класу Дводольні сімейства Аізоонових (Aizoaceae) представлений у кімнатній культурі двома десятками видів. Сухолюбна рослина Літопс – багаторічний сукулент, дитя південноафриканських безплідних пустель і скелястих долин.

Інша назва – «живий камінь», а точніше «кам'яне обличчя» – пов'язана зі здатністю майстерно імітувати забарвлення та текстуру каміння та піщаного ґрунту, в яких листовий сукулент росте на батьківщині – у Ботсвані та Намібії.

Подібним кам'яним виглядом має ще одна рослина, яка вміє мімікрувати – близький родич літопса – схожий на граніт плейоспілос (Pleiospilos).

Опис квітки

Рослина літопс, що росте в дикій природі, на три чверті занурена в пісок або каміння. Нагорі для дихання та фотосинтезу залишається лише верхівка з листовими вікнами. Розгалужений корінь, стрижень якого йде глибоко в ґрунт, отримує необхідну кількість вологи. Утримує її від випаровування щільна шкірка на м'ясистому листі.

Тіло «живого каменю» є прикріпленою до кореня парою потовщеного листя діаметром від 20 до 50 мм. Вони майже зрослися біля основи, утворюючи улоговинку і залишивши неглибоку щілину. З цього розрізу у дорослої рослини (не молодше 3-х років), один раз на рік утворюється квітконос. Через таку незвичайну форму літопс на південноафриканському сленгу отримав місцеву назву «готтентотська дупа».

Цвітіння продовжується від 7 днів до півтора тижнів. Квіти літопса схожі на маргаритку або дрібну ромашку, бувають різними за кольором (білий, відтінки жовтого від світлого до темного, помаранчеві тони), іноді з запашним ароматом. На деяких фото літопса видно, що розкриті квіти в діаметрі можуть перевершувати саму рослину.

В результаті запилення формується плід, дрібне насіння якого розвіюється вітром. Виростання з насіння – єдиний спосіб розмноження квітки. Повний цикл розвитку Літопс складає 1 календарний рік. Тривалість життя рослини – до 15 років.

Фази розвитку

Кімнатна рослина літопс у своєму розвитку зберігає циклічність, властиву його дикорослим родичам. Південноафриканські листові сукуленти точно орієнтуються на місяці посуші, що змінюють один одного, сезони дощів, періоди вітрів і холоду.

  1. Під час посухи у літопсів – фаза спокою. Вони задовольняються водою, яку накопичили під час вегетації, і перебувають у сплячці.
  2. З настанням сезону опадів «живе каміння» прокидається. Коли довжина дня скорочується і ночі стають холоднішими, рослина вступає в період активного росту: діляться клітини меристеми, якою заповнена улоговина листової пари. Настає нетривале цвітіння, після закінчення якого стара листова пара випускає зі щілини нове листя.
  3. Зима для літопсів – фаза уявного спокою. Вони не уподібнюються кактусам та іншим сукулентам, що йдуть на холодну зимівлю. Відбувається дуже повільний вегетаційний процес – «линяння». Старе листя, віддаючи новим вологу та поживні речовини, зморщується і усихає до стану напівпрозорого пергаменту. Нова листова пара наливається і потовщується, набуваючи характерного забарвлення.

Річний цикл розвитку у літосів при вирощуванні в домашніх умовах зберігає свою структуру. Але на алгоритм розподілу за календарними місяцями впливають погодні умови, час досвітлення, температурний режим:

З кінця весни рослина відпочиває. В активну фазу циклу вступає в середині літа, зацвітаючи в кінець серпня – початку вересня. Восени формується плід і визріває насіння.

Зиму літопс проводить у стані повільної вегетації. З настанням весни зростання активізується. У травні закінчується оновлення листової пари. У цьому цикл розвитку літопса закінчується.

Особливості догляду

Пристосовуючись до пустельного клімату, літопси відстежують усі параметри довкілля: вологість, температуру повітря та ґрунту, довжину світлового дня. Догляд у кімнатних умовах повинен це враховувати. Також необхідно забезпечити рослині комфорт на всіх стадіях життєвого циклу.

Полив

Волога необхідна рідко і лише в активних фазах циклу. У періоди спокою та сплячки ґрунт тримають сухим, повністю виключаючи полив. Коріння літопса потребує тепла та сухості.

Вологість

Літопс любить сухе повітря. Зволоження обприскуванням, яке імітує росу, може використовуватися тільки на перехідному етапі від спокою до періоду нового зростання.

Температурний режим

Сукуленти – мешканці пустель, легко переносять спеку до +50°С. Для домашньої культури з кінця лютого і до осені досить звичайної кімнатної температури. З початку літа і аж до початку цвітіння рекомендується вставляти літопа на свіже повітря для загартовування. У період спокою їх краще тримати у прохолоді: не нижче 8°С та не вище 14°С.

Освітлення

«Живі камені» не можуть більше 5-6 днів обходитися без світла. Щодня їм потрібно до 4 – 5 годин прямого ранкового сонячного світла, не отримуючи якого рослини починають худнути, витягуватися і хворіти. У період цвітіння потрібна півтінь у післяполуденний час, коли відкриваються квіти.

Грунт

Для приготування субстрату змішуються у пропорції 1:1 легка дернова земля та дрібна гравійна крихта (1-2 мм). Або на 2 частини стандартно ґрунту для кактусів додають 1 частину великого піску.

Характер кімнатних літосів

Літопси популярні у кактусівників, оскільки сукуленти багато в чому схожі за умовами утримання. Але шанувальникам екзотики слід враховувати характерні особливості «живого каменю».

Як поливати квітку: Вологи має надходити стільки, щоб через півгодини ґрунт був сухим. Надлишковий полив згубний для рослини. Літопс погано переносить попадання крапель на листя (можливий опік) та застій води у улоговині між ними (сприяє загниванню).

Як регулювати надходження світла: Після похмурої зими рослина не повинна раптово опинитися на весняному сонці, його треба привчати до яскравого світла поступово.

Опівдні квітучим екземплярам буває потрібне легке притінення – досить москітної сітки або легкої вуалі. За відсутності сонячних днів застосовують світлодіодні або люмінесцентні лампи. Їх ставлять з відривом 7-10 див від плошки.

Як садити «живе каміння»: Краще вирощувати не поодинці, а групами по 3-5 екземплярів, розміщуючи їх через 2см в одній ємності, широкій та неглибокій. Така любов до сусідів у літопсів від природи, де вони ростуть колоніями.

Видова різноманітність

Рід Lithops вкрай різноманітний за розмірами, формою та забарвленням листя. У ширину і висоту вони можуть досягати до 5 сантиметрів, бувають плоскими або опуклими, мають однотонне забарвлення або прикраси у вигляді малюнка, цяток, кольорових плям.

Видові епітети літопсам присвоюються за кількома критеріями:

  • Характеристика рослини: красивий, тонколінійчастий, бородавчастий, окоподібний, оливково-зелений, розчепірений, рудоголовий, мармуровий, розділений;
  • назва місцевості, в якій виростає: соленорослий, марієнтальський, караський, герметичний (знайдений у закритому районі алмазних копалень Спергебіт).
  • ім'я вченого-ботаніка: літопси Мейєра, Лестлі, Аукамп, Дінтера, Гейєра, Франца, Вернера.

В умовах міської квартири ідеальним для вирощування рослини-екзоту є південне чи південно-східне вікно. Знаючи особливості літопсів і дотримуючись правил догляду, можна зібрати велику колекцію цих дивовижних сукулентів.

Фото рослини Літопс (Живі камені)