Граптопеталум (140 фото): інструкція, як доглядати за рослиною в домашніх умовах

Інструкція, як доглядати за кімнатною рослиною граптопеталум. Фото кімнатної рослини, цікаві факти про походження, як поливати, як пересаджувати.

Граптопеталум – сукулент, що відноситься до сімейства Толстянкових. Історичною батьківщиною рослини вважається Мексика та південно-західна частина Америки. Найчастіше ці сукуленти зустрічаються у посушливих передгір'ях.

У дикій природі граптопеталуми здатні виростати до майже метрової висоти, у кімнатних умовах вони є дуже компактні чагарники.

Поширені види

У дикій природі зустрічається безліч підвидів цього сукуленту. Не всі з них підходять для вирощування в домашніх умовах, але все ж таки вибір дуже широкий. Нижче наведено описи видів квітки, найбільш популярних серед квітникарів. Також ви можете ознайомитися і з фото граптопеталумів, описаних нижче.

Вродливий

Граптопеталум красивий (Bellum), так званий Мексиканською зіркою або Таціусом. Низькорослий сукулент з короткими стеблами та м'ясистим листям, що формують собою плоскі розетки. Квітки цього виду рожевого кольору, із загостреними пелюстками, своєю формою нагадують зірочки.

Парагвайська

Граптопеталум парагвайський (Paraguayense), сукулент з м'ясистим, сріблясто-сірим листям, що загострюється до кінців. Формує невеликі розетки, як правило, до трьох сантиметрів у діаметрі. Квіти у парагвайського підвиду білі із рожевими смужками.

П'ятитичинковий

Граптопеталум п'ятитичинковий (Pentandrum). Акуратний кущик з бузково-сріблястими листочками і прямим стеблом. Листя сукуленту формують компактні верхівкові розетки, квіти у нього великі, світло-рожеві з бордовими краями.

Нитконосний

Граптопеталум нитконосний (Filiferum). Має листя сіро-зеленого кольору з гострими червоно-коричневими краями. Листя формує розетку до десяти сантиметрів у діаметрі. Квітки великі, розташовані у суцвіттях до 5-6 штук.

Аметистовий

Граптопеталум аметистовий (Amethystinum). Низький напівчагарник неймовірного сіро-рожевого забарвлення. Листя м'ясисте, нагадують за формою округлі виноградини. Квіти білі з червоною окантовкою, п'ятикутної форми.

Граптопеталум невибагливий у догляді, але все ж таки вимагає дотримання певних правил догляду в домашніх умовах. При їх дотриманні можна виростити безліч неймовірно привабливих екземплярів.

Освітлення та температура

Граптопеталум любить світло, але не любить прямих сонячних променів. Вони здатні обпалити ніжну поверхню сукуленту, тому світло має бути розсіяним. Протягом майже всього року рослина добре почуватиметься при кімнатній температурі, але взимку необхідно влаштовувати їй період спокою зі зниженням температури до +8-10˚С.

Вологість повітря та полив

Рослина граптопеталум не потребує додаткового зволоження повітря, тому що йому спочатку звичний посушливий клімат. З цих причин необхідно бути обережним і під час поливів: надлишок вологи здатний убити кам'яну квітку.

Як поливати квітку без загрози нашкодити їй? Дочекайтеся висихання ґрунту приблизно до середини горщика, і лише тоді вносите вологу. Надлишок, що зібрався в піддоні, обов'язково потрібно зливати. У другій половині осені поступово починайте знижувати частоту поливу, практично припиняючи таку в період зимового спокою.

Ґрунт та його підживлення

Сукулент відмінно почуватиметься у готовій суміші для сукулентів з магазину, але ґрунт можна підготувати і самостійно.

Для цього необхідно змішати в рівних пропорціях пісок, листову землю та дерни, додавши невелику кількість деревного вугілля. Втім, деревне вугілля можна внести і до готової суміші – його наявність благотворно впливає на здоров'я кореневої системи.

Добрива вносити не обов'язково, але допустимо. При виборі підживлення в магазині, зверніть увагу на її призначення: ідеально підійдуть тільки суміші для суккулентів та кактусів, а ось інші суміші, навіть універсальні, здатні навіть нашкодити рослині через дисбаланс живильних елементів.

Підживлення вноситься максимум раз на місяць і виключно в період цвітіння сукуленту. На час зимового відпочинку будь-які підгодівлі мають бути припинені.

Пересадка

Пересадка в новий горщик є великим стресом для граптопеталуму, тому не рекомендується проводити її без причини. Такою причиною може бути захворювання кімнатної рослини, що вимагає свого лікування обробки коренів і зміни грунту, або, наприклад, розростання сукуленту до тісноти.

При виборі горщика орієнтуйтеся на його невелику глибину та велику площу. На дно контейнера обов'язково потрібно внести рясний дренаж.

Розмноження

Найбільш поширеним і доступним способом розмноження сукуленту є відокремлення від основної рослини верхівкових і бічних розеток з подальшим їх укоріненням. Відростки обережно відокремлюються від маткової рослини і висаджуються у контейнер із піском. Контейнер рекомендується накрити плівкою або склом для створення тепличних умов якнайшвидшого розвитку кореневої системи, періодично відкриваючи його для провітрювання. Після вкорінення молоді сукуленти висаджуються у постійний горщик.

Деякі квітникарі пророщують насіння рослини, але цей спосіб набагато складніший і часвитратніший.

Шкідники та хвороби

Гниль

Найчастішою хворобою, що вражає рослину, є загнивання кореневої системи або основи розеток. Причиною є надмірний полив, або занадто холодна температура навколишнього повітря.

Для лікування рослини необхідно видалити уражені ділянки, змінити ґрунт і горщик, в якому містився сукулент, після чого переглянути умови догляду в кімнатних умовах.

Паразити

Сукуленти рідко уражаються шкідниками, але зараження павутинним кліщем або борошнистим червцем все ж таки можливе. При виявленні комах рослину необхідно негайно помістити в карантин та провести неодноразову обробку інсектицидами.

Поширені труднощі

  • Суккулент перестає розвиватися, випускає занадто дрібне листя – горщик занадто малий для нього, необхідно зробити пересадку в більший контейнер.
  • Підсихає листя, опадає бутони – рослині не вистачає вологи, або температура навколишнього повітря занадто висока.

Догляд за граптопеталумом здатний виявити навіть недосвідчений квітникар, рослина не вимоглива, головне – підібрати оптимальний режим поливу. Кам'яні квіти граптопеталум дійсно заслуговують на любов і увагу, хоча б тільки одними своїми винятковими декоративними якостями.

Фото граптопеталуму