Жирянка комахоїдна: інструкція, як доглядати за хижою рослиною в домашніх умовах

Детальний опис усіх особливостей догляду за кімнатною рослиною жирянка комахоїдна. Багато фотографій, цікаві факти, особливості, як і коли поливати, пересадка, розмноження.

Pinguicula (масляник, жирянка) – незамінний для тих, хто любить квіти, ненавидить комах і вже добре розуміється на догляді за рослинами.

Це хижа квітка, яку легко вирощувати, за умови, що ви забезпечите її хорошим освітленням і чистою водою, як бонус, якщо ці кімнатні рослини будуть «щасливі», то віддячать вам цвітінням один або два рази на рік.

Грунт

Суміш торф'яного моху з перлітом (або піском) – співвідношення приблизно 50/50. Якщо ви використовуєте суміш торф'яного моху, рослини можна поливати на регулярній основі, поливаючи при наближенні торф'яного моху до висихання, але не дозволяючи йому висохнути повністю.

Чистий сфагнум. Горщик можна поставити в неглибоку воду, але слід дати висохнути кожні 3-4 тижні протягом короткого періоду, щоб забезпечити насичення киснем кореневої зони.

З варіантами торф'яного моху та сфагнуму коріння та рослина залишаються вологими довше, тому що ці середовища містять більше води, ніж каміння – це може бути кращим вибором для розведення квітки жирянки у сухому кліматі.

Суміш для горщиків для орхідей – суміш кори, пемзи та перліту в нижній половині горщика та верхній шар моху сфагнуму. Якщо ви використовуєте кору орхідеї чи каміння, горщики можна постійно ставити у неглибокий лоток із водою.

Вологість

Існує думка, що для рослини жирянка необхідна висока вологість – за умови, що ви також забезпечуєте гарний повітряний потік. Однак висока вологість та застійні умови часто викликають гниття листя та коріння.

Поки ви даєте рослинам гарне світло і підтримуєте їх коріння вологим, низька вологість не є проблемою. Вологість дійсно не має великого значення, якщо ви не дозволяєте рослинам надто висихати.

Найбільша проблема, з якою ви зіткнетеся при вирощуванні жирянки, полягає в тому, що живий мох має тенденцію переростати дрібні види квітів.

Якість води та полив

Не використовуйте водопровідну воду. Як і більшість хижих рослин, масляник найкраще справляється з чистою водою, яка не спалює коріння та не викликає проблем при випаровуванні води.

Якщо ваша вода багата на мінерали, ці солі можуть з часом концентруватися в міру того, як ви поливаєте і вода випаровується. Це може призвести до умов, які не можуть проігнорувати квіти. Також підійде дистильована вода або вода зворотного осмосу – чиста вода без мінералів.

У питанні як поливати квітку, головне не мочіть розетки зверху, а точніше, уникайте потоку води зверху та не дозволяйте воді накопичуватися на листі. Це можна зробити, щоб очистити листя, на яких накопичилося багато мертвих комах. Однак дрібніші рослини, як правило, більш сприйнятливі до гниття листя і крони, якщо вода накопичується і залишається в розетці.

Натомість використовуйте воду з пляшки, в кришці якої є єдиний отвір – це дозволить вам зволожувати рослину цілеспрямовано, не потрапляючи на все листя.

Вимоги до світла

Pinguicula добре справляються із помірно яскравим світлом. Вирощуйте в домашніх умовах поруч зі східним або західним вікном, звідки вони потрапляють під прямі сонячні промені в ранні або пізні години дня. Пряме сонце опівдні може бути занадто жарким і обпалити листя.

Вони також дуже добре почуваються під світлодіодними лампами для вирощування, де інтенсивність світла більш стабільна протягом дня.

Якщо ви використовуєте світлодіодні ліхтарі, виберіть близько 18-24 Вт, якщо рослини знаходяться ближче до світла, вибирайте меншу потужність (12-18 Вт); і якщо вони далі, виберіть вищу потужність, тому що ви втратите інтенсивність світла через розсіювання.

Сезонність та зміни листя

Доповнюючи опис квітки, слід зазначити, що квіти можуть бути сезонними, залежно від вашого типу, здатні зазнавати сезонних змін, які визначаються за світловим періодом (тривалість світлового дня).

Взимку, коли дні трохи коротші і прохолодніші, листя може стати менше і соковитіше (і вони можуть перестати ловити комах).

Влітку, коли дні довші, листя стає більшим, пишнішим і дає більше роси для лову комах.

