Нематантус (Гіпоцирту): 100 фото квітки + інструкція з догляду в домашніх умовах

Огляд найкращих ідей щодо догляду за кімнатною рослиною нематантус. Фото квітки, цікаві факти, правила підживлення та поливу, пересадка, розмноження, як підібрати горщиків для кімнатної квітки.

Нематантус – сучасна назва гіпоцирти. Належить до сімейства Геснерієві. Ботаніки відносно недавно перенесли всі види гіпоцирти до роду Nematanthus, тому в ранніх класифікаторах можна знайти цю культуру.

Загальні відомості

Згідно з довідником «Все про кімнатні рослини» Доктора Д. Г. Хессайона, англійського ботаніка: «Hypocyrta glabra (Гіпоцирта гола) віддає перевагу високій вологості. Стебла прямі або витончено пониклі, влітку з'являються оранжеві воскоподібні квіти. Hypocyrta nummularia (Гіпоцирта монетчаста) – ампельна рослина.

Численні квіти Нематантуса (Гіпоцирти) схожі на маленьких золотих рибок. Це красива кущоподібна рослина з блискучим темно-зеленим соковитим листям. Нижня частина листа пофарбована в бордовий колір, що надає кімнатній рослині додаткового шарму.

Нематантус – ліана. Види Нематантуса з опушеним листям в'ються менше, тому їх використовують в аранжуванні, як екземпляри, що спадають.

Секрети успіху

Температурний режим

Рослина Нематантус потребує певного режиму температури. Загальна характеристика температури — помірна, але є особливості. У зимовий період нематантус проходить період спокою, тому необхідно знизити температуру до 130С. Однак нижче зниження призведе до потемніння листя та його скидання.

В інші періоди своєї вегетації Гіпоцирт любить тепло. Середня температура 19-240С. Підвищення показників до 270С і вище також призведе до скидання листа і квітки, і втрати декоративності рослини. Не рекомендуються різкі перепади температури.

Освітлення

Яскраве світло або легка півтінь, з деякою кількістю прямого сонячного світла взимку. У зв'язку з цими вимогами, нематантус можна розташовувати на західних, східних і навіть північних вікон. Однак узимку йому може не вистачати сонця на північному вікні.

Полив

Як поливати квітку? Поливати треба рясно з весни до осені. Взимку полив скорочується, але необхідно стежити, щоб не допустити довгострокового пересихання рослини. Полив виготовляється теплою, м'якою водою.

Вологість повітря

Догляд у кімнатних умовах за Нематантусом має враховувати походження цієї культури. Вона прийшла до наших квітникарів із Південної Америки. Це частково епіфітна рослина. Тому воно має слабке коріння, але добре відгукується на вологість повітря навколо рослини. Потребує регулярного обприскування листя.

Можна використовувати для підтримання вологості піддони з галькою.

Пересадка

Пересадка Нематантуса має важливе значення для його декоративності та благополучного існування. Грунт можна використовувати спеціалізований для фіалок (сенполії).

Але, якщо самим готувати субстрат, треба змішати пісок, торф, листову землю і перегній. Суміш, що вийшла, обов'язково знезаразити розчином марганцю. Після протоки марганцівкою субстрату слід постояти 2-3 дні для відновлення мікрофлори.

У підготовлений горщик покласти дренаж, потім засипати ґрунт. У горщику обов'язково має бути отвір для зливу надлишків води. Пересаджувати обережно. Нова ємність повинна перевищувати попередню всього на 2-3 см, так як коріння Нематантуса росте дуже повільно.

Збільшення обсягу горщика дає додаткове навантаження на кореневу систему і рослина завмирає у рості та цвітінні. Щоб полегшити процедуру перевалки Нематантуса, проводиться обрізка рослини на 1/3 або на 1/2 від довжини гілок, а живці живці використовують для укорінення.

Пересадка проводиться не частіше ніж раз на 2 роки. Це оптимальний термін адаптації коренів до нового обсягу грунту. Для більшої декоративності та прискорення освоєння земляної грудки, можна в горщик садити по кілька рослин. Особливо, якщо саджанці молоді.

Пересадку проводити після закінчення періоду спокою Гіпоцирти!

Важливо! Після пересадки рослину треба дати спокій у прохолодному місці. Не поливати 2-3 дні. Можна обприскувати повітря довкола Нематантуса

Розмноження

Виготовляється стебловими живцями навесні чи влітку. Під час підготовки черешка на стеблі залишають 3-4 міжвузля. Ефективно відбувається укорінення у воді з додаванням фітогормонів (епін, гетероауксин і т.д.).

Місткість з живцем повинна бути в теплі (24-250С). Можна використовувати нижнє підігрів, але не обов'язково. Висаджування молодих саджанців проводиться, коли коріння досить розвинеться в горщик невеликого обсягу, або кілька живців разом.

Можливе розмноження насінням. Вони мають бути визрілими. Збираються після повного висихання квітки. Висаджуються навесні у підготовлений ґрунт для розсади, накриваються склом. Пікірування розсади проводиться при появі 3-4 справжніх листочків. При хорошому догляді молода рослина може розцвісти вже після першого року життя.

Хвороби та шкідники

Найбільш поширений шкідник – попелиця. Обробка інсектицидами (фітоверми) призводить до позитивного результату. Більше проблемно — хвороби, що виникають внаслідок порушення агротехніки культури:

Поєднання перезволоження та холодних температур призводить до пожовтіння та опадання листя, загнивання коренів та смерті екземпляра.

Від влучення холодної води на листя з'являються чорні плями. Можуть розвинутись захворювання — борошниста роса, або сіра гнилизна. У такому разі пошкоджене листя прибирають, припиняють обприскування, обробляють протигрибковими препаратами.

Порушенням загального догляду є бутонів. Для стимуляції цвітіння слід щорічно обрізати кущ на 1/3 від об'єму, так як квіти з'являються тільки на пагонах нового сезону.

Підживлення проводиться після закінчення періоду спокою. Можна використовувати комплексні спеціалізовані добрива для сенполії (фіалок)

«Золота рибка» у вашому будинку

Незважаючи на особливості догляду, у домашніх умовах нематантус виростити нескладно. Існують народні оповіді про користь цієї квітки. Приваблює фінансове благополуччя та удачу.

Дослідження ботаніків показали, що ця невибаглива квіточка сприятливо впливає на настрій господарів. Правильний догляд викликає хвилю яскравих кольорів, що не може залишити байдужими справжніх квітникарів!

Фото рослини Нематантус