Колеус домашня квітка догляд, вирощування та розмноження будинку

Домашня квітка Колеус – фото та опис рослини. Види та сорти Колеуса для вирощування будинку. Зміст та догляд у домашніх умовах. Колеус будинку – прикмети та забобони

Колеус — проста кімнатна і садова квітка, яку багато хто напевно бачив, але ніколи не цікавився назвою. У середовищі квітникарів цю квітку називають бюджетною копією кротону — на вигляд майже те саме, але дістати таку квітку набагато простіше, як і доглядати її. Про те, що це за квітку, і як її доглядати — далі в статті.

Опис рослини

Колеус (coleus) – тропічна рослина-напівкущ, сімейства Губоцвіті або Ясноткові, яка прийшла в середню смугу з Африки та Східної Азії. Незважаючи на таке походження, рослина чудово почувається в помірному кліматі, якщо створити їй небагато умов. Тому, ви можете вибрати місце у своєму саду і вирощувати квітучі колеуси, використовуючи прищипування або насіннєве розмноження.

Рослина багаторічна, вирощується і розвивається у вологому відкритому грунті. Головне, скасувати пряму сонячну дію на рослину.

Колеус не боїться підвищеної вологи, коріння глибоке, кущ великий, у висоту може досягати 100 см, сходи ростуть швидко. Має червоні листки, добре переносить холод та спеку. Зимівку краще проводити утеплюючи рослину. Для цього верхівку та стебла накривають плівкою.

Це яскрава та приваблива квітка, переважно в лілових тонах. На додаток до кольору естетичної цінності додають і зазубрені краї листя – це робить колеус схожим на екзотичну кропиву. Листя подовжено-овальне з пилчастими краями.

Види та сорти Колеуса для вирощування будинку

Видів цієї рослини досить багато – квіткарі відібрали для себе кілька сортів, в яких оптимально поєднуються всі найкращі якості, як естетичні, так і практичні.

Види листя кімнатної рослини

На даний період рекомендації для новачків, які планують займатися колеусами, повністю сформовані.

Важливо! Тримати рідкісні сорти колеуса в будинку чи клумбі можна — але найпопулярніші сорти відібрані не так. Саме рекомендовані сорти колеуса є оптимальними для простого змісту.

Гібридний (hybridus)

Один із найкрасивіших сортів колеуса. В інтернеті є багато фото цього різновиду колеуса. За формою та виглядом ця невелика, густа рослина нагадує невелике вогнище. Яскраві відтінки цієї кімнатної рослини – від лілової до бурої, тільки частина краси цієї квітки. Найбільше квітникарів приваблюють акуратні яскраві «рамки» по обідку кожного листа. Рамки листя кімнатної рослини завжди радикально відрізняються від основного кольору, що створює оригінальний контраст.

Нестача світла біля вікна призводить до почорніння листя.

Блюме (blumei)

Сорт Блюме виглядає як інопланетна рослина – кольори легко можуть доходити до «кислотних» поєднань. "Рамка" рослини вже не така точна, а кольори красиво переходять одна в одну, що і пояснює назву колеуса.

Деякі рослини цього сорту виглядають так, ніби по яскравому листю розбризкана ще більш яскрава фарба. За допомогою колеуса блюме можна створити як одиночну композицію, так і розставити акценти на клумбі. Тому в саду та на балконі господині часто вирощують дуже яскраві декоративні рослини цього виду.

Ренельта (rehneltianus)

Цей сорт колеуса можна назвати одним із найстриманіших серед перерахованих — кольорова рамка рослини навколо листа невелика та акуратна. Але контраст, як і раніше, дотримується. Ренельту можна використовувати як базу композиції на клумбі або просто подарувати людині, яка любить стримані квіти, без сильного змішування фарб. Рослина не вибаглива, стійка до перепадів температури, як взимку, так і влітку.

Умови утримання рослин

Колеуси невибагливі кімнатні рослини. Декоративним видам не потрібно створювати особливих умов, або тримати в квартирі повноцінну оранжерею. Рослини достатньо отримувати регулярний полив, мінералізацію грунту, добрива, а також гарне освітлення (потім, півтінь), щоб він активно зростав і радував око яскравим листям. Однак чим краще здійснюється догляд за квіткою, тим більше вона зможе запропонувати господареві. Після якісного догляду, рослина набуде здорового вигляду, розмноження пройде просто, не буде жодних проблем.

Живець повинен бути близько 10 см завдовжки. Посів на розсаду проводять наприкінці березня. Є деякі вимоги для отримання візерунків на листі, щоб рослина була пишною, насиченого кольору, великого розміру.

Важливо! Колеуси здебільшого живуть не дуже довго, тому висаджувати його якось і забути не вийде. Якщо садівник не зацікавлений вирощувати і розмножувати квітучі рослини, час від часу доведеться купувати нові квіти.

Колеуси всіх популярних сортів можна порадити навіть як першу квітку папороті для новачка. Так як рослина не потребує регулярного добрива, а також легко розмножується пагонами та насінням.

