Аіхризон (Дерево кохання): вирощування та догляд у домашніх умовах, прикмети, полив, підживлення (100 фото)

Інструкція для початківців, як доглядати за кімнатною рослиною аіхризон (Дерево кохання). Фото, цікаві факти, вирощування, як і коли поливати, підживлення.

Аіхризон – класичний представник сімейства Толстянкових. Рід нечисленний: у ньому лише 15 рослин. У дикому середовищі аїхрозон мешкає на узбережжі північної Африки та деяких островах за Гібралтарською протокою.

Аіхрозон звичний до посушливих умов і схильний до запасання води та корисних речовин у своїх стеблах та листі. Суккулент, що володіє великою варіативністю форм і забарвлень, здатний зацікавити квітникарів, які навіть вперше глянули на фото аїхрізону.

Догляд у домашніх умовах за ним не такий вже й складний, але є принципово важливі нюанси, які необхідно враховувати при виборі цього суккуленту.

Одомашнені види

Не всі аіхрізони змогли прижитися у кімнатних умовах. Визначити належність вашого сукуленту до конкретного виду можна навіть за описом квітки, адже всі рослини цього виду мають суттєві зовнішні відмінності між собою. Найбільш поширеними є такі:

Аіхризон домашній

Найпопулярніший у квітникарів селекційний гібрид. Висота та діаметр крони приблизно рівні і зазвичай не перевищують 30 сантиметрів. Має дрібне листя, схоже на голівки шпильок, майже завжди опушене рідкісними білими волосками. Квіти аїхрізони цього виду яскраво-жовті.

Аіхризон очитколистний

Надзвичайно гілкується, витягуючись більше вгору, ніж вшир, різниця між висотою та діаметром крони зазвичай удвічі вища на користь першого показника. Листя злегка липке, світло-зелене з салатним або навіть жовтим відтінком. Квіти золотаво-жовті.

Аіхризон пухкий, він же розпростертий

Висотою до сорока та діаметром до тридцяти сантиметрів. Листя ромбовидне, що майже повністю обсипається після цвітіння. Самих квітів дуже багато: кисті кремових, трохи жовтуватих квітів можуть витягуватися до двадцяти сантиметрів завдовжки.

Аіхризон звивистий

Стелиться підвид. При невеликій висоті, що ледве досягає 15-20 сантиметрів, за площею крона займає близько 30-40 сантиметрів. Поверхня сукуленту покрита коротким пухнастим ворсом.

Аіхризон точковий

Підвид заввишки до тридцяти сантиметрів, листя темно-зеленого кольору вистелене світлими ворсинками. На листі пуху менше, але на них він також є. Краї листя покриті дрібними зубчиками.

Незважаючи на відчутні зовнішні відмінності, всі сорти аіхрізону вимагають однакових умов утримання та догляду в кімнатних умовах.

Освітлення

Аіхрізони люблять рясне освітлення, але пряме сонячне проміння здатне обпалити м'ясисте листя сукуленту. Тому оптимальним рішенням буде організація розсіяного світла із тривалістю близько чотирнадцяти годин.

Для рівномірного розвитку крони необхідно періодично змінювати положення рослини, підставляючи її різними сторонами до джерела світла.

Температура та вологість

Більшу частину року рослина комфортно почувається при кімнатній температурі. Взимку, щоб створити для рослини період необхідного йому спокою, рекомендується перемістити його в зону з +10-12 градусами.

Важливо не застудити цю кімнатну рослину, для цього необхідно стежити, щоб температура не опустилася нижче за 8 градусів. При цьому під час зимівлі полив зводиться до нуля, лише раз на кілька днів рекомендовано проводити поверхневе обприскування ґрунту.

В цілому, аіхризон воліє сухе повітря, тому обприскування та зволоження воно не потребує. Однак допустимо встоювати рослині теплий душ раз на пару тижнів, це позитивно позначиться на зовнішньому вигляді сукуленту.

Підбір ґрунту та пересадка

Аіхрізону ідеально почуватиметься у готовому ґрунті, змішаному спеціально для сукулентів та кактусів. Такий ґрунт задовольнить усі потреби рослини.

При належному догляді аіхризон швидко розвивається, і пересадка в новий контейнер необхідна приблизно раз на два роки. Процедуру варто проводити провесною, до виходу рослини із зимового спокою.

