Непентес (Гарлачник) – 120 фото хижої рослини, догляд та вирощування в домашніх умовах

Детальний огляд з фото та описом хижої рослини Непентес або Глечики. Інструкція з вирощування та догляду, види, пересадка, як і коли поливати, фото, цікаві факти та особливості.

За своєю сутністю рослина непентес є хижаком. У нього є латаття, за допомогою яких він ловить. У природі квітка має структуру ліани. У домашніх умовах частіше набуває форми чагарника, тоді як у природному середовищі має структуру ліани. Кімнатні умови, не відповідаючи природному клімату, позбавляють квітки можливості розвинутись до повної краси тропічного вигляду.

Непентес любить вологий лісовий клімат. У джунглях воліє селитися на верхівках дерев. Вперше фіто-хижака було помічено на мадагаскарі, суматрі та Філіппінах. Ліана непентес може зростати до 20 м у довжину, але тільки в природному середовищі. При штучному розведенні довжина вбирається у 1 м.

На фото непентесу можна побачити два види аркушів. Одні з них ланцетного типу, а другі мають форму латаття. Кожна з латаття має над собою листочок кришку. Довгі тонкі вусики, з'єднують латаття з основною ліаною. Таким чином вони можуть звисати до самої землі, приманюючи комах. Декоративна кімнатна рослина не може похвалитися такою довжиною вусиків.

Комахи злітаються на ароматний запах латаття, і сідають на листок, що накриває її. Як тільки жертва торкнеться гладкої внутрішньої поверхні, то відразу зривається вниз.

Глечик непентесу містить травний сік. Він протягом тривалого часу перетравлює комаху, залишаючи хітиновий панцир. Захисний листок кришечка захищає внутрішню порожнину від потрапляння сміття.

Непентес здатний засвоювати поживні речовини не лише за допомогою кореневої системи, а й із перетравлених комах. Такі рослини належать до типу міксотрофів. Подвійна система живлення обумовлена збідненими ґрунтами в природних місцях зростання квітки. Деякі види непентесу, що живуть на берегах водойм, здатні ловити не тільки комах, а й дрібних тварин.

Через велику кількість підтипів сімейства непентес, можна зустріти різні описи квітки. Розмір латаття і колірне забарвлення у всіх видів різний. Зустрічаються як маленькі латаття довжиною до 20 см, так і великі вміщують до 2 л рідини.

Дводольна квітка непентес, можливо, як чоловічою, так і жіночою рослиною. Відмінних рис не мають. Період цвітіння триває до 6 місяців. Суцвіття утворюється із невеликих квіточок. Насіння зібране в коробочці, і відокремлено перегородками. Їхній зовнішній вигляд має циліндричну форму.

Як доглядати

Квіти непентес, що ростуть у вологих тропічних лісах, вимагають утримання в умовах високої вологості. Різкі перепади температур і холодні протяги рослині протипоказані. Умови змісту квітки залежить від його підтипу. Ті, які ростуть у гірських районах, здатні витримати нижчі температури до 16гр. Непентеси з джунглів почуваються комфортно в тепліших температурах не нижче 18 градусів. У літній період рослина віддає перевагу температурі до 25 градусів.

Квітка любить багато світла, але піддавати її прямим сонячним променям не рекомендується. Це спричинить опік на листі. Яскраве розсіяне світло це те, що любить непентес. Якщо в приміщенні його не вистачає, необхідно влаштувати штучне освітлення.

Рослина любить тривалий світловий день, що триває щонайменше 15ч. При догляді в домашніх умовах необхідно дотримуватися хорошого освітлення та поливу квітки.

Непентес дуже рідко можна зустріти серед кімнатних рослин. Як і будь-яка інша квітка, хижий непентес, що виростає на екваторі, любить частий полив. Грунт у горщику ніколи не повинен пересихати. Але й застою вологи його коріння теж не любить. Дно ємності обов'язково має мати дренаж.

Як поливати квітку будинку залежить від температури повітря та його вологості. Підливати рідину всередину глечика квітки не слід. З настанням холодів полив слід зменшити, оскільки рослина перетворюється на стан спокою і майже розвивається.

Проводити рясне зволоження на молодій рослині дозволяється доти, поки на ньому не з'являться перші латаття. Надалі можна зволожувати листя вологою ганчіркою, потрібно уникати надмірної концентрації вологи на листі.

Якщо вода потрапить усередину латаття, вміст травного ферменту зміниться і рослини не зможе перетравлювати комах.

Як вирощувати

Виростити непентес в домашніх умовах можна чотирма способами. Виходячи зі своєї мети, квітникар сам вирішує яким методом скористатися. Серед усіх доступних варіантів насіннєве розмноження найважче, і його рідко використовують.

Насіння висівають у контейнер на зволожений мох. Потім накривають поліетиленовою плівкою, щоб створити тепличні умови. Контейнер ставлять на добре освітлене місце і стежать, щоб вологість всередині не опускалася нижче 90%.

Температурний режим не повинен перевищувати 20 градусів. Протягом 3 місяців з'являються перші сходи. Сіянці, що мають по парі листочків, повинні бути пересаджені в окремі ємності.

Примітка

Розсаджувати розсаду слід акуратно, щоб не пошкодити маленьке коріння. Для цього використовують вилку або спицю поступово розпушуючи грунт.

Для найкращого результату використовують живцювання. Для цього необхідно наступне:

  1. Навесні зрізати молоду втечу, на якій є до 3 аркушів;
  2. Зріз змочити фундазолом і висадити у ґрунт;
  3. Накривають живець зрізаною пластиковою пляшкою або скляною банкою;
  4. Щодня провітрюють, і якщо потрібно змочують ґрунт;
  5. У такому вигляді живець витримують до 2 місяців, потім прибираю теплицю.

Після цього можна вважати, що живець став самостійною рослиною. Розподіл куща, як метод розмноження, повинен проводитися тільки досвідченими квітникарів, так як є ризик загибелі всіх відростків у кущі.

Ще один простий спосіб розмноження, це притискання відведення до землі. Для цього потрібно:

  1. Додатковий горщик із землею;
  2. Притиснути довге відведення до цієї землі і зафіксувати його;
  3. Зачекати 3 тижні і відрізати відведення від батьківського куща.

Тепер можна вважати її самостійною рослиною.

Хвороби та шкідники

Не рекомендується залишати непентес без догляду в кімнатних умовах. Якщо стебло квітки почало чорніти, це говорить про те, що коренева система почала загнивати. Від надлишку світла листя червоніє, а від нестачі дрібніє.

Знижена вологість повітря призводить до появи попелиці та борошнистого червця. У боротьбі з комахами використовують інсектициди.

Пересадка квітки

Квітка рекомендується пересаджувати кожні два роки. Якщо він швидко збільшується в розмірах, допускається щорічна пересадка. Важливо зберегти цілісність стрижневого кореня.

Фото рослини Непентес