Освітлення

Колеус теплолюбний і любить світло, але прямих сонячних променів допускати не можна. Найкраще тримати рослину на світлі, але в спекотні та сонячні дні слід відтіняти. Світловий режим добре підтримується разом із температурним.

Температура

Для колеусів добре підтримувати кімнатний температурний режим від 13 до 24 градусів. В основному в квартирах така температура підтримується без будь-яких зусиль. У зимовий період важливо стежити за тим, щоб колеус не перегрівався оптимальною температурою буде 15 градусів.

Батьківщиною рослини можна назвати Азію. Колеус невибагливий до довкілля. Його можна тримати як на кухні, так і в найтеплішому приміщенні. Важливо дотримуватись формування крони колеуса, перешкоджати його висиханню.

Вологість повітря

Колеус любить підвищену вологість, але якщо забезпечити її неможливо, то рослина зростатиме і в сухій атмосфері. Не варто його оббризкувати, але за допомогою пульверизатора можна підвищити вологість повітря навколо квітки.

Грунт і тара

Посадка таких рослин відбувається у змішаний ґрунт. Всі типи необхідного ґрунту можна знайти в магазинах для дому та дачі, а також у спеціальних садівницьких магазинах.

Якщо відсутнє мінеральне добриво в будь-якому шарі ґрунту, рослина поступово починає висихати

Типи ґрунту для змішування:

  • Дернова земля;
  • листова земля;
  • Торф;
  • пісок;
  • Перегній.

Перші два типи ґрунту повинні виступати основними, інші — як добавка до ґрунту.

Догляд за колеусом

Любителям колеуса необхідно приділяти час обрізанню квітконосів (якщо немає бажання займатися розмноженням квітки), а також общипування пагонів. Всі ці заходи сприяють поліпшенню зовнішнього вигляду рослини – так воно буде більше схоже на екзотичну папороть і не сильно розростатиметься.

Щоб посадка пройшла успішно, потрібно забезпечити правильну посадку, оптимальний розмір горщика, обрізання та освітлення. Тоді зелені листочки радуватимуть вас щодня

Полив

Полив бажаний помірний, взимку темпи потрібно знизити. Під час сильної спеки колеус вимагає додаткового поливу, тому обприскування проводимо постійно протягом усіх жарких місяців. Щодо якості води можна застосовувати стандартні рекомендації — кімнатну температуру, трохи часу на відстоювання. З настанням осені полив потрібно проводити рідко.

Підживлення

Колеус потребує підживлення, як і будь-яка інша кімнатна рослина. Взимку добрива в горщик із декоративною рослиною не додаємо. Основні зусилля в цьому плані слід зосередити на літньому періоді – влітку колеус наскільки можна підгодовують кожну декаду. В інші періоди також можна, але переборщувати не рекомендується. Робити це зручно в саду, якщо посадку декоративної рослини здійснено там.

Обрізка

Колеуси обрізають для декоративних цілей – так рослина в горщику виглядає акуратніше і залишається в межах зручних для власника розмірів. Видаляти квітконоси можна в будь-який зручний період, як і трохи обскубувати. Масштабне обрізання зеленого листя в горщику бажане навесні.

Обрізання листя кімнатної рослини для кращого зросту. Для знищення шкідників рослину обприскують натуральним інсектицидом – мильним розчином. Це менш шкідливим засобом. Тоді дрібні шкідники гинуть. Ці причини (хвороби рослини) ведуть до того, що однорічна рослина покривається плямами, в кінці листя скручується, біліє або набуває жовто-коричневого забарвлення.

Пересадка

Пересаджувати колеуси легко. Найскладніший етап – це збирання землі з коріння – це необхідно робити обережно, щоб не пошкодити ніжну систему. Після цього пересадка йде стандартно – потрібно акуратно поставити рослину в горщик і присипати новим ґрунтом. Відразу після пересадки потрібен рясний полив.

Розмноження колеуса

Для того щоб колеуси стабільно були в квартирі (або на клумбі), бажано займатися їх розмноженням. Так як колеус невибагливий, то впоратися із цим завданням зможе і новачок. Як у випадку з більшістю рослин, займатися відтворенням сімейної популяції краще навесні або влітку. Але при необхідності рослину можна розмножити і взимку – просто для цієї процедури знадобиться трохи більше уваги.

Способи розмноження

Основний спосіб розмноження – це живцювання, як правило, займає тиждень. Технічно можливе розмноження і насінням, але це складний і трудомісткий процес, який рекомендується тим, хто вже займався колеусами. Насіння важливо купити якісне. До того ж узимку розмноження насінням краще не проводити.

Важливо! Розмножувати квітку рекомендується відразу ж, як доросла квітка почне виявляти ознаки в'янення – це в тому випадку, якщо її потрібно просто замінити.