У горщик обов'язково потрібно вносити дренаж, і тільки після нього вже основний ґрунт, злегка зволоживши його. Витягнувши суккулент зі старого горщика, за потреби проводиться санітарне обрізання.

Після пересадки рослину варто залишити на пару днів на відкритому повітрі, перший полив варто виробляти не раніше, ніж через п'ять днів після пересадки. Перший місяць після зміни горщика варто з обережністю поливати рослину, щоб не створити умов розвитку кореневої гнилі.

Полив

У період активного зростання рослина аіхризон потребує регулярного, але не об'ємного поливу. Між внесенням вологи грунт повинен просохнути до середини горщика, але наочнішою ознакою є листя рослини.

Досвідчені квітникарі саме за їхнім станом розуміють, коли і як поливати квітку. Коли сукуленту не вистачає води, листя втрачає пружність, покриваючись зморшками. Зазвичай рослина вимагає поливу раз на 4-5 днів.

Внесення підживлення

Рослині необхідне регулярне підживлення. Кожні 2-3 тижні варто вносити розчин спеціалізованого добрива для сукулентів. Звичайні добрива не підійдуть аіхризонам через високий рівень азоту, який не люблять жодні сукуленти.

Розведення

Виростити нові екземпляри сукулентів можна двома методами: через живцювання та через пророщування насіння. При виборі методу варто врахувати, що рослини, отримані живцюванням, розвиваються куди швидше за своїх побратимів з насіння.

Розведення насінням

Як ґрунт для висаджування насіння необхідно використовувати суміш листової землі та піску, у співвідношенні 2 до 1. Зануріть насіння на глибину не більше половини сантиметра і залиште контейнер у теплому місці, накривши його плівкою або склом для створення тепличних умов. Необхідно регулярно провітрювати горщик і зволожувати ґрунт із пульверизатора.

Сходи з'являться приблизно за 14 днів. У нову тару паростки необхідно пересаджувати після формування у них 3-4 листків, після чого вже можна не вкривати їх. Коли сукуленти зміцніють, варто розсадити їх по окремих горщиках і доглядати їх так, як за дорослими рослинами.

Живцювання

Живцювання робиться на самому початку весни. Для нього вибираються відростки не менше 9 сантиметрів завдовжки, обережно зрізаються та підсушуються у тіні протягом кількох годин. Для укорінення підходять два способи.

Можна відразу висаджувати живці в ґрунт, а можна попередньо витримати паростки у воді з розчиненим у ньому активованим вугіллям, почекавши до появи перших корінців. Коли саджанці вкоріняться, їх уже можна буде розсаджувати за власними горщиками.

Поширені проблеми

Опад листя

Найчастіше, втрата аихризонами листя годі було сприймати як негативний симптом. Після цвітіння сукулент скидає листя, і це нормальний етап розвитку. Тривожитися варто лише при опаді листя в зимовий період спокою: у такій ситуації необхідно переглянути умови утримання.

Загниття коріння або стебла

При розвитку гнильних процесів рослину врятувати неможливо. Залишається лише відокремити гілки, придатні до живцювання і зайнятися їх виходжуванням.

Пухирі на листі

Бульбашки, що здулися на листі – це так званий «білий набряк». Явище виникає через помилки у догляді, у яких надлишок вологи не встигає випаровуватися крізь листя і буквально розриває їх структуру зсередини.

Щоб не допускати розвитку цієї патології, необхідно:

  • Прорідити плодову посадку;
  • Не поливати рослину в холодну та сиру погоду;
  • Поліпшити дренаж у горщику;

Підібрати добриво із підвищеним вмістом кальцію.

Шкідники

Найчастіше сукулент уражається павутинним кліщем та щитівками. Варто дотримуватись стандартної схеми лікування: карантин від інших рослин та неодноразова обробка інсектицидами.

Як і багато інших рослин, які є екзотичними для наших широт, аіхрізони тільки здаються складними у догляді. Насправді, при дотриманні правил поливу і грамотної організації періоду спокою, з вирощуванням в домашніх умовах зможе впоратися навіть любитель рослин, що починає.

Фото рослини Аїхрізон (Дерево кохання)