Сарраценія: інструкція з догляду в домашніх умовах, як і коли поливати, фото, пересадка, підживлення, цікаві факти

Детальний опис усіх особливостей хижої рослини сарраценія. Рекомендації щодо вирощування та догляду в домашніх умовах, фото, цікаві факти, зовнішній вигляд.

Напевно, у кожного любителя кімнатних рослин іноді виникає бажання урізноманітнити свою колекцію дивовижним екземпляром. Але тут виникає питання, яка з екзотичних квіток не вимагає екзотичного догляду? Адже відтворити звичні для рідкісних рослин умови не завжди можливо, наприклад, за умов звичайної квартири.

Відмінним рішенням у такій ситуації може стати Саррацінія. Ця квітка-хижак, що харчується комахами, родом із Північної Америки, переважно із західного узбережжя материка.

Він багаторічний і росте зазвичай на торф'яних болотах, але виявилося, що вирощування в домашніх умовах цілком можливе. Гарною назвою квітка завдячує натуралісту з Канади з прізвищем Сарразен, який вперше описав рослину аж у 1700 році.

Опис

Рослина має досить складну будову, і перед її придбанням варто ознайомитися з фото Сарраценії, для розуміння зовнішнього вигляду. Так як Сарраценія росте в болотистій місцевості, то харчування їй не вистачає через мізерність ґрунту, звідси і відбулася її «хижість», яка безпосередньо вплинула на будову квітки.

Все листя або більшість з них являють собою пастки для комах у вигляді трубок, що розширюються до верху, формою нагадують глечик. Їх може бути до сорока штук на одному кореневищі, а завдовжки вони досягають ста сантиметрів.

Кожен лист, ще їх називають «асцидією», приблизно на одну п'яту частину наповнений травним соком у вигляді нектару, який приваблює жертв.

Комахи залітають усередину листочка, зісковзують по гладкій внутрішній поверхні вниз і вибратися вже не можуть. Цьому перешкоджають дрібні волоски на стінах. Травний сік розчиняє жертву, і рослина отримує поживні речовини, що відсутні.

Небагато уваги варто приділити опису квітки. Власне квітка у кожної окремої рослини одна, діаметром до 5 сантиметрів із п'ятьма пелюстками. Квіти Сараценії зазвичай вище її листя.

Види Сарраценії

Всього відомо десять видів рослини Сарраценія і варто враховувати, що не всі вони підходять для розведення будинку.

Пурпурна

Найпоширеніший вид, як у природі, і у садівництві. Має червоне або зеленувато-пурпурне листя висотою близько 15 сантиметрів. Висота квітконоса приблизно 30 сантиметрів. Рослина випромінює слабкий аромат, схожий на фіалковий.

Дивовижна особливість цього у тому, що у природі у його нектарі відсутня травний секрет. Натомість у глечику-пастці живуть личинки комарів. Вони плавають у рідині, поїдаючи комах, що потрапили всередину, і виділяють продукти життєдіяльності, якими і харчується пурпурова Сарраценія.

Жовта

Цей вид знаходиться на другому місці за популярністю. Має неприємний різкий запах. Листя жовто-зелене з червоними прожилками, близько 70 сантиметрів заввишки, з кришечкою на кінці.

Примітно, що кришечка потрібна не для того, щоб утримувати комах усередині листа, а для захисту від потрапляння всередину вологи, яка може розбавити нектар і знизити в ньому концентрацію ферментів і кислот.

Пситтацина або папуга

Також підходить для розведення в домашніх умовах.

Єдиний у своєму роді вигляд, листя якого всередині липкі, а кришечка глечик закривається при попаданні в нього комах. Вони широкі і формою нагадують скоріш не глек, а клешню чи дзьоб папуги, звідси й друга назва.

Колір варіюється від червоного, до чорного. Виростає у більш вологому ґрунті, ніж інші види, а може й повністю рости у воді.