Живцювання колеуса у воду:

  1. Підготовка живців. Ріжуться живці гострим ножем – можна канцелярським, під кутом 45 градусів. Розріз слід робити під нижнім листям приблизно в 2-3 см від них.
  2. Дезінфекція – місце зрізу бажано протерти спиртом. Зрізи самих живців досить просто просушити протягом 15 хвилин.
  3. Підготовка води. Це не має бути жорстка вода з-під крана, краще очистити чи відстояти.
  4. Необхідно закріпити живці так, щоб вони були у воді лише на 2-3 см, не більше. Цього можна досягти за допомогою ниток.
  5. Чекати появи перших корінців слід за тиждень чи два.

Якщо ви не досвідчений садівник, посадку та розмноження насінням краще проводити під керівництвом досвідчених господарів. Рішень, які добре підходять для розмноження багато. Щоб рослина не втратила своєї декоративності, саджанці краще висаджувати на західних вікнах. Тоді утворення нових листочків та стебел проходять швидше. Матеріал для висаджування паростків краще купувати у спеціалізованих магазинах.

Якщо зріз черешка почав гнити, то не варто його викидати – достатньо дістати рослину з води та оновити зріз, підсушивши його. За станом води необхідно стежити ретельно – оновлювати, не допускати каламутності та застою.

Хвороби та шкідники колеуса

Колеуси страждають від типового набору «домашніх» шкідників – це звичайна попелиця та павутинний кліщ, білокрилка. Цих комах більшість квітникарів помічають вже на тій стадії, коли шкідники розрослися до популяції дорослих особин та личинок. Позбутися їх можна за допомогою сучасних препаратів — це оптимальний за швидкістю та ефективністю спосіб.

Хвороби у колеуса – не таке вже часто явище, але іноді трапляються. Для садівників-початківців шкідники здаються дуже серйозною проблемою. Але її можна вирішити протягом тижня, якщо дотримуватись рекомендацій.

З'являються шкідники, коли для зеленого листя без обрізки не вистачає освітлення. У періоди активного зростання, якщо температура надворі висока, а приміщенні спекотно, листочки рослини можуть отримати сонячний опік. У такому разі вони стають бляклими. Крім цього, при виборі неправильного розміру горщика, а також за наявності поганого ґрунту, рослина починає потребувати поживних речовин. Замінити відсутність живлення у ґрунті можна з різкого скидання листя.

Стебла і листя часто починають рости, як «кропивка». При неправильному догляді рослина перестає рости, пагони починають гинути, з'являються хвороби та шкідники. Щоб лікувати суцвіття, скорочують кількість стебел, в глибоку ємність поміщають суміш, після чого довгою лійкою обробляють рослину, від верхнього листка до наступних листів, розташованих нижче.

Рослина вважається невибагливою — більшість її проблем можна вирішити рясним харчуванням та гарним доглядом.

Помилки догляду та їх усунення

Найбільше колеус страждає від неправильного світлового режиму. Якщо рослина тримати в тіні або, навпаки, під прямим сонячним промінням, її розвиток зупиниться, можуть бути дефекти, хворобливі стани. Живці, зняті з такої квітки, будуть гарантовано нежиттєздатними.

Зростання квітки залежить від якості ґрунту та розміру горщика. Через неправильний догляд, колеуси втрачають зелень, характерне бордове і фіолетове листя опадає. Якщо потрібно розмножити бутони в сезон, можна використовувати насіння. Вони чудово підходять. Схожість покупного насіння дуже висока. З лютого краще забезпечити рослині період спокою, особливо якщо молода. З травня до осені, коли сонце активно світить вдень, однорічник пікірують. Для цього зазвичай зрізують старі гілки. Молоде розгалуження чудово пересаджують у горщик з керамзитом, також додають субстрат (може містити азот). Паростки можна висаджувати на відстані. Далі рослину залишають для укорінення.

Також допускаються помилки з вологістю. Багато власників, почувши про високу потребу колеуса у вологості, часто оббризкують його, але робити цього не можна – краще тримати у помірній сухості.

Колеус: прикмети та забобони

Рослина вважається фінансово благополучною — її рекомендують ставити вдома і на робочому місці, щоб досягти кращих результатів на роботі.

Колеуси не рекомендується ставити в кімнату до незаміжньої дівчини – квітка може відлякати її щастя.

У природі строкате листя схоже з листям кротону, ще рослину називають «кротон бідняка». Якщо живлення недостатнє для такого листя, потрібно додати різні добрива перед пікуванням. Для цього зверху дренажу або поверхні ґрунту додають окремі мінеральні та поживні речовини. Після цього, фарбування весняних листочків радує своїми фарбами.

Однак для дівчини у стосунках це скоріше приємний вісник — якщо квітка зав'яжеться вдруге за рік, то незабаром слід чекати на пропозиції. Працює на повторний шлюб.

Колеус користується заслуженою популярністю у квітникарів, та й доглядати за зеленим квітучим листям досить просто. Якщо дотримуватися основних принципів догляду, квітка прикрашатиме клумбу або підвіконня і радуватиме око своїм ошатним зовнішнім виглядом, зеленим блискучим листям. На запитання, чи можна тримати квітку будинку, відповідь ствердна, вона корисна для фінансового зростання господарів, згідно з прикметами.