Панданус: догляд у домашніх умовах, інструкція з вирощування, правила поливу та підживлення кімнатної рослини

Покрокова інструкція з фото та описом, як доглядати за кімнатною рослиною панданус. Багато фото, види, цікаві факти, як і коли поливати, варіанти розміщення у квартирі.

Тропічна рослина привертає увагу своїми розмірами та величним виглядом. Прекрасно приживається в кімнатних умовах, не завдає клопоту у догляді.

На батьківщині знайшло застосування як суміш сумішей для лікування деяких захворювань.

Опис рослини

Висота ствола досягає 15 м в природних умовах, може розгалужуватися. Розлоге листя займає велику площу. На стволі розташовуються спіральними рядами. Витягнутої форми, шириною до 15 см до кінця звужуються, по краях вкриті дрібними зубчиками. Чи здатні вирости до 4 м у довжину у сприятливих умовах.

Особливості розташування листів надають схожість з пальмами, у спорідненості з якими рослина панданус не складається. На середній лінії листа розташовується неглибокий жолоб.

Зацвітає рідко. Маленькі жовті квіти панданусу збираються в суцвіття. Цікавим фактом є наявність у деяких видів їстівних м'ясистих плодів.

Умови утримання кімнатної рослини

Панданус невибагливий до умов навколишнього середовища, відноситься до швидкозростаючих видів:

  • Стійко переносить недостатнє освітлення.
  • Терпімо відноситься до нестачі води.

Рекомендують перед тим, як поливати квітку, дозволити ґрунту просохнути і почекати 3 доби. Надлишки води, що скупчилися на піддоні, зливають.

Листя протирають вологою тканиною. Розпорошувати воду на листові пластини не можна, стебло загниває. Обрізають сухі частини.

Повітряне коріння не обриває. Вони допомагають панданусу залишатися у вертикальному положенні. Догляд у кімнатних умовах включає турботу про збереження їх у здоровому стані. Навколо коріння розміщують сфагнум, стежать, щоб мох був вологим.

У фазі активного розвитку навесні та влітку у ґрунт вносять комплексні добрива. Період спокою не потребує особливих умов. Якщо росте, вигнувшись в один бік, ставлять опору.

Вимоги до освітленості

Для повноцінного розвитку в теплий сезон слід утримувати кімнатну рослину в затіненому приміщенні. Судять при цьому про достатність освітлення станом листових пластин, які при нестачі сонячного світла втрачають пружність. У зимові та осінні місяці потрібна інтенсивна освітленість, використовується додаткове підсвічування.

Приємна температура та вологість

Різкі перепади температури при провітрюванні пригнічують рослину. Не слід допускати застою повітря. Виносити на відкрите повітря допускається у літні місяці, але не під час спеки. Кімнатна температура та помірна вологість підходять для утримання панданусу.

Низьку вологість у приміщенні компенсують змочуючи камінчики на піддоні горщика.

Пересадка

Для рослини, яка існує в оптимальних умовах, кількість пересадок дорослого екземпляра одноразово в кілька років, для молодого куща віку до 5 років 1 раз на рік. Уважний догляд у домашніх умовах сприяє зростанню панданусу до 1,5 м. Кадкові рослини не пересаджують.

Готують суміш наповнення горщика. Беруть рівні частини піску, перегною, листового та дернового ґрунту. Третю частину горщика займає дренаж, щоб прибрати надлишки вологи біля коріння. Після пересадки добрива вносять не раніше, ніж за місяць.

Тонкі коріння ламаються, тому тримають стовбур у місці, вільному від листя і перевалюють рослину з маленького горщика в горщик за розміром.

Розмноження

При вирощуванні в домашніх умовах застосовують кілька способів:

Насіння пророщують на пісочно-торф'яному ґрунті, накривши плівкою. Ставлять у тепле місце, зволожують, не пошкоджуючи паростки, не допускають застою повітря. Через місяць з'являються міцні сіянці після появи листових пластин готові до пересадки в горщики.

Для отримання живців обрізають пагони. Вибирають екземпляри розміром не менше 20 см. Для вирощування корінців висаджують у суміш, яку складають із рівних піскових та торф'яних частин. Потрібно закрити живці плівкою. Приблизно через 2 місяці з'являються коріння.

Стовбур на фото панданусу покритий розетками. Відокремлюють їх від куща, висаджують у ємності з дренажем, поміщають у пісок і поливають. Закривають плівкою. Укорінення відбувається протягом 6 тижнів.

Поширені види

Рослина пристосувалася до життя в болотах, морських та річкових узбережжях, гірських лісах та кам'янистих землях. У природних умовах здатне зрости до 25 м заввишки. Видове різноманіття містить понад 750 екземплярів. Декілька сортів добре почуваються у закритих приміщеннях.

Панданус Сандер. Представник з тропічних лісів із жовтими смугами. Листя довжиною до 80 см і шириною до 5 см. Цвітіння відбувається лише у дикій природі. Опис квітки включає зібрані в бутони пелюстки без оцвітини. Утворюються суцвіття, формою схожі на качани або волоті. Сорт дуже теплолюбний.

Панданус Баптіста. Двометрова рослина з пишними рядами шкірястого листя. Зубчики на краях листя відсутні.

Панданус покрівельний. Багаторічний сорт з довжиною листа до 1 м, щільним вузьким листям. Зацвітає лише у природних умовах.

Панданус корисний. Представник деревоподібних рослин досягає 2-3 м заввишки з півтораметровими листками. Краї листових пластин обрамляють гострі червоні колючки. Поверхня листя глибокого зеленого кольору.

Панданус Вейча. Найбільш часто культивується. Короткий стовбур підтримує повітряне коріння. Зелені листи вкриті білою або жовтою облямівкою, віддає перевагу яскравому розсіяному світлу. У висоту досягає 2 м. Листи до 90 см.

Хвороби

Симптомами захворювання є погіршення стану листя.

  • Пожовтіння відбувається під дією яскравого світла або високої концентрації кальцію у ґрунті.
  • У темному приміщенні ростуть вузькі листові пластини невеликої довжини.
  • Протяг і близьке розташування опалювальних приладів призводить до висихання країв листових пластин.
  • Надлишки вологи в горщику призводять до кореневої гнилі.
  • При попаданні сонячних променів з'являються некротичні плями.
  • Шкідників прибирають, протираючи кущ спиртовим розчином. Кліщі заводяться, якщо в горщику сухий ґрунт, черв'яків приваблює волога.
  • Грибкові інфекції призводять до появи плям на листках.

Фото Пандануса