Фікус карликовий (140 фото): особливості догляду за рослиною в домашніх умовах

Інструкція з фото та описом, як доглядати за кімнатною рослиною фікус карликовий. Як і коли поливати, пересадка, розмноження, вибір горщика, цікаві факти.

Рослина карликовий фікус отримав кохання від багатьох квітникарів-аматорів. Зустріти цю квітку можна на віконці у багатьох господарок. Він невибагливий, досить гарний за своїм зовнішнім виглядом. Ще фікус вважають талісманом для збереження затишку в будинку та щасливого сімейного життя. Мало хто знає, що зустріти цю рослину можна і в дикій природі.

Опис фікуса

Кімнатна рослина карликовий фікус є представником сімейства тутових. У природному середовищі ареал фікуса це, переважно, Азія. Є чагарником, що стелиться по ґрунті або обвиває дерева. Росте дуже швидко і за короткий проміжок часу може розростись на великій площі.

У диких умовах фікус може цвісти, при догляді в домашніх умовах цього не досягти. Виростаючи у природному середовищі, фікус дає плоди, з яких місцеві жителі варять варення та роблять різні десерти.

Вирощування фікуса в домашніх умовах зазвичай роблять у підвісних кошиках. Він швидко росте, і незабаром його гілки красиво спускаються з горщика.

Як доглядати за фікусом

Догляд у кімнатних умовах за фікусом не становить нічого складного. Важливо тільки знати, як поливати квітку, яка температура найкомфортніша для неї і на яке віконце краще поставити горщик.

Карликовий фікус любить гарне світло, проте прямому сонячному променю віддає перевагу розсіяним. Якщо світла квітки не вистачає, вона буде витягуватися, стебла витончуються. Якщо на листі є строкате забарвлення з малюнком, воно зблідне, а однотонне зелене листя втратить соковитість кольору.

Фікус зручно зростатиме при кімнатній температурі від 18 до 25 градусів. Якщо взимку в приміщенні стало прохолодно, фікус перенесе похолодання, але не нижче 8 градусів вище за 0. Взимку квітку потрібно і рідше поливати.

Перед поливом вода має добре відстоятися. Не можна поливати холодною водою та водою, де міститься хлор. Квітка може загинути. Фікус любить вологу, тому поливати його потрібно часто, але помірно.

Якщо верхній шар ґрунту після попереднього поливу підсох, можна робити наступний. Несвоєчасне поливання приведе до загибелі квітки, тому що її слабка коренева система не зможе витягнути вологу з дна горщика.

На фото карликового фікуса видно, що деякі вирощують квітку як в'юн, підбираючи йому для цього опору, деякі просто формують з нього кущ зі звисаючими гілками. Для першого випадку рослині потрібна висока вологість. Так у нього зростатимуть повітряні коріння, якими квітка чіплятиметься за опору.

Якщо ж фікус вирощується як статична рослина без опори, додатково обприскувати квітку не потрібно. Але хоч раз на тиждень потрібно буде промивати листя квітки з душу.

Під час активного росту квітка потребує підживлення. У період відпочинку, взимку, удобрювати фікус не потрібно.

В описі квітки вказано, який ґрунт йому потрібний. Найкраще квітка росте в нейтральному грунті, який буде багатий на поживні речовини.

Пересадка фікуса

Молоді рослини потрібно пересаджувати щороку, потім пересадку роблю вже не частіше ніж один раз на трирічний проміжок. Для квітів карликового фікуса потрібні невеликі за розміром горщики, але широкі за діаметром.

Орієнтиром того, що дорослу квітку потрібно пересаджувати, може бути уповільнення росту та подрібнення листя. Здійснюють пересадку за допомогою перевалки рослини із старої ємності у нову.

На дно обов'язково укладається дренаж, який втягуватиме зайву вологу. Якщо новий горщик дуже глибокий, то дренаж у нього насипають приблизно наполовину, а залишок місця доповнюють субстратом.

Субстрат повинен складатися з торфу, піску, дернової та листової землі, а також вугілля для знезараження ґрунту та запобігання розвитку грибкових захворювань.

Розмноження квітки

Насіння фікус не розмножують, його ділять тільки живцями. Живець для отримання коренів можна поставити у воду, а можна відразу посадити в грунт.

Якщо ви посадили молоду втечу відразу в ґрунт, то стежте за тим, щоб ґрунт завжди залишався вологим. Також на цей період бажано забезпечити рослині комфортну температуру. Можна поставити у притінене місце, щоб період адаптації пройшов швидше.

Розмножують фікус та відведеннями. Для цього не потрібно обрізати пагони, достатньо гілку материнського дерева прищепити до ґрунту в іншому горщику. Згодом гілка пустить коріння. Тільки тоді її можна буде відрізати від материнської рослини.

Як зрозуміти, що рослина хворіє

На вигляд квітки можна зрозуміти, що з ним не так. Зазвичай його не долають різні шкідники, однак і вони можуть стати причиною хвороби фікуса:

  • Якщо у фікуса почало опадати листя, значить, рослині некомфортно при такій температурі, вона мерзне
  • Якщо листочки стали морщитися і сохнути, це служить ознакою те, що рослина отримала опіки від яскравих сонячних променів. Сухість листя може бути і наслідком недостатньої вологості ґрунту чи повітря у приміщенні
  • Листя почало жовтіти і опадати – коріння почало гнити через перелив рослини або відбулося закислення грунту
  • Павутинний кліщ на фікус може з'явитися внаслідок недостатньої зволоженості повітря. Основна ознака його появи – павутиння на фікусі позбутися шкідника можна шляхом обприскування квітки. Процедуру потрібно проводити теплою водою та повторити кілька разів. Через деякий час шкідник зникне

Рослина реагуватиме на будь-яку зміну умов і сигналізуватиме про це скиданням листя. Якщо правильно доглядати квітку, цього можна буде уникнути.

Види фікуса

  • Каучуконосний – найбільш часто зустрічається вид
  • Пуміла – також має назву карликового. Відмінність виду – строкате забарвлення маленького листя
  • Бенгальський – цей вид найчастіше вирощують у садах та оранжереях, так як це досить велика квітка
  • Повзучий – отримав свою назву через особливості виростання. Цей вид квітки росте таким чином, що чіпляється своїми відростками за всі предмети, що попалися, дуже швидко займаючи велику територію. Його часто розводять будинки через декоративний вигляд і швидкий ріст.

Фото кімнатної рослини Фікус карликовий