Деревне або Товстянка: опис кімнатної рослини, догляд, полив, пересадка, розмноження, правила розміщення

Детальний опис кімнатної рослини – грошове дерево (Товстянка). Фото, правила догляду, розмноження, пересадка, вибір горщика, цікаві факти, як і де розмістити, лікувальні властивості.

Грошове дерево кімнатна рослина, що досить часто зустрічається, на підвіконнях квітникарів-аматорів.

Однак не всі знаю, що називається по-науковому воно товстянка і відноситься до сімейства Толстянкових. Серед народних назв має також назву дерево щастя та мавпяче дерево.

Що являє собою квітка

Рослина грошове дерево виникло з Африки. Воно відноситься до роду сукулентів і має товсте соковите листя, яке здатне накопичувати вологу. Це, зокрема, допомагає виживати йому у природному середовищі. Також у природних умовах рослина здатна цвісти, при вирощуванні в домашніх умовах цього не досягти.

У природі зростає у високе дерево до 4 метрів. Догляд у домашніх умовах допомагає квітці виростати до 1-2 метрів заввишки. Звичайно, нижче, ніж його «дикий» побратим, проте все ж таки непогано для кімнатної рослини.

Зустрічаються види

  • Товстянка деревоподібна – цей вид і носить назву грошового дерева
  • Товстянка срібляста
  • Товстянка овальна – також називають грошовим деревом

Листя пофарбоване в зелений колір або має трохи сріблястий відтінок. Листочки можуть бути обрамлені червоною облямівкою або мати червоні плями на нижній поверхні.

Догляд за квіткою

Найчастіше у квартирах зустрічається саме деревоподібна товстуна. Доглядати її треба так:

Догляд у кімнатних умовах повинен починатися з вибору місця, де стоятиме горщик. Ідеальне місце – підвіконня, де вікна виходять на південно-східну сторону. Світло, що надходить з вікна, має бути розсіяним. Прямі сонячні промені негативно впливають на квітку, вони починають в'янути і можуть опасти.

Періодично слід проводити і провітрювання приміщення, інакше від нестачі циркулюючого повітря листя квітки також можуть потрапити. Літо грошове дерево може добре провести на балконі, а ось взимку горщик уже потрібно поставити до тих вікон, що виходять на південь

Важливо знати, як поливати квітку. Так як ця рослина здатна накопичувати у своєму листі вологу, полив повинен бути помірним. Влітку поливають двічі на тиждень, взимку рідше, у міру висихання землі у горщику

Літо рослину добре переносить при температурі 20-25 градусів, у спекотну погоду горщик краще виносити на свіже повітря, де на квітку дутиме вітерець. Осінь та зима зазвичай минає при 15 градусах. Переносить товстянка та низьку температуру, але не менше 4 градусів тепла

Краще ставити квітку на те місце, яке максимально віддалено від батарей та обігрівальних елементів

Підживлення влітку роблять 2 рази на місяць, в інші періоди – раз на 30 дні. У цьому концентрація добрива береться менше. Перед добривом потрібно обов'язково полити рослину, як сказано в описі квітки, тому що поживні елементи вносяться тільки на вологий ґрунт

Період спокою квітки триває з вересня до березня. У цей час товстунку якнайменше поливають, намагаються не турбувати, а горщик тримати в одному місці

Періодично потрібно проводити обрізання квітки, надаючи йому форму.

Як правильно пересаджувати

Частої пересадки квітка не потребує. Пересаджують рослину в тому випадку, якщо став маленьким горщиком, а також потрібно розділити кущ на кілька невеликих. Зазвичай це роблять раз на 2-3 роки.

Займаються пересадкою у весняний період. На дні горщика обов'язково має бути дренаж. Він захистить рослину від переливання, а значить, допоможе запобігти появі плісняви і загниванню квітки. Грунт повинен складатися з піску, листової та дернової землі. Можна додати глину та золу.

Товстянка має досить слабку кореневу систему і масивне стебло з товстим важким листям. За рахунок цієї невідповідності коріння не може утримати квітку.

На фото грошового дерева можна побачити, що горщики зазвичай підбирають масивні та великі, стійкі та міцні. Це якраз допомагає запобігти падінню квітки і знижує навантаження на кореневу систему.

Розмноження

Проводити розмноження грошового дерева можна двома способами:

  • Насіння
  • Живцюванням

Насіння – вкрай непопулярний вид розмноження товстуни. Купувати їх потрібно в спеціалізованому магазині, тому що самостійний збір матеріалу неможливий через те, що в квартирних умовах товстунка не цвіте.

При живцювання лист ставлять у воду, щоб він дав коріння. Можна додати вугілля, щоб зріз не загнило і швидше пустив коріння. Можна вкорінювати й одразу ж у землю, проте результату доведеться чекати довше.

Якщо вибрано перший спосіб, то після того, як лист дав коріння, його відсаджують в окремий горщик у підготовлений ґрунт. Поливають молоду товстунку щодня і стежать, щоб рослина не мерзла. Так адаптація пройде швидко, і квітка добре приживеться.

Корисні властивості квітки

Якщо вірити фен-шую, то дерево здатне приносити гроші. Свою назву квітка отримала саме через це повір'я і тому, що її листя нагадує формою монети. Вважається, що чим більше і м'ясистіше листя, тим більше фінансового статку в будинку, де воно росте.

Також є повір'я, що дерево здатне забирати негатив та все погане, залишаючи лише позитивні емоції.

Якщо ж говорити про користь з наукового погляду, то рослина, як і всі інші, добре очищає повітря. У народних рецептах часто використовують листя товстуни для того, щоб лікувати порізи та подряпини, кашель і навіть усувати геморой. Все це можливо завдяки тому, що в листі містяться речовини, які сприяють регенерації, мають в'яжучий і обволікаючий ефект.

Однак варто пам'ятати, що рослина протипоказана алергікам, оскільки може викликати алергічну реакцію. Не можна застосовувати кошти з його основі дітям. Слід ретельно дотримуватись дозування і не перевищувати допустиму концентрацію у виготовлених власноруч відварах та мазях.

Як проводити обрізання

Обрізання рослини потрібно проводити регулярно, щоб товстунка мала гарну форму. Якщо гілка дуже сильно розрослася, її можна обрізати. При цьому на ній має залишитися щонайменше 4 листя.

Так як квітка тягнеться до світла, значить, її потрібно періодично повертати тією чи іншою стороною, щоб рослина була рівною. Рекомендують робити прищипування верхівки. Це також допомагатиме у формуванні красивої крони.

Фото кімнатної рослини Грошове дерево (Товстянка)