Якщо ви вирощуєте при штучному освітленні, рекомендується трохи відрегулювати світловий час відповідно до сезонних коливань (10 годин взимку та 14 годин влітку). Це допоможе вашій рослині дотримуватися свого циркадного ритму та щорічних змін.

Добриво та підживлення

Не використовуйте хімічні добрива – вибирайте комах. Як правило, вам все одно можна обійтися без необхідності підгодовувати рослину, оскільки більшість «їди» надходить від світла.

При догляді в кімнатних умовах жирянки харчуватимуться крихітними ґрунтовими комахами (такими як кліщі, колемболи і т. д.) і матеріалом, який природно вже знаходяться у ваших горщиках – ось чому вони стануть хорошими компаньйонами для людей, які вже мають багато рослин !

Розмноження

Є три способи розмноження: вегетативне клонування з висмикуванням листя, розподілом або насінням. Всі три досить легко зробити, проте, висмикування листя має тенденцію до трохи швидкого, ніж якщо використати розсаду.

Розподіл рослини слід робити лише пізньої весни, коли цвітіння завершиться, і рослини природно розділяться на кілька нових розеток.

Майте на увазі: рослини, вирощені з насіння, матимуть більшу варіабельність, ніж клоновані листові рослини (які були б ідентичні батьківській рослині, від якої вони походять).

Поділ

Коли Pinguicula укорінилася, вона зацвіте навесні, і в той же час з новими бутонами розетка часто розщеплюється на 2 або нові розетки. Після того, як цвітіння завершиться і коли розетки почнуть давати власний набір листя, ви можете просто розділити їх.

Краще використовувати гострий ніж і відрізати відросток від основної матері, але переконайтеся, що він досить великий для цього. Ці представники будуть клонами батьківської рослини та ідентичні вашій початковій жирянці.

Висмикування листя

Якщо ви коли-небудь розмножували сукуленти шляхом висмикування листя, це такий самий процес.

Найкращий час для вилучення листя з вашої квітки – це кінець їхнього періоду спокою, якраз перед появою нового листя для вегетаційного періоду. Листя буде соковитим і легко відокремлюватися. Тим не менш, якщо ваша рослина здорова і укорінена, ви зможете збирати листя у будь-яку пору року.

Для розмноження шляхом витягування листя: візьміть старий лист із зовнішнього краю розетки, потягніть його вниз від рослини, щоб він відламався (якомога ближче до основи).

Помістіть лист липкою стороною вгору на поверхню горщика і залиште його доти, поки не виросте нова рослина, досить велика, щоб вижити. Ось і все тоді ви можете виростити квітку.

Вирощування з насіння

Іноді висмикування листя не варіант, і вам потрібно звернутися до джерела – насіння. Вирощувати Pinguicula із насіння трохи складніше, але це дуже схоже на вирощування дорослих особин, за винятком деяких моментів догляду в домашніх умовах, які вам потрібно буде зробити, тому що рослини дуже маленькі.

Як запиляти квіти

У жирянки досить гарні квіти, але якщо ви вперше бачите їх, вам може бути складно визначити, де знаходиться пилок або тавро (клейма – це місце, куди потрібно помістити пилок, щоб запліднити зав'язь та зробити насіння).

Фото жирянки допоможе проілюструвати квіти та процес запилення. Основні кроки:

Розсуньте квітку (візьміться за дві верхні пелюстки і три нижні окремо і повільно потягніть). Виставте репродуктивні частини. Робіть це обережно, щоби не відірвати їх.

Візьміть зубочистку та розфарбуйте кінчик фломастером, щоб побачити пилок. Перед використанням дайте маркеру на зубочистці висохнути.

Подивіться на квітку, і ви побачите невелику плоску річ із двома гачкоподібними підвісами під нею. Плоска частина – це стигматична поверхня, а прямо під нею – пилок. Вам потрібно буде взяти зубочистку, обережно підняти тавро і вставити зубочистку всередину, ніби ви збираєте міні-скарб із крихітної скриньки.

Тепер на вашій зубочистці має бути трохи білого або жовтого пилу – це пилок. Візьміть це та перенесіть у верхню частину.

Ось і все готове. У разі успіху стручок з насінням повинен почати набухати протягом кількох днів; Струмок дозріє приблизно через 30 днів, і як тільки ви побачите, що він почав коричневіти, будьте готові до того, що він розколеться і почне розсипати насіння.

Фото кімнатної рослини Жирянка