Росянка (Хижа рослина): вирощування в домашніх умовах, догляд, пересадка, опис, фото, цікаві факти

Цікавий огляд усіх особливостей догляду за хижою кімнатною рослиною росичка. Багато фото, правила догляду, полив, пересадка, підживлення, як вирощувати у квартирі чи приватному будинку.

Світова флора не перестає дивувати різноманітністю видів, які по-своєму цікаві та неповторні. На всіх континентах, населених людьми, живе екзотична рослина Росянка (інша назва – дросера). Дивина природи пристосувалася до будь-яких умов: піщаних схилів, болот, гор. Трав'яниста рослина живе кілька десятиліть, хоч і росте довго.

Особливість полягає в способі харчування: росянка – хижачка, яка любить поласувати комахами, а деякі більші види поглинають навіть молюсків та земноводних. За рахунок такого раціону рослина отримує поживні речовини і не потребує додаткових підживлень добривами.

Розмір листя варіюється від 5 мм до 60 см. Форма довга або округла. Бувають черешкові або ростуть із стебла. На фото росички видно, що поверхня покрита особливими волосками, які виділяють липкий сік, схожий на росу.

Вії мають блідо-рожеве, зелене або жовте забарвлення.

Квітки можуть бути білі або рожеві, діаметр 1,5-4 см. Подібно до соняшника, вони розкриваються при появі сонця і повертаються в його напрямку.

Коренева система тендітна. Єдина функція – поглинати вологу та утримувати рослину в ґрунті.

Особливості харчування

З опису квітки ясно, що з повноцінного життя йому мало вологи, рослина має харчуватися живими організмами.

У соку містяться органічні сполуки, які паралізують комаху, що сіла на росичку. Потім лист швидко згортається, починає діяти фермент: спочатку він пом'якшує тканини, потім повільно перетравлює (кілька днів).

Цікавий факт: рослина реагує лише на об'єкти, що містять білок. На тиждень йому достатньо 2-3 комах. Якщо таких немає в будинку, потрібно виносити росичку на вулицю для полювання.

Утримання та догляд будинку

Росянка уособлює не лише красу дикої природи. Вона також приносить користь, позбавляючи настирливих комах, її використовують у медичних цілях. У квітникарів рослина-хижак викликає чималий інтерес, багато хто вирощує його в домашніх умовах.

Це не примхливий представник рослинного світу, але деяких вимог слід дотримуватися:

 1. Освітлення має бути добрим, але розсіяним.
 2. Температура. Добре переносить холод. Взимку 5-12 градусів, улітку залежить від виду: від 18 до 30.
 3. Вологість повітря щонайменше 70%. Рекомендується постелити на дно мох і регулярно обприскувати рослину водою.
 4. Ґрунт. У природі росичка мешкає у ґрунті зі слабким вмістом мінералів, тому і для кімнатної рослини підійде суміш: пісок, торф'яний мох, перліт.
 5. Поливати раз на тиждень, решту часу підтримувати грунт вологим за допомогою обприскувача. Вода має бути очищена, також підійде дощова або тала.

Взимку листя опадає, рослина не виявляє інтерес до комах. В цей час необхідно перенести його в прохолодне місце, де немає опалювальних приладів. Вологість потрібна висока. Наприкінці зими можна пересадити.

Розмноження та пересадка

Більшість видів здатні до самозапилення. Самостійно розводити росичку так само легко, як і доглядати в домашніх умовах.

Вегетативний метод, буває двох видів:

 1. Кущ поділити на фрагменти разом із коренем і висадити на окремі ємності. Рослина швидко приживається до нового місця.
 2. Підготовлені живці помістити у воду або зволожений торф'яний мох. Після укорінення посадити у горщики.

Без зусиль можна самому зібрати насіння дросери. Для такого розмноження необхідно помістити посадковий матеріал у вологий мох. Організувати хороше освітлення та накрити майбутню квітку плівкою. Температура під куполом має бути не вище 25 градусів.

Протягом 25-30 днів з'являться перші сходи. Коли виросте 3-4 листочки, можна висадити у ґрунт. Щоб рослина дозріла, знадобиться 3-4 місяці.

Щоб оновити ґрунт, потрібно робити пересадки 1 раз на 2 роки. Відповідний час – після пробудження, навесні. Для цього потрібно:

 • Місткість висотою 10 см;
 • зволожений грунт повинен бути легким, не щільним;
 • кислотність ґрунту 4 pH;
 • пошкоджене коріння прибрати;
 • зробити невелику ямку та посадити;
 • накрити плівкою, створити півтінь.

Близько тижня росянка звикатиме до нового місця, потім прокинуться інстинкти хижака.

Види

Завдяки високій здатності адаптуватися в різних природних умовах, м'ясоїдна рослина поширена по всьому світу і має безліч видів.

Капська росянка – найкрасивіша квітка, яка росте і радує цвітінням весь рік. Має невисоке стебло (13 см), довге листя та білі квітки. Догляд у кімнатних умовах не складе проблем.

Королівська – рідкісний вид, що мешкає у Південній Африці. Довжина стебла 29-32 см, листя – 0,7-2 м, квітки пофарбовані в рожевий.

Круглолистная – поширений вид, що мешкає на торф'яних болотах. Ця рослина зустрічається в Америці, Європі, Азії. Листя овальної форми, стебло 20 см. Відрізняється морозостійкістю. Речовини, що містяться у верхній частині, допомагають при проблемах органів дихання.

Англійська. Батьківщиною є Гаваї, що також зустрічається на Кавказі, в Середній Азії, Росії, Україні, Білорусі. Підходить піщаний болотистий ґрунт. Листя 9-11 см, висота рослини 9-24 см.

Двоскладна росичка — найбільша, росте до 65 м. Вузьке листя роздвоєне, разом із стеблом нагадує рогатку. Ареал – Австралія.

Хвороби та комахи-шкідники

Дроссері можуть нашкодити лише попелиця та павутинний кліщ. Позбутися паразитів допоможуть інсектицидні засоби. Якщо вражений квітконос, його необхідно обрізати, щоб рослина не витрачала сили на відновлення.

Неправильний догляд є причиною захворювань росички. Не знаючи, як правильно поливати квітку, можна знайти її на загибель. Якщо в ґрунті не вистачає вологи, сік на листі висихає і рослина не може ловити комах.

При надмірній вологості починається коренева гниль, що призводить до пожовтіння та усихання листя. У такій ситуації потрібно пересадити квітку, попередньо видаливши пошкоджене коріння та листочки.

Користь та застосування

Не лише хижий, а й отруйний екземпляр потребує обережності при зверненні. Незважаючи на це, квіти росички мають цілющу дію. У традиційній та народній медицині використовуються всі частини – як свіжі, так і сухі. З них виготовляють мазі, відвари, настоянки.

У дросері містяться речовини, які допомагають при лікуванні бронхіту, підвищеній температурі, астми, діареї, шкірних захворювань та інших.

Корисні властивості рослини застосовуються при знятті запалень як сечогінний засіб. Також допомагають при проблемах травної та нервової системи. Мазі позбавляють мозолів і бородавок.

Фото рослини Росянка