Чайне дерево (мелалеука) – 150 фото рослини, догляд та вирощування в домашніх умовах

Детальний огляд рослини Чайне дерево (мелалеука). Багато фото, цікаві факти про користь організму людини, інструкція поливу, правила пересадки, підживлення, розмноження, вибір горщика.

Рослина чайне дерево або Мелалеука належить до сімейства миртових. У ньому налічують 250 дерев та чагарників із вічно-зеленою кроною. Батьківщиною у цій культурі вважають східну Азію, Австрію.

Мелалеука воліє рости на заболочених ґрунтах уздовж берегів глибоких рік. Листові пластини мають черговолистяне розташування. У перекладі з грецької мови назва цього дерева означає контрастне поєднання темних та світлих тонів.

Мелалеука має деяку подібність із новозеландським чайним деревом (Манукою). Проте властивості цих двох культур не схожі. У Мануки квіти мають іншу форму. Рослинні частини використовують у нетрадиційній медицині.

Відмінні риси Мануки і Мелалеукі

Відповідно до опису квітки вони однакові, але листові пластини різні. Виділяють ряд характерних рис, що дозволяють відрізнити два сорти один від одного. Вони полягають у наступних ознаках:

Мелалеука має тонку кору, відтінок якої поєднує світло-коричневі ноти. При дотику вона відшаровується від ствола. Саме тому дерево прозвали паперово-корим. При дотику до листя видається приємний запах камфори.

У складі дерева є високий рівень лікувальних масел, які зарекомендували себе з кращого боку при лікуванні багатьох захворювань шкірного покриву і слизових оболонок.

Листя мануки має овальну форму із зеленим відтінком. Верхня частина трохи загострена. Розташування листової маси супротивне, що нагадує густу хвою. Черешки у мануки короткі.

Процес цвітіння Мелалеуки

Квіти чайного дерева з'являються провесною. Вони мають голчасті пелюстки, які спочатку опадають, але на них залишаються численні пучки з жовтих тичинок. Суцвіття має кулясту або циліндричну форму. Квітки видають яскраво виражений медоносний аромат.

Після завершення пишного цвітіння на місцях квіток утворюються коробочки, всередині яких розташовується насіння. Наукові дослідження довели позитивний ефект ефірних олій при лікуванні різноманітних хронічних захворювань.

На початку XVII століття рослину привезли на територію Європи із далекої Австралії. Різні частини чайного дерева мають гарний антисептичний ефект, що дозволяє позбутися грибкової та бактеріальної мікрофлори.

Різновиди Мелалеуки

Чудові декоративні якості зробили чайне дерево затребуваним для озеленення міських вулиць, парків та садів. На території Росії його вирощують у домашніх умовах у вигляді кімнатної рослини.

Для самостійного вирощування виділяють кілька сортів, які вважаються невибагливими. Цей список містить такі види Мелалеуки:

Льняна

Вона має компактний розмір. Рослина цього виду швидко росте і має пишну, вічнозелену крону. Листя має біло-сірий відлив. Вони щільні на дотик. Їхня довжина може досягати від 2 до 5 см. Період цвітіння починається влітку.

Квітки мають хуртову форму. Вони щільно прилягають до листової маси, створюючи ефект невагомості. Даний вид карликового чайного дерева вважається популярним серед початківців та професійних квітникарів;

Діосмолиста

Кущ має компактне листя, розмір якого не перевищує 2 см. Період цвітіння починається ранньою весною і триває до кінця осені. Суцвіття мають блідо-жовтий відтінок циліндричної форми.

Що потрібно враховувати при домашньому вирощуванні?

Правильний догляд у домашніх умовах дозволяє насолоджуватися тривалим цвітінням та ідеальним зовнішнім виглядом Мелалеуки. Фахівці рекомендують дотримуватись таких вимог:

Регулярне освітлення

Кімнатна рослина потребує постійного освітлення сонячними променями та освітлювальними приладами. У середньому карликовий чагарник повинен бути на світлі приблизно на 15 годин. Цього часу йому достатньо підтримки декоративного стану. Нестача світлових променів провокує опадання листових пластин та в'янення ароматних кольорів.

Правильний температурний режим

Догляд у кімнатних умовах потребує дотримання певної температури. Для нормального зростання Мелалеуці достатньо 22-28 градусів. Взимку чагарник здатний існувати за 10 градусів.

Правильний полив

Як поливати квітку? Цей сорт рослини вимагає регулярного, але систематичного поливу. Зволожувати ґрунт рекомендують у міру його висихання.

Не рекомендується чекати того моменту, коли весь ґрунт повністю висохне. Подібне явище негативно впливає на кореневу систему та стан чайного дерева.

Дотримання рівня вологості

Дерево віддає перевагу підвищеній вологості. Вона допомагає зберігати декоративність листя та квіток. Для цього використовують кулевізатор та воду кімнатної температури.

Внесення мінеральних та органічних підживлень

Для цього рекомендують набувати комплексних складів. Виносити поживні компоненти необхідно вчасно періоду цвітіння і напровесні перед початком вегетаційного періоду.

Проведення обрізки

Правильне обрізування дозволяє формувати акуратну форму. Молоді рослини акуратно підрізають, коли їхня довжина перевищить 10 см. Це дозволить збільшити провітрювання гілок та прикореневого простору. Нові стебла також необхідно видалити для досягнення гарної гіллястості.

Правильний вибір ґрунтової суміші

Мелалеука віддає перевагу пухкому, але слабокислому грунту. Саме тому після придбання молодої рослини рекомендується відразу пересадити її в нову ємність із ґрунтовим субстратом. Для його приготування знадобиться 1 частина піску, торфу та листяного перегною.

Як розмножується?

Виділяють два способи отримання нових рослин. Вони включають:

  • Живцювання;
  • Посадка насіння.

Придбати насіння можна у садових центрах чи квіткових магазинах. Отримати посадковий матеріал у домашніх умовах не завжди виходить. Справа в тому, що після закінчення періоду цвітіння гілки необхідно обрізати для скорочення навантаження на корінь.

Для проведення живцювання використовують однорічні пагони, які починають покриватися тонкою корою. Довжина посадкового матеріалу має бути 10 см. Нижній зріз роблять під гострим кутом. Далі, гілку поміщають у рідину з корнестімулюючими препаратами на 2 години.

Після цього черешок поміщають у ємність для подальшого укорінення. Грунт суміш готується з легких видів наповнювачі. Для цього використовують торф, річковий пісок, перегній. Після чого ємність з гілкою чайного дерева добре поливають та накривають плівкою. На фото чайного дерева представлені молоді рослини.

Фото рослини Чайне дерево (мелалеука)