Амарилліс (150 фото): правила вирощування та догляду за рослиною в домашніх умовах

Огляд корисних порад від досвідчених флористів з догляду за кімнатною рослиною Амарілліс. Цікаві факти, правила поливу, розмноження, пересадка, особливості правильного розміщення.

Серед домашніх рослин особливою витонченістю виділяються рідкісні кімнатні квіти амариліс. Вибагливість у догляді екземпляр компенсує своєю красою.

Опис амариллісу

Довгі листові пластини беруть початок від основи стебла. Розміщуються в два ряди, виростають до 60 см. Стебло щільне. Опис квітки включає суцвіття у формі парасольки, яке збираються до 12 квіток.

Пелюстки становлять коло діаметром до 8 см. Пофарбовані в широкій палітрі відтінків від білого до глибокого червоного кольору. У щільних пелюсток гладка поверхня, не буває махрових країв. Квіти деяких сортів покриті смугами чи облямівкою.

Маленькі цибулини розміром 6 см. Рослина доживає до двадцяти років, цвітіння припиняється на п'ятнадцятому році.

Умови утримання

Рослина амариліс – африканський ендемік, віддає перевагу сухим сонячним місцям, що відбивається на вимогах до оптимальних умов вирощування.

Ґрунт удобрюють один раз на місяць, квітці потрібен високий вміст у ґрунті корисних мінеральних та органічних сполук.

Кімнатній рослині комфортно при температурі до 25 0С і денному освітленні не менше 14 годин. Раціонально утримувати вікнах з південного боку. Погано переносить різкі температурні перепади під час провітрювання. Застій повітря небажаний.

Перед тим, як поливати квітку, слід переконатися, що земля підсохла. Кореневій системі потрібна помірна вологість, при надлишку погіршується стан коріння. Поливають 1-2 рази на тиждень, надлишки вологи зливаються в піддон. У горщик насипають дренаж. Обприскувати листя не треба.

В осінні та зимові місяці інтенсивність природного освітлення падає, що пригнічує стан квітки. Компенсують установкою підсвічування.

Період спокою

Режим відпочинку настає наприкінці весни та перших місяцях літа і триває до трьох місяців. У цей період грунт не удобрюють, суху землю періодично обприскують водою. Цибулину поміщають у затінене місце з температурою не вище 10°С.

Поява квіткової стрілки означає, що період спокою закінчився і рослина потребує підживлення та поливу.

Квітки амариллісу

Цвітіння припадає на кінець літа, початок осені, триває близько 3 тижнів, листя в цей час вже опали. Квітконосне стебло досягає висоти 40-60 см. Виростають до 3 квітконосів. Суцвіття випромінюють приємний виражений аромат.

Велика кількість дітей призводить до відсутності цвітіння. Чергування фаз відпочинку та спокою, відсутність хвороб та достатнє харчування підвищує можливість цвітіння при догляді в кімнатних умовах.

Розмноження

Відбувається насінням та цибулинами. Цікавим фактом є отруйність цибулини, тому рослина захищається в диких умовах від шкідників. Посадка цибулини:

Видаляють частини, що підгнили, і темні лусочки. Обробляють слабким розчином марганцю, щоб убезпечити від ураження грибками та бактеріями. Свіжі місця зрізів посипають вугіллям.

Втикають у ґрунт, залишають відкритою 1/3 частину цибулини. Квіткова стрілка виросте без земляної перешкоди.

Поливають через піддон. Цвітіння відбувається на третій рік.

Вирощування в домашніх умовах із насіння має особливості. Використовують останні зібрані коробочки із насінням. Просушування зменшує кількість насіння, що проросло, схожість триває 5 тижнів після збору.

Готують землю. Змішують рівну кількість листового та дернового грунту, піску та перегною, поливають. Насіння присипають шаром землі не товще 5 мм.

Паростки з'являються через 8 тижнів. В індивідуальні ємності пересаджують сіянці із двома листками.

Пересаджування

Раз на 4 роки, при правильному догляді в домашніх умовах, рослину переміщують у новий горщик, під час в'янення квітконоса. Вибираючи вазон, враховують розміри коренів, які витягуються в ємності та не зможуть повноцінно розвинутися у неглибокій тарі. Виконують кілька етапів:

 1. Насипають у горщик суміш із листової, дернової частини та перегною в рівних кількостях. Роблять дренажний шар щонайменше 3 див.
 2. Квітку часто поливають. Дістають із горщика акуратно, не пошкоджуючи коріння, обрізають гниль. Видаляють дочірні паростки.
 3. На дренажний шар насипають більшу частину земляної суміші. Перевалюють рослину зі старого горщика, висипають залишки суміші, закривають дно.

Видова різноманітність

У рід входить лише 2 види, інші сорти – гібриди. Гіппеаструм помилково сприймають як амариліс, вони мають схожі морфологічні ознаки. Ці рослини входять до однієї родини.

Відмінність:

 • Цибулини гіпоаструму більші.
 • Форма пелюсток різна. Бутонів у амариллісу більше, до 12 штук, квітки зібрані в зонтикоподібне суцвіття.
 • Гіппеаструм практично не пахне, квіти амариллісу мають приємний аромат.

Гервазе

Рослина висотою до 70 см. На фото амариллісу білі квіти вкриті рожевими та червоними смужками, з широкою центральною частиною та загостреним краєм.

Беладонна

Ароматні квіти заввишки до півметра. Зелене листя закриває стовбур по всій довжині. Суцвіття складаються з квітів з діаметром до 10 см, формою дзвін, що нагадують.

Мерилін

Пелюстки з махровими краями, молочного відтінку, що переходить у зелень. Зацвітають по 4 бутони на одній рослині.

Пікоті

Білі пелюстки покриті червоною облямівкою, серцевина жовтуватого відтінку. Квітка виглядає незвичайно, діаметр зібраних пелюсток до 20 см, що відносить його до великих бутонів.

Гранд Діва

Розкішна квітка темно-червоного кольору з об'ємними щільними суцвіттями збирається по 5 штук. Підходить для розведення на садових ділянках, добре переносить висаджування на відкритий ґрунт.

Ознаки хвороби

Погіршення стану здорових цибулини, квіток та листя є симптомами ураження хворобою або паразитами.

 1. Поява білих плям є ознакою зараження борошнистим черв'яком.
 2. Коричневі плями виникають від життєдіяльності псевдощитівки.
 3. Квітки чорніють у холодному приміщенні з високою вологістю.
 4. Листя жовтіє від підвищеної вологості ґрунту в горщику. Втрачають колір і в'януть від гниття коріння.
 5. Уповільнюють зростання та нормальний розвиток листя зараження амарилісовим червцем.
 6. Цибулини гниють при ураженні кліщем або нарцисовою мухою.

Фото кімнатної рослини Амарілліс