Червона

Свою назву цей вид отримав за довгу червону губу, якою закінчуються листи. Вони служать для залучення комах і завдовжки досягають 60 сантиметрів. Решта поверхні листа так само червона, хоч і не така яскрава.

Це основні види роду Сарраценієві, інші поширені слабо, наприклад мала, бліда або Фархама, а Сарраценія білолиста взагалі віднесена до видів, що вимирають.

Вирощування та догляд

Хоча квітка вважається невибагливою, звичайно ж, існує кілька особливостей догляду в домашніх умовах, про які потрібно знати. У середній смузі Росії трапляються випадки розведення квітки просто неба. Для цього необхідно відтворити звичну обстановку, а саме – штучний ставок чи болотце.

При посадці безпосередньо в будинку необхідно брати глибокий горщик з піддоном і підготувати субстрат з трьох інгредієнтів:

  • 4 частини верхового торфу;
  • 2 частини кварцового піску;
  • 1 частина сфагнуму;

Можна придбати і готовий ґрунт у магазині, головне, щоб він був пухким і дихаючим, а рівень pH був не більше 5-6 одиниць. Пересадка потрібна не частіше ніж один раз протягом двох років. Її проводять навесні перед періодом цвітіння.

Поливати квітку слід лише дистильованою водою. Підійде дощова, тала або відфільтрована. Поливати потрібно постійно, стежити, щоб у піддоні було приблизно 3 сантиметри води. Необхідно врахувати, що Сарраценія має період спокою, який настає взимку. У цей час квітку поливають не частіше ніж один раз на тиждень.

Підгодовувати рослину не обов'язково, максимум раз на місяць можна закладати одну дрібну комаху в глечик-пастку. Використовувати м'ясо чи рибу не можна. Якщо в теплу пору року квітка знаходиться на балконі або веранді, то вона підгодується самостійно.

Так як природне місце існування Сарраценії це болотиста місцевість, в якій відсутні дерева, то вона звикла до великої кількості сонця і до досить високих температур.

Оптимальна температура – близько 25 градусів, а тривалість світлового дня – 10-12 годин. При необхідності доведеться продовжувати день штучно, тому що листя починає втрачати свою яскравість, але повертати квітку до джерела не рекомендується – вона не дуже добре ставиться до змін положення.

У період спокою температуру навколишньої рослини повітря необхідно знизити до 10-15 градусів інакше вона загине.

Цвітіння та розмноження

Період цвітіння настає у різних видів у різні часи, від ранньої весни до червня. У цей період необхідно повернути квітці температуру повітря 23-25 градусів, часті поливи та велику кількість світла.

Перед його настанням доцільно проводити пересадку, при необхідності, а також можна здійснити розмноження рослини за допомогою поділу кореневища. Це найбільш поширений і менш трудомісткий спосіб, але лише за умови, що квітка досить розрослася і має міцну кореневу систему.

При пересадці кореневище ділиться максимум на дві частини і висаджують кожну у свій горщик. Але зацвітуть вони не скоро, лише через 3 чи 4 роки.

Другий спосіб, з використанням насіння, пов'язаний із певними труднощами і не завжди гарантує результат. Для початку насіння вимочують добу в дистильованій воді. Потім викладають у мокру тканину або ґрунт і поміщають у холодильник на місяць. Потім насіння повертають у тепло, викладають на торф і ставлять під лампу на 16 годин на добу. Ще через місяць з'являються перші паростки, а пересаджувати їх в окремі горщики можна лише ще через рік.

Приручити хижака

Незважаючи на наявність певних особливостей та нюансів, які потрібно враховувати Сарраценія може стати супутником практично будь-кого. Догляд у кімнатних умовах зможе забезпечити кожен, навіть квітникар-початківець.

Хворобам чи шкідникам вона піддається трохи більше інших кімнатних рослин, а поява жовтого листя чи загнивань свідчить у тому, що потрібно поміняти грунт чи відрегулювати полив.

У хороших умовах квітка здатна прожити до 30 років, тому приклавши трохи кохання можна перетворити хижака на друга на довгі роки.

Фото Сарраценії