Седум (Очиток): як вирощувати та доглядати в домашніх умовах (140 фото квітки)

Детальний огляд всіх особливостей догляду за кімнатною рослиною седум (Очиток). Як поливати, підживлення, пересадка, розмноження, цікаві факти про походження рослини.

Популярний седум надзвичайно легко вирощувати як у саду, так і на підвіконні. Різноманітність видів вражає, рослини бувають різної висоти, кольору та форми. Хоча седуми чи очитки прекрасні, вони часто сприймаються як належне.

Почасти відбувається таке тому, що вони на відкритому повітрі не цвітуть до осені, квіти Седум іноді просто не дочекатися, але також тому, що вони не вимагають особливого уникнення садівника. Товсте листя цих сукулентів здатне витримувати як посуху, так і дощову погоду.

Вибрати правильний тип

Очиток (Sedum spp) створить привабливу текстуру завдяки восковому листю та витонченим яскравим кольорам. Правильно підібрані рослини в поєднанні з ємністю, в якій вони будуть рости, доповнять дизайн приміщення, вітальню, кухню або ванну кімнату.

Багато сортів цих кімнатних рослин можна вважати невибагливими у догляді. Вирощування в домашніх умовах не вимагає великих зусиль, але треба вибрати сорт, що підходить для культивації у вибраному приміщенні та забезпечити сприятливі умови.

Яскраві та теплолюбні сорти – найкращий вибір для кімнатного вирощування. Достатню кількість сонячного світла рослина отримає, якщо розмістити її поряд із вікном. Шість годин світла щодня – цей мінімум необхідний для нормального зростання. Нормальне зростання легко помітити: 2-2,5 см збільшення довжини на місяць говорять про сприятливі умови.

Квіткові бутони спочатку схожі на головки броколі, утворюються рано, але розвиваються довше, ніж у звичайних рослин. Опис квітки дивує своєю різноманітністю, суцвіття мають різні відтінки, починаються з блідих тонів, потім стають більш насиченими в міру дозрівання.

Квіткові головки привабливі від бутонів до їх висихання, в кімнатних умовах рідко дають насіння.

На вулиці та в кімнаті

Універсальні сорти ростуть на відкритому повітрі та у приміщенні. Прекрасні ніжні рослини Седум, які добре ростуть узимку в приміщенні, а влітку їх можна виставляти на відкритому повітрі:

 • седум стиснутий (Sedum compressum), цвістиме всю зиму,
 • седум деревоподібний (Sedum Dendroideum ssp. Praealtum), маленьке дерево з міцними зеленими листочками,
 • Моргана Кристата (Sedum Morganianum Cristata) з розділеними на кінцях пагонами,
 • Седум Нуссбумера (Sedum Nussbaumerianum) пагони, що стелиться з помаранчевим листям.

Взимку догляд у домашніх умовах буде необтяжливим, а з настанням тепла ці рослини можна перенести на балкон або відкритий вуличний простір.

Розмноження

Рослини розмножують двома основними способами:

 • живцями (вегетативно),
 • Насінням.

Вегетативне розмноження найпоширеніше, дає швидкий результат. Оскільки у цих рослин прикріплення до листа досить ненадійне і тендітне, то при маніпуляціях з листям легко відламується саме стебло. У цьому випадку з уламком можна нічого не робити, залишити його просто на повітрі.

Запасів рослини вистачить надовго, листя залишатиметься живим протягом тривалого часу, поки не з'явиться маленьке коріння. Тоді можна помістити відросток у горщик для квітів, не закопуючи його глибоко. За помірної вологості рослина продовжить зростання.

Розмноження насінням — «вищий пілотаж» рослинників, знадобляться зусилля, але це окупиться рідкісним видом. Насіння зазвичай купують на спеціалізованих інтернет-ресурсах, там же й розкажуть про вирощування.

Загальні правила вирощування слід неухильно дотримуватись:

 • Перед посадкою насіння змішати з піском або тальком, щоб досягти рівномірного розподілу.
 • Сіяти насіння прямо на підготовлений ґрунт.
 • Не можна засипати насіння землею, його треба просто злегка втиснути в ґрунт.
 • Поливати або знизу, з піддону, або розпорошувати дрібний туман. Полив водою просто змиє насіння, рівномірність сходів порушиться.
 • Не можна дозволити насенню висихати, під час проростання треба тримати його вологим, але не мокрим, вода не повинна його покривати повністю.

Щасливе життя

Правильні умови вирощування покажуть різницю між рослиною, яка переносить закриті приміщення, і тим, яка добре себе почуває, розвивається і регулярно цвіте. Основні умови догляду в кімнатних умовах: світло, горщик, ґрунт та полив.

Правильне світло

Рослинам потрібно багато світла та тепла, щоб добре рости у приміщенні. Поміщати седуми слід поруч із вікнами, що виходять на південь, захід чи схід. У спеку треба трохи затемнити вікна опівдні для запобігання опіку листя.

Горщик та ґрунт

Глиняний горщик із дренажними отворами навколо основи – найкращий контейнер для вирощування седума. При пересадці дорослої рослини треба брати горщик на 3-5 см більше ніж попередній горщик.

Седум не потребує багатого ґрунту, але для нього потрібен відмінний дренаж. Для посадки вибирають грунт із «соковитим» складом або готують його самостійно. Приготовлений ґрунт повинен складатися з 2 частин горщикового ґрунту, 2 частин річкового піску, 2 частин торфу та 1 частини розпушувача — перліту або подрібненого деревного вугілля.

Важливо: Седум не потребує внесення добрив. Їх склад важко підібрати для рівномірного зростання кімнатної рослини, добрива можуть змінити форму листя чи стебла.

Якщо все ж таки знадобиться додати підживлення, краще вибирати добриво з повільним вивільненням у ґрунт.

Полив

Правильний полив є життєво важливим для збереження здоров'я кімнатних седумів. Ґрунт слід перевіряти щодня, пробуючи вологість вказівним пальцем на глибині коріння. Це приблизно 2-2,5 см нижче за рівень поверхні.

Поливати тільки в тому випадку, якщо палець виявиться сухим. Воду додавати до тих пір, поки грунт не насититься вологою, і надлишки рідини не стікатимуть із дренажних отворів.

Як поливати квітку взимку? У цей час поливати рідше, треба давати ґрунту повністю просохнути. Листя седума підкажуть, коли поливати. Якщо вони починають злегка морщитися, значить настав час поливу.

Шкідники та хвороби

Рід рослин Sedum – широка група багаторічних видів, які в сукупності витривалі та прості у вирощуванні. Хворіють лише від зайвої вологи, рослини можуть загнити коріння в таких умовах.

Борошниста роса, попелиця та довгоносик можуть іноді вражати рослини. Найкраще рішення – просто змити водою цих шкідників. Робити промивання обережно, стебла та листя легко ламаються.

Витривалі рослини навіть без цвітіння варто вирощувати через листя, яке буває різних відтінків, як показано на фото сортів Седумів. З урахуванням широти діапазону видів завжди можна підібрати потрібну квіткову композицію для прикраси кімнати або приміщення.

Фото рослини Седум